Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Oblačno, bouřka 27°C

Vyšetřování Babišova údajného střetu zájmů převzal nový úřad EU. Premiér: Salámová metoda

Aktualizováno -
12. června 2021
20:55
Autor: ČTK - 
12. června 2021
12:35

Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), v níž čeští vyšetřovatelé zkoumají, zda mohl být kvůli čerpání dotací či veřejných zakázek ze strany koncernu Agrofert spáchán trestný čin. Z Česka Úřad evropského veřejného žalobce zatím převzal 12 trestních kauz týkajících se závažné hospodářské kriminality s dopadem na evropský rozpočet. Napsal to v sobotu web iRozhlas.cz. Své firmy, včetně Agrofertu, vložil Babiš do svěřenských fondů a dlouhodobě odmítá, že by střet zájmů měl. Televizi Nova premiér sdělil, že české orgány pomoc unijních institucí nepotřebují.

„Ve věci již není Vrchní státní zastupitelství v Praze činné,“ uvedl sekretariát vrchní státní zástupkyně v Praze na dotaz serveru, zda nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce převzal kauzu ke střetu zájmů. Pražské vrchní státní zastupitelství případ dozorovalo. Když ovšem začala 1. června unijní prokuratura fungovat, nahlásilo ho do Lucemburku, kde instituce sídlí. „Nevyplynulo to z žádného nového důkazu, ale je to navázáno na vznik nové instituce,“ uvedla minulý týden jeho šéfka Lenka Bradáčová.

Česká policie se kauzou kolem Babiše zabývá na základě širšího trestního oznámení od prosince 2019. Nyní případ dostal na starosti jeden z pověřených unijních žalobců působících v Česku. Tým vyšetřovatelů, který na případu pracuje, by měl zůstat beze změny, píše iRozhlas.cz.

Pověřených žalobců bylo dosud v ČR jmenováno pět

Možným střetem zájmů českého premiéra se zabývá vedle české policie také Evropská unie. Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Střet zájmů stejně jako Babiš odmítá také Agrofert.

Video Džihád proti Babišovi? Premiéra rozlítil dotaz na dotace: Účelový audit, udání a manipulace. - ČTK / Blesk Zprávy

Podle premiéra je Úřad evropského veřejného žalobce další institucí, která bude zasahovat do vnitřních záležitostí ČR a salámovou metodou získávat pro Brusel víc a víc pravomocí, citovala ho televize Nova. Kauza je účelová a dávno ji vyšetřují české orgány, které nepotřebují pomoc od „evropských byrokratů“, uvedl. „Zase ale mají další ´bič´ na Babiše a naši známí profesionální udavači mají zase další místo, kam udávat,“ dodal Babiš.

Podle evropského žalobce za Česko Petra Klementa již byly případy převzaté Úřadem evropského veřejného žalobce přiděleny konkrétním pověřeným žalobcům, uvedl iROZHLAS.cz. Pověřených žalobců bylo dosud v ČR jmenováno pět. „Můžu říct průběžné číslo. V současnosti nám bylo nahlášeno kolem 45 případů, z nich jsme zatím přijali 12,“ řekl Klement. O jaké případy přesně jde, nechtěl říct s odkazem na vnitřní pravidla unijní prokuratury.

EU přišla kvůli podvodům o 12 bilionů korun

„Případy, které si necháváme, patří skutečně z nich mezi ty nejzávažnější podle pravidel, která úřad schválil. Další kauzy budou průběžně napadávat, tudíž věřím, že se dostaneme na mnohem vyšší čísla,“ uvedl také Klement.

EPPO funguje od počátku června, zabývat se bude závažnou hospodářskou kriminalitou poškozující finanční zájmy Evropské unie. Pod sebou bude mít zástupce všech zemí Evropské unie vyjma Polska, Maďarska, Irska, Švédska a Dánska. Tyto země se na práci úřadu podílet nebudou. Unijní orgány odhadují, že EU kvůli různým finančním podvodům přišla jen v roce 2019 o zhruba 460 miliard eur (téměř 12 bilionů korun). Prokuratura počítá s tím, že ročně se bude zabývat přibližně 3000 případy.

rednapkin ( 14. června 2021 22:19 )

Malto,ruda hnido,ze ty ses taky cekist?

zemanbures ( 13. června 2021 23:00 )

salto, neškodilo by, kdyby troubové tvého typu se pokusili nalézt ve své děravé makovici nějaký zbytek mozku a zkusili s ním přemýšlet. Pokud je to ovšem u takových troubů možné.

AIiAIice ( 13. června 2021 20:01 )

S důvěrou občanů si zahrává především naše vláda pod vedením premiera a podporou prezidenta. Ti slabomyslní jim nadšeně tleskají, realisté se podle toho zařizují a spoléhají spíš na sebe.

AIiAIice ( 13. června 2021 19:57 )

Tak to ti stačí ke štěstí opravdu, ale opravdu hodně málo.

AIiAIice ( 13. června 2021 19:55 )

No dobře a napadl to někdo? Dal to někdo k soudu?

Zobrazit celou diskusi
Další videa