Úterý 3. srpna 2021
Svátek slaví Miluše, zítra Dominik
Oblačno, déšť 23°C

Babiš stále napíná, kde bude kandidovat: Půjde do boje s Bartošem nebo raději zůstane doma?

Autor: Jakub Veinlich - 
5. července 2021
05:10

Sto dní zbývá do sněmovních voleb. Podle některých politiků nejdůležitějších voleb v polistopadové historii. Současný premiér Andrej Babiš (ANO) ale stále všechny nechává v napětí, kde bude letos kandidovat. Podle expertů je ve hře několik variant, dokonce i ta, že by šéf hnutí ANO nemusel být na žádné z kandidátek.

„Kampaň moc neřeším, protože na to nemám čas,“ tvrdil premiér v neděli 27. června v Partii Terezie Tománkové v CNN Prima NEWS. O kandidátkách má hnutí ANO rozhodnout zhruba v polovině července. Babiš stále ale napíná jak lidi v hnutí, tak i voliče, ale i ostatní lídry, ve kterém kraji se nakonec na jakém místě kandidátky objeví.

„V polovině července si na to sedneme a budeme diskutovat,“ tvrdí premiér, který nevyloučil, že vedení hnutí zasáhne do kandidátek i kvůli dalším členům, kteří na nich nyní nefigurují. Zmínil například poslankyni Barboru Kořanovou a dost možná bude lobbovat také pro někdejšího prvního místopředsedu ANO, současného šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka.

„Vždy jsem kandidoval ve Středočeském kraji, mám tam i nominace, ale uvidíme. Není to teď nějak důležité,“ mlží zatím o své pozici na některé z kandidátek Babiš.

Valeš: Babiš by do voleb nemusel vůbec jít

Podle politologa Lukáše Valeše by také mohla být na stole varianta, že se Babiš voleb nebude účastnit vůbec a z politiky se alespoň formálně stáhne, aby nebyl případnou překážkou při sestavování příští vlády. „Jakkoliv se to donedávna zdálo nemožné, tak i to, je samozřejmě jedna z variant,“míní.

Prezident Zeman minulou neděli na Primě zopakoval, že po volbách jmenuje premiérem šéfa vítězné strany, ne koalice. Babiš už si má ale podle zákulisních informací pro jistotu v rámci hnutí hledat za sebe náhradu. Tou by se mohl stát dosavadní kritik směřování ANO, moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, kterému by nebyla proti srsti povolební spolupráce s ODS.

„Pan Vondrák je skvělý hejtmana a mohl by být skvělý premiér. Koalice se ale dělají po volbách,“ netají se Babiš sympatiemi k Vondrákovi.  

„Když by to platilo, tak by samozřejmě bylo lepší, kdyby se Andrej Babiš upozadil a alespoň oficiálně přenechal řízení, pouze formálně samozřejmě, někomu, kdo není zatížený těmi Babišovskými kauzami, a který by byl přijatelným partnerem i pro případnou českou pravici,“ míní politolog Valeš z Newton University v analýze pro Blesk Zprávy.

„Na druhou stranu Andrej Babiš je vítězný typ. To je prostě člověk, který vysloveně nedělá dobře být druhý, nebo třetí. Já osobně si tedy myslím, že bude kandidovat ve středních Čechách,“ míní pak další z politologů, Lukáš Novotný z Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Podle Novotného Babiš nakonec i vstoupí do rozhodovacího procesu o finální podobě kandidátek hnutí. „Už to koneckonců ukázal několikrát, když šel i proti vlastním ministrům. Ti lidé to tak ale berou – vnímají Babiše, že on je ANO, že on je ten, kdo velí a rozhoduje,“ dodal.

„Předpokládám, že počítá, že zkoumá průzkumy i analýzy. Přirozeně, jeho domovský kraj jsou střední Čechy,“ míní zas politolog Lukáš Jelínek, podle kterého by se Babiš ale mohl postavit přímo také svému největšímu protivníkovi letošních voleb, tedy šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi.

„Když chce pasovat na svého hlavního protivníka šéfa Pirátů Ivana Bartoše, tak by působilo hezky, kdyby se postavil jemu v Ústeckém kraji,“ dodal Jelínek.

Váhání není dobré

Všichni tři experti na politiku se shodují v jednom: Váhání nad tím, kde kandidovat, není čtvrt roku před volbami příliš strategické. Že by Babiš nakonec nebyl na žádné kandidátce, si ale Jelínek, na rozdíl od Valeše, neumí příliš představit.

„To by pro mě bylo hodně velké překvapení zvlášť, když teď má opět velmi slušnou šanci se stát opět vítězem voleb. Když jsem sledovat ta jeho vystoupení v posledních dnech a týdnech, tak je nabytý energií a spousta okolností mu hraje do karet. Myslím, že je schopný opět překvapit a udělat velmi slušný výsledek a zamíchat i rozložením sil po volbách při sestavování vlády a hodně bych se divil, kdyby se této možnosti teď vzdával,“ míní Jelínek.

Babiš: Můžeme vyhrát

A i Babiš si na výhru také věří. „Myslím, že bychom si zasloužili vyhrát – myslím, že jsem velmi pracovitý a stále pracuju a máme výsledky. Máme vždy nejlepší marketing a i letos budeme mít nejlepší kampaň, vizuálně,“ tvrdil premiér před prázdninami na Primě.

Kandidátní listiny musejí politické strany, hnutí a koalice odevzdat krajským úřadům nejpozději 3. srpna. Volby se budou konat v pátek 8. a v sobotu 9. října.

Ostatní lídři u vědí

Na rozdíl od Babiše, ostatní lídři stran a koalic už vědí, kde budou kandidovat. Šéf Pirátů v Ivan Bartoš v Ústeckém kraji. Právě pro kandidáty v tomto regionu mohou hlasovat lidé také ze zahraničí. Lídr koalice Spolu a šéf ODS Petr Fiala se bude ucházet o hlasy voličů ve svém rodném Jihomoravském kraji. Vít Rakušan, předseda STAN pak v kraji Středočeském. Předsedkyně TOP 09 je Markéta Pekarová Adamová je jedničkou koaliční kandidátky v Praze. Předseda lidovců Marian Jurečka zas lídrem kandidátky v Olomouckém kraji. Předseda ČSSD Jan Hamáček kandiduje jako jednička ve Středočeském kraji. Předseda KSČM Vojtěch Filip je tentokrát v Jihočeském kraji až na druhém místě kandidátky. Šéf SPD Tomio Okamura by měl kandidovat opět jako lídr ve středních Čechách.

Debaty Blesk Zpráv

Redakce Blesk Zpráv připravuje od začátku září předvolební debaty. Vysílat se budou každé úterý a čtvtek, počínaje 9. září. Zástupci stran a hnutí budou diskutovat o tématech, které trápí většinu voličů napříč regiony. Zkušení političtí redaktoři Jaroslav Šimáček, Jakub Kopřiva, Vera Renovica a Jakub Veinlich se tak budou kandidátů na poslance a poslankyně ptát například jaké řešení mají pro oblast školství, zdravotnictví, následky covidové pandemie nebo například pro oblast důchodů, dopravy či bydlení. Živě vysílané diskuse začnou vždy v 11 hodin dopoledne. Superdebatu lídrů pak nabídneme živě 5, října, tedy jen tři dny před volbami. 

Video Babiš o covidu: Situaci zvládáme, formuláře v hospodách nebudou a nákupní doba pro seniory také ne - Blesk - Jakub Veinlich, Jan Jedlička

jaroslavv12358 ( 13. července 2021 21:30 )

bARTOŠ JE NAPROSTO ZFETOVANÁ ONUCE

jaroslavv12358 ( 13. července 2021 21:28 )

stemik !!!!! s o u h l a s !!!!

strejda777 ( 5. července 2021 21:03 )

No tak to může Babiš kandidovat v Praze.....když každý velký Pražák (a ti jsou tam samí velcí) jezdí domů na Moravu, ne?

sarina ( 5. července 2021 12:21 )

Prezident jasně řekl že vládu bude sestavovat ten kdo vyhraje volby a nebudou to slepence, tzn. že ŽÁDNÝ ZE SLEPENCŮ TO NEBUDE!

Andrej_Bures ( 5. července 2021 11:51 )

Kazdy velky prazak jede alespon jednou za mesic domu na moravu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa