Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Přijde Česko kvůli Babišovi o všechny dotace? Neřeší střet zájmů, tvrdí evropští lidovci

Aktualizováno -
26. dubna 2021
14:25
Autor: ČTK - 
26. dubna 2021
10:35

Evropská komise by měla vůči Česku vůbec poprvé použít nové pravidlo spojující čerpání společných peněz s dodržováním principů právního státu a zastavit zemi vyplácení dotací. V souvislosti s ukončeným auditem firem okolo holdingu Agrofert to dnes navrhli europoslanci Evropské lidové strany. České úřady jsou podle nejsilnější frakce Evropského parlamentu ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše nečinné, čímž porušují unijní právo. V návaznosti na audit ČR žádné peníze vracet nebude. Novinářům to dnes řekl mluvčí Evropské komise, podle něhož české úřady nepožádaly o proplacení žádných dotací, které byly předmětem auditu.

Komise v pátek zveřejnila závěrečnou auditní zprávu, která konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Důvodem je, že i jako premiér spolurozhodující o směřování unijních peněz dále ovládá Agrofert, i když jej umístil do svěřenských fondů. Česko by proto mělo vrátit dotace v řádech stamilionů korun, které byly vyplaceny po 9. únoru 2017, kdy vstoupila v platnost novela českého zákona o střetu zájmů. Babiš závěry odmítl s tím, že jsou účelové a zmanipulované, svůj nesouhlas dalo najevo i ministerstvo pro místní rozvoj.

„Tím, že Česko nepředchází a nepostihuje střet zájmů českého premiéra, nedodržuje legislativu EU a režim podmíněnosti na ochranu rozpočtu unie. S cílem ochránit rozpočet by komise nyní měla tento mechanismus spustit,“ uvedla dnes německá lidovecká europoslankyně Monika Hohlmeierová. Právě ona vedla loňskou misi kontrolního výboru EP, jehož členové po návštěvě Česka rovněž dospěli k závěru o Babišově střetu zájmů.

Lidovečtí europoslanci také požadují, aby komise dále přezkoumala zneužívání fondů ve prospěch českého premiéra, selhání české administrativy a nečinnost českého justičního systému.

Státy EU se loni po dlouhých debatách a překonání odporu ze strany Maďarska a Polska dohodly, že vyplácení peněz z rozpočtu na období 2021 až 2027, stejně jako z mimořádného fondu pokrizové obnovy, se bude řídit zmíněným pravidlem. Má to mimo jiné zabránit tomu, aby peníze z unijní kasy směřovaly do zemí, které nemají nezávislé soudy a další orgány, jež by zajistily spravedlivé vyšetření podvodů, korupce či právě střetu zájmů. Budapešť i Varšava si vymohly, aby podmíněnost nejprve posoudila unijní justice, na kterou se v polovině března obrátily.

Video  Babiš o chaosu s rozvolněním: „Byli jsme zase za pitomce.“ A rýpl do Hamáčkovy cesty do Ruska.  - Blesk
Video se připravuje ...

denisz ( 26. dubna 2021 21:45 )

Kdyby se z Česka nikdo neozval, považovali by to domýšliví europoslanci za uznání provinění. Audit já považuji za zmateční, přesně v rétorice českých Pirátu a v Bruselu líčí Česko jako nedemokratickou mafiánskou zemí, pod Babišovou vládou. Námitka vlády je tudiž na místě. Evropská komise by měla raději vypracovat obecní směrnici v oblasti střetu zájmu politiku v Evropě, neboť opravdu dotace kradou ve velkém jako např. Itálie, Srbsko, Rumunsko aj.. Není možné si všímat jen Babiše a Česka, na přání a objednávku od čes. Pirátů.EU si rezoluci opět zavařila. Zděšení Britové, z diktátu Bruselu, už raději z takového spolku odešli. Z Bruselu zazněl hlas, že Česko nebude nic vracet. Takže to byl ze strany Pirátů, TOP09, KDU další lživý hoax ?

marmat ( 26. dubna 2021 19:14 )

Skandální máme nejen chování prezidenta, ale urputných a zcela nestydatých udavačů!
Karma je semele taky brzy a grátis =zcela zdarma !!!
Udavači i auditoři poho­řeli­....­.málok­do ví, že jsou to všechno Češi !!!
**************
"Česko nemusí na základě auditu firem okolo Agrofertu vracet Evropské unii žádné peníze. Novinářům to v pondělí řekl mluvčí Evropské komise, podle něhož české úřady nepožádaly o proplacení žádných dotací, které byly předmětem auditu.
Zdroj: http­s://ww­w.li­dovky­.cz/byz­nys/cr-nepozadala-o-proplaceni-zadnych-dotaci-pro-firmy-okolo-agrofertu-praha-tak-nemusi-vracet-evrop­ske.A2­10426_­135750­_ln_do­mov_lk­ra
**************
I udavači mají své dny ! Něco někdo vůbec nezvládnul !

marmat ( 26. dubna 2021 19:08 )

A miliardy podpory JEN za Covid vrátit !!!???

lisakjirka ( 26. dubna 2021 16:14 )

CZEXIT !!!

krat5 ( 26. dubna 2021 13:48 )

už s tím střetem zájmů jděte do zadele, nikoho to nezajímá

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud