Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno, déšť 16°C

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, míní Havlíček

Autor: ČTK - 
13. června 2021
13:05

Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) rozhodnout Evropský soudní dvůr. Řekl to v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News. Rezoluci Evropského parlamentu, který ve čtvrtek většinou hlasů odsoudil Babišův střet zájmů, považuje za politické hlasování.

Evropská komise zveřejnila v dubnu závěrečnou zprávu auditu, podle které je Babiš ve střetu zájmů. Podle zprávy ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek včetně holdingu Agrofert, a zároveň se podílí na rozdělování dotací EU v ČR. Europoslanci ve čtvrtek vyzvali orgány EU i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro Agrofert. Babiš rezoluci označil za snahu o ovlivnění říjnových sněmovních voleb v Česku.

Právně nezávaznou rezoluci k Babišovu střetu zájmů podpořila jasná většina europoslanců, a to 505. Proti bylo pouze 30 poslanců a hlasování se jich zdrželo 155.

Adamová: Nelze být premiérem a čerpat dotace zároveň

„Je to právně nezávazná rezoluce. Jediný, kdo to může rozsoudit, protože to je poměrně náročná diskuse o tom, jestli to je nebo není střet zájmů, podle našeho názoru je Evropský soudní dvůr,“ řekl Havlíček. Podle českých zákonů jednotlivé úřady jednaly správně, zatímco auditní orgán Evropské komise s tím nesouhlasí, dodal.

Jde o evropské peníze, peníze daňových poplatníků z Evropské unie. Myslím, že ani českým občanům by se nelíbilo, kdyby dotovali byznys premiéra nějaké země,“ reagovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní nikdo nezakazuje Babišovi být premiérem nebo vlastnit Agrofert, ani na něj čerpat dotace, nelze to ale zároveň. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že by měly co nejrychleji o záležitosti rozhodnout české soudy.

luder ( 14. června 2021 09:57 )

Už Pijáti z fašistické

Antify a Zdechovský napráskali v Bruselu rakouského nácka? Schwarzenberg, sám jako ministr vlády ČR podnikal po celou dobu ministrování se svou firmou ORLÍK NAD VLTAVOU s.r.o., Bělohorská 165 Praha 6, IČ: 45023930, kde drží 99,82 % podíl. Kalousek této firmě převedl více jak 100 milionů Kč dotací ze státního rozpočtu ČR a mnoho desítek milionů Kč z EU. Jen za poslední 2 roky ministrování obdržel Schwarzenberg prostřednictvím této firmy od Kalouska a ing.Čiernika z MZE 70 milionů za odbahnění písčitých rybníků Sobík, Silvestr a Zhoř, kde místo bahna těžil písek, který prodával a používal na opravu cest­....­....­....­....­...po­chopi­telně, všechno bylo a je v naprostém pořádku! STŘET ZÁJMŮ JAK HROM ! !

luder ( 14. června 2021 09:56 )

Pirát Michálek v televizi!
Už T.G.Masaryk říkal že vše co najdete na internetu nemusí být pravda!
Tomáš Garrigue Masaryk zemřel v roce 1937 pře 53 lety a internet se začínal rozjíždět v roce 1990 – 94, někde před 30 lety! Takže hlavně vy mladí se chcete kamarádům chlubit tím, že jste volili tyhle blbce v součinnosti těch dalších Fialových slátanin; ty kteří žvaní takovéto a další hlouposti včetně něco vtom smyslu, že v roce 1945 nás ve skutečnosti osvobodili Němci-Hitlerovci a nikoliv Sověti-Rusové? Pokud chcete mít holé zadky a v ulicích agresivní migranty tak volte tuhle svoloč; pak už nebude našim lidem pomoci!

denisz ( 14. června 2021 03:03 )

Takže doufám, že záležitost možného střetu zájmu převezme od politiků, kteří mají své zájmy, právně fundovaný žalobce, soud. Nebude brát v úvahu jen domněnky, ale fakta, zda skutečně byl trestní čin naplněn a snad jestli je nedemokratické neumožnit všem se účastnit svobodných voleb a možnosti jít do politiky úspěšným podnikatelům. Zatím se jen „vydírá“ buď podnikat nebo do politiky. Čeští opoziční konkurenční politici ukazují zákeřně jen na Babiše bez prokázaní přesto, že v EU je skutečně reálných případů podvodů mnoho, už za 12 bilionů korun. Věřme, že se vytvoří jednotná evropská směrnice střetu zájmu, co tu chybí, a nejen účelové nezávazné "slátaniny" dle přání laických, mnohdy vzteklých a zaujatých, politiků (Peksa, Zdechovský, Hohlmeierová aj)

Jaronovaku ( 13. června 2021 18:14 )

Prostě volby se blíží.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa