Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Obědy zdarma a vyšší platy? Sliby učitelům, žákům i rodičům před volbami přehledně

 • Autor: simao - 
  13. 9. 2021
  05:00

  Je to už předvolební kolorit. Politici opět slibují učitelům, že se budou mít lépe, žákům, že budou lépe připravováni na budoucnost, a rodičům, že „bude líp“ i ve škole a o jejich ratolesti bude dobře postaráno. Před sněmovními volbami 2021 se roztrhl pytel slibů i směrem ke školství, které bude tématem další předvolební debaty Blesku v úterý 14. září od 11:00. Co strany, hnutí a koalice slibují tentokrát?

 • 1.Babiš, Bartoš a Fiala o českém školství

  „Školství bylo, je a bude naší prioritou, a to nejen na papíře,“ tvrdí ve svém programu vládní hnutí ANO, které v Robertu Plagovi (byť dnes již nestraníkovi) má svého ministra školství.

  Právě za vlády ANO přitom byly školy během pandemie covidu zavřeny dlouho - Česko patřilo k zemím s vůbec nejdelší uzavírkou škol a učitelé, žáci a rodiče byli odkázáni na distanční formu výuky. 

  Covid pozměnil realitu českého školství. Žáci si zakusili přípravy doma, i na začátku nového školního roku podstupovali sérii testování na koronavirus a nyní budou ve třídách dohánět skluz, který výuka nabrala. Strany, hnutí a koalice se zaměřují ve svých programech na to, co ve školství zlepšit. Přicházejí nové sliby, ale i ujištění, že je školství skutečně priorita. Byť v předvolebních programech kapitoly týkající se vzdělávání na čelních místech nejsou a někdy je třeba hledat více, jindy méně. Na co se kandidující subjekty zaměřují a kde vidí prostory ke zlepšení?

  Trojice lídrů Andrej Babiš (ANO), Ivan Bartoš (Piráti) a Petr Fiala (ODS) se ohledně školství střetla již v předvolební debatě Deníku.

  Chyby v inkluzi a pachuť

  Došlo i na otázku inkluze - zařazování hendikepovaných dětí do hlavního vzdělávacího proudu. „Lidé s tím mají špatné zkušenosti. Lidé, školy i pedagogové. Princip, který zaváděla už Sobotkova vláda, prostě přenesl veškerou zodpovědnost na školy, učitele i rodiče a ten systém potřebuje zásadní změny. Ať je to podpora přímo školám, ať je to dlouhodobé financování, ať je to podpora pedagogům a nebo třeba úzká spolupráce poradenských služeb se školskými institucemi. Tam se nasekala spousta chyb,“ podotkl Bartoš.

  Premiér Babiš míní, že za exministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) měla inkluze nešťastný start, na školy se navalily další povinnosti a zůstala po tom spíš „pachuť“. Podle něj je třeba především zvýšit atraktivitu učitelského povolání, aby i pedagogové, kteří se věnují inkluzivním dětem, byli kvalitní, motivovaní. „Postupně se to upravuje a za pana ministra Plagy to více méně jde správným směrem,“ míní.

  Špatná práce s talenty

  Exministr školství a lídr koalice Spolu Fiala uvedl, že inkluze v minulosti probíhala přirozeně a postupně, jako tomu probíhá na západě. „Naprosto přirozeně a postupně jsme začleňovali děti s hendikepem, které na to měly předpoklady, do normálních škol. Kolem roku 2015 - a to je ta medvědí služba inkluzi - se socialisté rozhodli, že na to půjdou ideologicky místo odborně a kompetentně. A zavedli inkluzi, se kterou jsou všichni nespokojeni. A oprávněně,“ podotkl Fiala.

  Inkluze nebude fungovat v přetížených třídách, kde není dostatek speciálních pedagogů, asistentů a kde se někdo rozhodl, že za každou cenu všichni musí do normální třídy, upozorňuje Fiala. „Takhle se inkluze nedělá a to neposlouží ani těm hendikepovaným dětem,“ řekl pro Deník šéf ODS a poukázal na to, že za 32 vynaložených miliard se žákům dostatečně nepomohlo. Problém českého školství ale není ani tak začleňování, jako to, že neumí pracovat s talenty, míní Fiala. I tady Spolu hledá možnosti nápravy. A i toho se týkají předvolební sliby.

  Video  Prezident Zeman v roce 2016: Inkluze je škodlivá.  - redakce Blesk
  Video se připravuje ...

 • 2.Přidávání učitelům

  Evergreenem před volbami jsou sliby ohledně dalšího zvyšování platů pedagogických pracovníků. „Budeme pokračovat v navyšování platů ve školství na všech stupních, a to jak u pedagogických, tak nepedagogických pracovníků. Vytvoříme takové podmínky pro mladé učitele, aby ze školství neodcházeli,“ slibuje hnutí ANO. Konkrétní cifry tentokrát chybí.

  ČSSD ve svých programových prioritách zmiňuje, že „průměrný plat kvalifikovaného učitele má dosahovat 130 % průměrné mzdy“. Napomoci tomu má to, že do školství půjde o jedno procento HDP více než dnes.

  Víc pro učitele, ale i ředitele

  „Zvýšíme financování školství na průměr zemí OECD – tedy na 5,2 % HDP (v souladu se Strategií 2030+),“ láká ve svém programu koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). „Garantujeme, že udržíme platy pedagogů na úrovni 130 % průměrné hrubé mzdy,“ shoduje se opoziční koalice s ČSSD.

  „Zajistíme kvalitní platové ohodnocení učitelů s důrazem na posílení netarifních složek platu a motivaci v průběhu kariéry,“ slibuje Spolu, která chce posílit i finanční ohodnocení práce ředitele.

  „Okrádání“ učitelů?

  Také podle SPD jde nyní na školství málo prostředků a „učitelé jsou okrádáni“. „Pokud je rodina dvou učitelů s dvěma malými dětmi sociálním případem, jde o hanbu dnešního režimu,“ uvádí ve svém dlouhodobém programu strana, která v řadě hlasování podporovala vládní koalici. „Požadujeme za nutné, aby současný poměr 4,5 % HDP se přiblížil k 6 %,“ dodává.

  To koalice Piráti + STAN ve svém programu učitelům neslibuje konkrétně, kolik by jim přidala. „Navrhneme systém profesního růstu s cílem podpořit celoživotní vzdělávání. Propojíme ho se systémem odměňování. Do přípravy zapojíme lidi z praxe,“ uvádí vágně s tím, že učitelé získají širší možnosti profesního rozvoje, moderní didaktické prostředky a pomůcky a ubude jim papírování.

  V rámci peněz samotných se PirStan odkazují na usnesení Sněmovny z prosince 2017, které podpořili a jenž pojednává mimo jiné dosažení průměrného platu učitele ve výši 130 procent průměrné mzdy.

  Video  Šteindlere, vždyť vy nic neumíte! Osobnosti vzpomínají na dobré i špatné kantory.  - GTP CR
  Video se připravuje ...

 • 3.Komunisté: Obědy zdarma, internet zdarma...

  Štědré předvolební sliby si do svých priorit pro letošní volby dali komunisté. Zdarma by podle nich měly být obědy v mateřských školách a na prvním stupni základních škol, učebnice a školní pomůcky, internet pro školy a rodiny s dětmi, ale i jízdné pro žáky základních a středních škol. Celkové výdaje KSČM neřeší, zdarma slibuje vše možné. Jenže co je zdarma, nikdy není úplně zadarmo a peníze na tyto novoty by mířily ze státního rozpočtu, kde by nutně muselo dojít ke škrtům či zásadním přesunům z jiných rozpočtových kapitol.

  Podstatně umírněnější jsou ve svém programu PirStan, kteří školám slibují spíš lepší servis. „Školy dostanou k dispozici aplikace, které připraví data v požadovaném formátu k odeslání (z matriky, účetnictví),“ uvádí koalice.

  ČSSD: Školství musí být bezplatné

  ČSSD zmiňuje, že „školství musí být bezplatné“. „Nikdy nepodpoříme zavedení školného v českém školství,“ burcují sociální demokraté s tím, že bezplatné zůstane i vysokoškolské vzdělání.

  I v tomto případě se mají některé rodiny těšit na to, že něco dostanou „zdarma“. „Pro všechny děti z nízkopříjmových rodin zajistíme bezplatný počítač či tablet. Rozhodnutí o propůjčení elektronického zařízení bude na řediteli školy,“ uvádí sociální demokraté.

  Školné ano, či ne?

  Naopak koalice Spolu uvádí: „Navrhneme finanční podporu školného do určité výše (daňovou uznatelnost výdajů na školné v soukromých a církevních školách).“

  Proti oběma proudům se vyhraňuje SPD. „Odmítáme teorii bezplatného školství. Jde o populistickou lež tzv. levice. Občané vzdělávání své a svých dětí platí. Platí je prostřednictvím daní,“ upozorňuje v programu SPD. Kritizuje však i pravici. „Volání tzv. pravice po zavádění školného je asociální pokus o další zdanění a dvojí platbu za vzdělávání,“ dodává strana, která ve školách volá mj. i po vlastenecké výchově.

  Video  Pediatr: 5 důvodů proč očkovat děti proti covidu. A od jakého věku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 4.Boj se šikanou a bezpečnější školy

  Strany, hnutí a koalice řeší v programech i další náležitosti spojené s chodem školských zařízení. ANO též slibuje, že se zaměří na vyšší bezpečnost škol a zabezpečení budov samotných. Ale i osobní bezpečnost žáků. A to i v mnohdy divokém světě sociálních sítí.

  „Zavedeme program bezpečného chování na internetu jako součást výuky už od 1. třídy. Zaměříme se na prevenci kyberšikany a sexuálního obtěžování dětí na internetu,“ slibuje současný vládní lídr Babiš, který zmiňuje i zavedení programů prevence násilného chování žáků a včasného odhalení rizikového chování teenagerů. A to v době, kdy šikana ve školách nepřestává bujet.

  „Přísný postih všech forem agrese vůči dětem. Kyberšikana jako trestný čin,“ hlásají ve svých programových prioritách komunisté.

 • 5.Lepší uplatnění do budoucna

  Čeho si ANO ve svém programu s podtitulem „Až do roztrhání těla!“ všímá, je také to, že obsah vzdělávání nekoresponduje zcela s potřebami trhu práce. „Upravíme obsah vzdělávání na všech stupních tak, aby odpovídal požadavkům trhu práce, a s tím související metodickou podporu škol a pedagogických pracovníků,“ slibuje neurčitě vládní hnutí ve svém předvolebním programu.

  Že by školy měly více spolupracovat s byznysem, to si myslí i hlavní ekonom Deloitte David Marek. „Když se například podívám na umístění českých vysokých škol v mezinárodních žebříčcích, tak to není úplně radostný pohled. Proto se k nám také nepřichází pro kvalifikovanou pracovní sílu, protože se u nás bohužel ani nečeká,“ řekl v Radiožurnálu k tomu, že na českém trhu chybí nejen pracovníci v nekvalifikovaných oborech, ale i v žádaných jako třeba automatizace a digitalizace.

  Dojde na nový technický předmět?

  ANO proto slibuje, že zavede studijní oblast Člověk a technika s výukou předmětu Technika pro 1. a 2. stupeň ZŠ. „Dokončíme změnu výuky informatiky na základních školách tak, aby děti naučila základům programování a vedla je k logickému myšlení,“ slibuje ANO.

  „Reformujeme oborové zaměření s ohledem na proměny pracovního trhu, nerezignujeme však na všeobecný základ odborného vzdělání,“ podotýká koalice Spolu.

  Koalice PirStan chce podporovat postupnou odbornou profilaci žáků prostřednictvím volitelných předmětů. „Zvýšíme šance na pracovní uplatnění absolventů škol posílením možnosti získat dílčí profesní kvalifikaci v průběhu studia,“ podotýká.

  Video  Jak se bránit šikaně? Je to nečekaně jednoduché.  - VT / titulky Adam Balažovič
  Video se připravuje ...

 • 6.Co a jak učit

  Koalice Spolu si v programu povšimla problému, který je se školstvím spjatý dlouhodobě. „Reformujeme rámcové vzdělávací programy, zaměříme se na snížení celkového objemu učiva a podpoříme kvalitu (porozumění) před kvantitou (memorováním),“ vzkazuje voličům koalice, která i na základě zkušeností s výukou během pandemie chce posilovat rozvoj digitálního prostředí včetně podpory rychlého internetu ve školách a také digitální gramotnosti. Nejen u žáků, ale i učitelů.

  Na rozdíl od ANO, ČSSD či KSČM koalice Spolu zmiňuje i v rámci obsahu vzdělávání prvek, ve kterém má současné školství, končící výukou často u druhé světové války, výrazné mezery. „Posílíme výuku dějin 20. století s důrazem na nedemokratické režimy a společenský extremismus,“ slibuje Spolu.

  Co a jak učit, nad tím se pozastavuje i koalice PirStan. „Zajistíme, aby škola naučila každého žáka minimálně to, co bude určitě potřebovat: rozumět běžným textům, srozumitelně a přesvědčivě mluvit a psát, ovládat pro život potřebnou matematiku, rozumět běžným přírodním jevům a umět je využívat. Dále znát obvyklé a užitečné vědomosti i v dalších předmětech, umět se správně rozhodovat, kriticky hodnotit informace, řešit praktické problémy. Nadto škola nabídne každému žákovi možnost rozvíjet jeho další nadání a zájmy,“ popisuje obsáhle s tím, že chce vycházet ze zahraničních příkladů dobré praxe.

  Trojka Spolu opět pohromadě: Fiala (ODS), Pekarová Admaová (TOP 09) a Jurečka (KDU-ČSL) Trojka Spolu opět pohromadě: Fiala (ODS), Pekarová Admaová (TOP 09) a Jurečka (KDU-ČSL) | Facebook - M. Jurečka

 • 7.Hledání talentů

  I v souvislosti s tím, o čem mluvil v debatě Deníku kandidát na premiéra Fiala, Spolu ve svém programu uvádí: „Česko si nemůže dovolit ztrácet talenty v rámci vzdělávacího systému. Proto se musíme soustředit na hledání nadaných žáků a podporovat je.“

  Jak koalice Spolu, tak i vládní ANO přitom zmiňují jako další důležitý prvek ve výuce zaměření se na finanční gramotnost žáků.

  PirStan se pozastavují nad kvalitou samotných škol. „Připravíme návrh na hodnocení kvality škol, který zohlední i jejich sebehodnocení a zpětnou vazbu žáků a jejich rodičů,“ uvádí ve svém programu.

  „Zjistíme, co brání přístupu ke vzdělávání, a navrhneme kroky pro odstranění bariér,“ dodává poněkud nejistě opoziční koalice.

  Společný výlet rodin Ivana Bartoše z Pirátské strany a Víta Rakušana, šéfa hnutí STAN Společný výlet rodin Ivana Bartoše z Pirátské strany a Víta Rakušana, šéfa hnutí STAN | Facebook Ivan Bartoš

 • 8.Jisté místo ve školce pro dvouleté?

  Strany, hnutí a koalice se zaměřují i na rozvoj předškolního vzdělávání. „Budeme dále rozvíjet systém jeslí a mateřských školek v každé obci a zejména v regionech s nízkou dostupností předškolní péče. Do roku 2024 zavedeme zákonem garantovaný nárok na místo ve školce nebo jeslích pro všechny děti od dvou let, a to bezplatně,“ slibuje ČSSD.

  Koalice Spolu jde jinou cestou. „Podpoříme dětské skupiny jako alternativy předškolního vzdělávání. Zrušíme povinný poslední ročník předškolního vzdělávání,“ slibuje.

  ANO k tomuto ve svém programu neuvádí, že by něco chtělo rušit: „Podpoříme předškolní vzdělávání – vybudujeme dostatečnou kapacitu a zvýšíme účast v tomto typu vzdělávání pro děti od tří let věku.“

  Premiér a šéf ANO Andrej Babiš během kampaně zavítal i do Chomutova a Jirkova (16.8.2021) Premiér a šéf ANO Andrej Babiš během kampaně zavítal i do Chomutova a Jirkova (16.8.2021) | Foto Blesk - Helena Lacinová

qrafty8 ( 13. září 2021 19:33 )

Já mám agresivní moč, to by jen tak nesmyli

qrafty8 ( 13. září 2021 19:16 )

Hlavně žádné násilí. Stačilo by pomočit jim hlavy.

žanyn ( 13. září 2021 11:38 )

A ono jde jen o Rusko? Podle mě jsou na tom všechny velmoci úplně stejně. Jen slepí a zpitomělí masmedii nevidí. Inu někdo umí líp okecávat.

žanyn ( 13. září 2021 11:34 )

Zakomnplexovaní se ozývají. Ono totiž nejde jen o to, zda ST bák, komunista, disident či katolík. Vždy je třeba se dívat na to, zda a jak člověk škodil či prospíval lidem a národu. A to se dnes "moderním" zpitomělým globalistům nehodí.

žanyn ( 13. září 2021 11:29 )

Je třeba vždy ona zpětná vazba. A když se řekne A, musí se říkat a činit i B A To se jaksi nikomu nechce.......

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa