Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Babišovi hrozí tučná pokuta. Úředníci vrací do hry řízení o střetu zájmů, které odmítl za Jermanové kraj

Autor: for, ČTK - 
26. dubna 2021
14:28

Městský úřad v Černošicích u Prahy opět zahájil správní řízení s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Důvodem je podezření ze spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Babišovi hrozí pokuta od 5000 do 250.000 korun, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá, jeho aktuální vyjádření ČTK zjišťuje.

Černošický úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200.000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil s tím, že se střet zájmů neprokázal. Kritici poukazovali na to, že v čele kraje bylo hnutí ANO, tehdejší hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podezření z podjatosti odmítala. Nyní kraji vládne koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců.

TI letos v lednu podala další podnět. Podle ředitele Petra Leyera v něm jde o to, že Babiš z pozice premiéra dál ovládá média, což zákon o střetu zájmů zakazuje. Úřad v Černošicích do minulého týdne podnět detailně prostudoval a nyní podle serveru rozhodl, že případ posune dál. „Odbor přestupků Městského úřadu Černošice zahájil řízení o přestupku, kterého se měl podle obdrženého oznámení dopustit Andrej Babiš,“ potvrdil serveru vedoucí odboru přestupků Josef Sedláček.

Analytik TI Milan Eibl míní, že z kroku úředníků z Černošic vyplývá, že vyhodnotili podnět jako důvodný.

Premiér vždy obvinění ze střetu zájmů odmítal. Tvrdil, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné. Mezi nimi je skupina Mafra, která patří k největším mediálním domům v ČR.

Video  Andrej Babiš v Epicentru speciál: Neodstoupí kvůli auditu ani Čapímu hnízdu. Syna viděl loni, homeopatika na křivdu nebere.  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

fico ( 10. května 2021 16:15 )

Seznam Zprávy musí mít těžký život. Stále něco vyhrabávat na Babiše a spol. O čem budou psát, jestli se nedej bože dostane k moci opozice.

marmat ( 26. dubna 2021 19:30 )

vont: Auditoři na základě udávání "vařili z vody "......
členové auditu pozor ! ČEŠI!

marmat ( 26. dubna 2021 19:28 )

Svin.tvo je NIC nedělat a udávat.......na to nemusí být volič Einstein !!!

marmat ( 26. dubna 2021 19:26 )

Hry našich pyšných a "sofistikovaných" udavačů byly komplet, včetně auditorů
v režii Čechů !!! Auditoři zaměňováni za komisaře....dnes je to hodně JINAK !
****­******­******­****
Česko nemusí na základě auditu firem okolo Agrofertu vracet Evropské unii žádné peníze. Novinářům to v pondělí řekl mluvčí Evropské komise, podle něhož české úřady nepožádaly o proplacení žádných dotací, které byly předmětem auditu."
Zdroj: http­s://ww­w.li­dovky­.cz/byz­nys/cr-nepozadala-o-proplaceni-zadnych-dotaci-pro-firmy-okolo-agrofertu-praha-tak-nemusi-vracet-evrop­ske.A2­10426_­135750­_ln_do­mov_lk­ra

ivanak ( 26. dubna 2021 17:19 )

Jen pro srovnání.Když vyšel článek Andrej Babiš je ve střetu zájmů shledala EK..Nadpis jako hrom.Dnes vyšlo,že Agrofert nic nečerpal a ČR nic vracet nebude,přesně to,co A.Babiš říkal a nikde skoro ani zmínka.Kde jsou ty ohromné titulky na předních stranách tisku...Nikde co?Fakt už je vše trapný a věřte tomu,že na základě toho,co tady předvádí opozice v čele s Piráty už je tak trapný a okatý,že to nevidí pouze ti,co jsou zaslepení nenávistí k Babišovi..

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud