Pátek 24. září 2021
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Polojasno 20°C

30 tisíc mrtvých? „Fatální selhání vlády,“ bouřila opozice v debatě Blesku o covidu

Autor: simao, vei - 
9. září 2021
12:38

První ze série předvolebních debat Blesku odstartovala již dnes! A na téma, které ovlivnilo životy nás všech. Covid a jeho dopady řešili ve studiu Blesku zástupci vládních subjektů, KSČM a obou opozičních koalic. Vřelo to hned zkraje. A to kolem vládních opatření, údajného „fatálního selhání vlády“ a 30 tisíc obětí pandemie. Že jsou Češi „best in covid“? Nikoli, dopadli jsme nejhůř, bouřili opozičníci.

Za ANO do studia Blesku dorazil předseda Sněmovny Radek Vondráček, za ČSSD exministr zdravotnictví a šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík, KSČM vyslala poslance a člena zdravotního výboru Daniela Pawlase.

Proti nim stanuli lékař a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek, hájící barvy koalice Spolu a z Pir+STAN radní z Mariánských Lázní a stranický expert na zdravotnictví Josef Pavlovic a náměstek hejtmanky Plzeňského kraje Stanislav Bernard (STAN).

Řešili aktuální stav pandemie. Tedy 30 408 úmrtí, 1 681 681 potvrzených případů od začátku pandemie a opět rostoucí čísla denních přírůstků i hospitalizovaných. Je Česko best in covid, jak tvrdil a nedávno oprášil premiér Andrej Babiš (ANO)?

Video Předvolební debata Blesku: Hádka o 30 tisíc mrtvých na covid, uznávání protilátek i očkovací strategii - Blesk TV a Mall TV

Vondráček reagoval na dotaz, zda jde o ostudu vlády, když soudy shazují jedno opatření za druhým. Naposledy městský soud v Praze zrušil povinnost pořizovat si před návratem do ČR test na covid, rozhodnutí má být účinné od 11. září.

„Neměl jsem možnost se ještě seznámit s tím rozhodnutím soudu,“ uvedl Vondráček. „Drtivá většina těch zrušených nařízení byla vydána na základě pandemického zákona, který se nepovedl a který vznikl v okamžiku obrovského politického tlaku,“ připustil chybu Vondráček. Za ústavně žádoucí nástroj označil nouzový stav, jehož prodloužení však opozice nepodpořila, připomněl. Podle Vondráčka šlo spíše o formální nedostatky a nepochopení i ze strany soudu.

Bernard: Fatální selhání vlády. Jsme nejhorší

S tím nesouhlasil Bernard. „Ne všechno svádějme na pandemický zákon, je dobré si přečíst ta rozhodnutí soudu, někdy to bylo fakt úplně špatně zdůvodněné. Já považuji nejenom právní problematiku této věci za fatální selhání vlády,“ podotkl Bernard.

Štve ho svádění viny na opozici. „Já si nemyslím, že jsme čtvrtí až pátí nejhorší na světě, já si myslím, že jsme opravdu nejhorší. My jsme promarnili skutečně vyspělý zdravotnický systém,“ uvedl a poukázal na dopady na ekonomiku. „Zároveň máme nejvíc úmrtí, zároveň máme nejvíc případů a furt říkáme: to opozice,“ podotkl Bernard a kritizoval vládní chaos. „Kdyby ten vládní chaos nekontrolovala opozice, tak by těch mrtvých bylo možná 50 tisíc,“ míní.

Vondráček vytáhl Karlův most. A „hnus“

Vondráček žádal v reakci diskutující, aby nelhali. Když se do vlády pustil i Válek, Vondráček se neudržel. „Odborníci nebyli schopní dát jednoznačný výstup,“ tvrdil. „Ano, vláda má pak absolutní odpovědnost, ale zároveň má odpovědnost za celou společenskou situaci. Vy zrovna jste zástupce té strany, která slavila na Karlově mostě,“ ukazoval zástupce ANO prstem na Válka.

„Chovejte se jako dospělý člověk a právník, fuj, vždyť to není hezké,“ kontroval Válek. „To odpad, který nepatří do politiky,“ rozlítil se Vondráček kvůli „nepravdám a polopravdám“. „Těch 30 tisíc mrtvých, prosím vás, není to fotbalový výsledek. Každý z nás tam máme někoho, nejbližšího,“ podotkl Vondráček a odmítl zneužívání tohoto čísla před volbami. „Přestaňte to vytahovat a chovat se k tomu jako k fotbalovým výsledkům, je to hnus,“ dodal Vondráček.

Video Debata Blesku o covidu: Co hosté vzkázali ve 30 sekundách voličům? - Blesk TV a Mall TV

Exministr Ludvík: Máme přísné vykazování úmrtí

„Soudy ruší to, že jsou nedostatečně odůvodněná,“ podotkl k opatřením exministr Ludvík. Úředníků na ministerstvu zdravotnictví se zastal. „Některá ta opatření se prostě vydávat musí, ono se bez toho nedá fungovat,“ poznamenal.

„Nemůže to být za cenu toho, že ministr zdravotnictví v televizi řekne, že to opatření je protizákonné a že ho stejně zavede,“ kontroval Válek.

Kritizovali jsme země, jako je Itálie, které jsou dnes daleko před námi v některých faktorech zvládnutí té covidové krize,“ pokračoval v kritice Bernard. „Pánové, já vím, že to bylo těžké, že jste nevěděli, jak na to, ale trošku aspoň nějaké zpytování svědomí a říct si: no tak to jsme zvorali. Ale vy furt tvrdíte tady, že všechno je nejlepší,“ odmítl argumenty zástupců vládní koalice kandidát STAN.

Že mohlo být až 50 tisíc obětí covidu kvůli neschopnosti vlády, odmítl exministr Ludvík. „Ono i těch 30 tisíc je číslo, které je z mého pohledu problematické, protože je tam opravdu 5 tisíc lidí, kdy tam byly ty nehody, infarkty, kdy tam byla i ta sebevražda, byla u nás mimochodem,tu jsme prokazovali my,“ uvedl. Přímých úmrtí na covid, kde byl pouze covid, bylo kolem 5 tisíc, vyšší čísla jsou daná tím, že máme jednu z nejpřísněji nastavených statistik v Evropě , podotkl šéf Motola.

„Slováci to vykazovali úplně jinak a jestli někdo věří těm současným číslům počtů nakažených z Polska, tak prostě ne,“ dodal Ludvík. „Slovensko si vynásobte dvojko,“ přizvukoval Vondráček. „Minimálně,“ míní Ludvík, podle kterého měla Světová zdravotnická organizace (WHO) zadat pevnou metodiku vykazování, které stále není jednotné.

„Nadměrná úmrtí, to je parametr, který je srovnatelný napříč celou Evropou,“ reagoval Pirát Pavlovic s tím, že na tom Česko opravdu dobře není a označil přepočítávání těchto čísel, „jestli 5 tisíc tady, nebo 30 tisíc tam,“ za neuctivé vůči lidem. Nadměrná úmrtí jsou však podle Ludvíka způsobena i tím, že spousta lidí se bála jít do nemocnice a umírali doma. A obvinil některé lidi z toho, že zbytečně šířili katastrofické zvěsti.

Kritizované časté změny ministrů

„Po bitvě je každý generál a byla to a stále je to situace, se kterou se naše generace nesetkala. V rámci toho, jak ta situace šla, tak úředníci nějak činili,“ podotkl k vyhlašování covidových opatření komunista Pawlas.

Myslí si, že ministerstvo zdravotnictví má personální nouzi, mění se tam úředníci a časté střídání ministrů také neprospělo. „V době krize měl být pevný ministr, který měl toto období přestát,“ uvedl Pawlas a připomněl, že během vrcholu pandemie se řešily majetkové „eskapády“ někdejšího ministra Petra Arenbergera.

Časté změny v čele ministerstva zdravotnictví kritizoval i Válek. „Pokud na mistrovství světa ve finální skupině pětkrát změníte realizační tým fotbalistů, tak jak to může dopadnout? Tady se to stalo, to nebyli jenom ministři. Tam nezůstal kámen na kameni na tom ministerstvu zdravotnictví,“ podotkl.

Komunista kritizoval „řev opozice“

Komunista Pawlas však míní, že vláda zaváděla opatření v dobré víře, protože zkrátka nějak reagovat musela a během toho přicházel jen „obrovský řev od opozice“.

„Slyšíme to dneska, že za ty mrtvé může vláda. Je to neštěstí, že máme v pandemii tolik mrtvých. Dneska stejná opozice křičí, že za to zase může vláda. Vláda když otevře, nebo uzavře, je to vždycky špatně,“ dodal.

Kdo za to může?

Válek v kritice vlády pokračoval. Plošná opatření se míjela účinkem, domovy důchodců a seniorů prošla dle Válka epidemie jako „teplý nůž máslem“, aniž by jakkoliv vláda zasáhla. „A jediné, co se dělo, že premiér vyměňoval ministra za ministrem. To bylo horší než Staroměstské náměstí a orloj,“ uvedl Válek.

Podle Piráta Pavlovice měla vláda respektovat přiměřenost opatření. Místo toho docházelo k vládní zvůli. Vládní opatření nebyla srozumitelně komunikována a byla složitá, kdy ani sami ministři nevěděli, co aktuálně platí. „Kolik lidí smí sedět u stolu teď, víte to?“ tázal se v době, kdy stále platí omezení 6 lidí u jednoho stolu, pokud nejsou z jedné domácnosti.

„Nechci obhajovat, že všechno bylo dokonalé. Fakt jsme někdy jeli po hraně a někdy to bylo jo, a někdy ne,“ reagoval zástupce ČSSD Ludvík. „Házet vinou, kdo za to může, je v tuto chvíli hrozně problematické a říkat, že mohlo být 50 tisíc mrtvých nebo 100 tisíc mrtvých, to je z mého pohledu už úplně mimo jakoukoliv realitu,“ dodal exministr.

Druhá debata - tentokrát na téma školství - se bude ve studiu Blesku vysílat opět živě v úterý 14. září od 11:00.

Video Blesk a volby 2021: Tematické diskuse, superdebata lídrů a analýzy i komentáře při sčítání hlasů - Mall.tv a Blesk - Lukáš Červený

hejhej ( 19. září 2021 14:02 )

kalina107:
Jako totálně vymaštění idio.ti stále melou dokola o p. premiérovi nesmysly, nazývají ho soudruhem - asi takovým , jako je bývalých soudruhů ve všech stranách, Stbákem, jako je spousta agentů mezi herci, zpěváky, lékaři apod, kteří za totáče byli na západě. Jenom bl.beček nechápe a mele pořád dokola. Někteři úplní vymaštěnci ho dokonce nazývají migrantem - takoví by si měli přečíst , kdo migrant je. Pan premiér se narodil v Československu info pro primitivy.

hejhej ( 14. září 2021 08:30 )

panda82:
Vládu obviňuje neustále hloupá opozice.

panda82 ( 13. září 2021 13:30 )

panda82 ( 13. září 2021 13:17 )

panda82 ( 13. září 2021 13:16 )

Jak může někdo obviňovat vládu, v čem selhala, péče nadstandartní, ale koukněte na okolní státy, členové vlády dělali co mohli, ale co opozice jen kritizuje a prázdno, kde pomáhali nebo přiložili ruku k dílu, platy brali v plné výši

Zobrazit celou diskusi
Další videa