Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Babiš ml. vypovídal o zavlečení na Krym pět hodin. Trestní oznámení na otce nezmínil

Aktualizováno -
9. září 2021
16:08
Autor: ČTK, simao - 
9. září 2021
07:00

Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) Andrej dnes pět hodin vypovídal na policii ke své cestě na Krym. Doufá, že policie jeho věc nezávisle vyšetří. Dnešní podání vysvětlení označil za první krok. Svůj další postup zatím zveřejnit nechtěl, nevyjádřil se ani k tomu, zda na premiéra podal trestní oznámení. Muž dlouhodobě tvrdí, že ho na Krym nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt otec, a to proto, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo.

Andrej Babiš mladší uvádí, že ho na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí.

Na policii se kvůli tomu obrátil v lednu 2018. Policisté věc prověřovali pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, letos v únoru ale případ bez výslechu Babiše mladšího odložili s tím, že nešlo o trestný čin ani o přestupek. Na základě dnešního výslechu rozhodnou, zda budou v prověřování pokračovat.

V rukách manipulátorů? „Absolutní nesmysl“

Babiš junior dorazil k policejní služebně v pražské Bartolomějské ulici v deset hodin dopoledne, opouštěl ji po třetí hodině odpolední. Při vstupu do budovy novinářům řekl, že se nemá čeho bát, protože on je ten, kdo byl poškozen. „Mám z toho dobrý pocit,“ komentoval pak svůj výslech při odchodu.

„Výslech byl velice podrobný, pan Babiš podal úplné, vyčerpávající a pravdivé informace ke svému zavlečení na Krym. V tuto chvíli je vše v rukách policie a my pevně věříme, že celou věc nezávisle vyšetří tak, aby mohli být potrestáni ti, kteří za toto zavlečení odpovídají,“ shrnul právník Babiše mladšího František Vyskočil. „Budeme se domlouvat na dalších krocích. Velice nerad bych v tuto chvíli strategii odkrýval,“ uvedl.

„Různí amatérští psychiatři se v poslední době vyjadřovali k duševnímu zdraví mého klienta. Zejména amatérští psychiatři s titulem inženýr. Tak bych rád zdůraznil, že pan Babiš má znalecké posudky jak z oboru psychiatrie, tak i z oboru psychologie a je psychicky zcela zdráv,“ vzkázal advokát. Premiér Babiš tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

Vyskočil ještě označil za „absolutní nesmysl“, že by jeho klient byl v rukou manipulátorů.

Doktorka si stojí za svým

Deník N. dnes informoval, že na svého otce podá Babiš junior trestní oznámení. „Byly vůči mně spáchány trestné činy. Můj otec by měl nést zodpovědnost před soudem za to, co si vůči mně dovolil. Jsem rozhodnut podat na otce trestní oznámení,“ řekl Deníku N.

Posudek Protopopové měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo. Osmatřicetiletý Babiš mladší nyní prohlašuje, že je psychicky zdravý, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně.

Video  Andrej Babiš mladší konfrontoval svého otce  - Blesk
Video se připravuje ...

Premiér tvrdí, že syn trpí schizofrenií, a jeho verzi popírá. Také Protopopová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu. Andrej Babiš mladší však nadále odmítá, že by byl psychicky nemocný a mluví o zfalšovaném posudku.

„Lže vašemu národu, a i když nejsou kardinální důkazy o jeho aktivitách, jak přenesl Petrimex na Agrofert, tak jsou jasné důkazy, co se stalo mně ohledně zavlečení kvůli kauze Čapí hnízdo,“ řekl o svém otci Babiš jr. poté, co jej konfrontoval v Ústí nad Labem při startu ostré fáze kampaně ANO. Babišův syn tvrdil, že podle nového posudku je zdravý člověk.

Stíhání členů Babišovy rodiny v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo už bylo zastaveno. Obvinění nyní čelí jen premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají. K této kauze bude Babišův syn vypovídat na policii v pondělí.

Video  Babiš mladší o svém otci: Lže národu! Půjdu vypovídat kvůli Čapáku i Krymu, jsem zdravý člověk  - Blesk
Video se připravuje ...

sarina ( 11. září 2021 18:54 )

Měli bychom být hrdi na takového psychiatra nebo psychologa, který během několika hodin udělá z psychicky nemocného člověka zdrav=ho to i laik pozná že trpí psychickou nemocí. NE že by měli ostatní obavu o svou práci, ale jsou opravdoví specialisté, kteří si netroufnou jen tak od stolu udělat posudek, že je zdráv.

sarina ( 11. září 2021 18:12 )

Proč si tedy za takovou dobu co žil ve Švýcarsku a jistě ho tam i léčili, nebyl schopen vyřídit ty 2 nezávislé posudky přímo od nich, neměli by oni právo ty posudky vystavit? Proč musel jet do Čech, setkat a skamarádit se s Kalouskem aby museli hledat na internetu psychiatry a psychology, který by mu byl schopen vystavit posudky. Žádný psychiatr ani psycholog by se pak nemusel o svou pozici bát. Kalousek ho zpracoval, režisér narežíroval, ale lékařce zakázal mluvit s novináři, proč?

Uživatel_5544303 ( 11. září 2021 17:29 )

V současnosti Andrej Babiš jr. disponuje dvěma na sobě zcela nezávislými posudky od klinického psychiatra i psychologa a oba uvádí, že je zcela zdráv a tudíž schopen vypovídat na policii i u soudu. (Krajně nepokojivé je, kolik psychiatrů a psychologů Andreje odmítlo, když je žádal o nezaujaté vyšetření, případně dlouhodobé sledování a někteří ani nezapírali, že se bojí o kariéru, případně rovnou poukazovali na neotřesitelnou pozici Cyrila Höschla.)

sarina ( 11. září 2021 12:03 )

Uživateli máš špatné informace Dita Protopopová se vyjádřila že její diagnóza je správná a vyjádřil se i NUDZ(doufám že je to správně a nebude si muset brugal vymýšlet) a na vyžádání vyšetřovatelů spis předá. Sám mladý jeho bývalé lékařce Protopopové zakázal mluvit s médii. Proč asi?

sarina ( 11. září 2021 11:06 )

Ml. Babiš který neumí říct ani jednu souvislou větu si může jako psychicky nemocný vymýšlet, tvrdit, že tak to bylo a dovede o tom mluvit třeba i 5 hodin a obzvlášť když se má pomstít otci ....Co je ale na tom ZVLÁŠTNÍ, že ZAKÁZAL jeho bývalé lékařce Protopopové mluvit z médii, PROČ? má strach že lékařka řekne jak to opravdu s tím "zavlečením na Krym" bylo a jeho lži se zhroutí? CHYTL SE SÁM DO PASTI, s tím asi Kalousek nepočítal, že bude chtít i lékařka k tomu něco říct.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa