Prvním tematickým blokem byly dopady covidu na společnost. Hosté diskutovali třeba o tom, zda se povedl pandemický zákon, podle něhož byla schvalována opatření. Řadu z nich ale soudy zrušily pro špatnou odůvodněnost či další nedostatky.
Radek Vondráček (47, ANO): „Drtivá většina zrušených nařízení byla vydána na základě pandemického zákona a mohu říci, že ten se nepovedl. Vznikl v okamžiku obrovského politického tlaku. Byl jsem jedním z těch, kteří ho podporovali, to neznamená, že nemůžu říct, že jsme ho neudělali dobře,“ řekl předseda Poslanecké sněmovny a lídr ANO ve Zlínském kraji.
Vlastimil Válek (61, TOP09/SPOLU): „Nemůže to být tak, že máme pátého ministra zdravotnictví a pokud na mistrovství světa v té finální skupině pětkrát změníte realizační tým těch fotbalistů, tak jak to může dopadnout? Tady se to stalo, to nebyli jen ministři, kolik se vyměnilo hlavních hygieniků?“ řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 a trojka kandidátky SPOLU v Jihomoravském kraji.
Daniel Pawlas (45, KSČM): „Když vláda zavedla opatření, tak to byl obrovský řev od opozice, že se omezují lidská práva a podnikání. Pod tím obrovským tlakem opozice vláda (opatření) uvolnila. A dneska ta stejná opozice křičí, že za mrtvé může zase vláda. Je to neštěstí, že máme v pandemii tolik mrtvých.“ podotkl poslanec, který kandiduje z posledního místa v Moravskoslezském kraji.
Josef Bernard (56, STAN): „Ne vše svádějme na pandemický zákon, je dobré si přečíst ta rozhodnutí soudu, někdy to bylo fakt špatně zdůvodněné. Považuji nejen tu právní problematiku věci za fatální selhání vlády… Já ani nesouhlasím s tím, že jsme 4. až 5. nejhorší na světě, myslím, že jsme nejhorší,“ uvedl k tématu exhejtman Plzeňského kraje za ČSSD
Josef Pavlovic (37, Piráti): „Pandemický zákon, který má možnost soudního přezkumu, není vadný. Naopak, vláda musí respektovat přiměřenost opatření. Jsou tam věci, které by určitě stály za změnu, především, která opatření může vláda zavádět lokálně a která po celé republice,“ řekl radní v Mariánských Lázních a číslo 9 karlovarské kandidáty koalice PirStan.
Miloslav Ludvík (58, ČSSD): „My nemáme možnost šíbovat personál, máme omezenou možnost přesouvat i pacienty… Problém je, že i kdybychom dneska řekli – jedině u vojenských lékařů to jde rozkazem – tak civilního doktora když budete potřebovat přesunout, tak s tím ti lidé musí souhlasit,“ řekl šéf nemocnice Motol, exministr zdravotnictví a čtyřka pražské kandidátky ČSSD.
Když zmiňujete pana Fialu z ODS, tak ten je sám v rozporu se zákonem o střetu zájmů - je statutárním představitele a současně zakladatelem organizace, která vydává periodikum Kontexty - a zákon o střetu zájmů stanoví jednoznačně : "§ 4a (1) Veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1 (a to je i poslanec) nesmí být provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku ani společníkem, členem nebo ovládající osobou právnické osoby, která je provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku. ..." - takže Babiš aspoň dle litery zákona nic nevlastní, ale pan Fiala se tím nijak netají a na to své periodikum dokonce bere dotace od státu - za r. 2019 i za r. 2020 po cca 2 milionech ... Ostatně - najděte si v obchodním rejstříku "Centrum pro studium demokracie a kultury, o.p.s." a sami se přesvědčíte - jak ve výpisu, tak v přiložených listinách ...