Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

ČSSD sází na „staré kádry“. Straně ve středních Čechách šéfuje exministr Urban

Autor: ČTK - 
7. května 2021
09:18

Předsedou středočeské ČSSD se stal bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Zároveň bude dvojkou na středočeské kandidátce do Sněmovny, rozhodli ve čtvrtek delegáti krajské on-line konference. Lídrem kandidátky zvolili předsedu strany Jana Hamáčka, řekl dnes ČTK místopředseda ČSSD a šéf okresní organizace Praha-východ Jan Tvrdý. Urban v čele středočeské ČSSD vystřídal Robina Povšíka, který se rozhodl rezignovat.

Straníci podle Tvrdého chtěli, aby organizaci do voleb vedl někdo se zkušenostmi. Urban podle něj patří mezi respektované a uznávané osobnosti, a to nejen v ČSSD. „Z toho důvodu jsme ho nominovali a následně zvolili,“ dodal Tvrdý.

Urban byl ministrem průmyslu v letech 2003 až 2006 ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Byl také několik let místopředsedou ČSSD a šéfem jejího poslaneckého klubu. Ve středočeské ČSSD dosud zastával funkci místopředsedy.

Urban dnes ČTK řekl, že byl o novou roli požádán spolustraníky napříč krajem. „Někdo to řídit musí a je před volbami. Sociální demokracie se točí kolem pěti procent, tak se kolegové rozhodli a požádali mě, abych šel sociální demokracii na pomoc, což je závazek,“ uvedl. Za svůj jediný úkol označil převést stranu do klidnějších vod a dosáhnout volebního výsledku, který ČSSD zajistí pokračování ve Sněmovně.

Povšík podle Tvrdého odstoupil proto, aby středočeská ČSSD dostala nový impulz. Zároveň měl tento krok souvislost s neúspěchem ČSSD v loňských krajských volbách.

Konference své domovské organizace se zúčastnil i předseda ČSSD Hamáček, kterého delegáti zvolili lídrem kandidátky. Hamáček neměl protikandidáta a v tajné volbě získal 83 procent hlasů, což je podle Urbana i důkazem toho, že má důvěru straníků v současné kauze kolem Vrbětic. „O jiném lídrovi jsme ani neuvažovali,“ prohlásil Tvrdý.

O vrbětické kauze podle Tvrdého na konferenci nezazněly jiné informace než z médií. Straníci míní, že Hamáček se ničeho špatného nedopustil. „Bereme to jako útoky na jeho osobu,“ dodal Tvrdý.

Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval výměnu skandálu kolem výbuchu muničního areálu ve Vrběticích za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu. Hamáček informace serveru popírá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením.

Citronel ( 7. května 2021 15:18 )

Návrat Zaorálka, no k čemu to bylo dobré, jaký byl přínos pro svět, to ještě uvažují o návratu beze stopy a nijaké změny zmizelého Škromacha a hlavní perla, dle mého úplně ten nejzbytečnější politik, ne že by jiní na tom byli jinak, ale jestli se navrátí Špidla, tak ta strana už nebude mít i po staletích šanci.

Michal Snobl ( 7. května 2021 12:23 )

ČSSD by měla sázet ale hlavně chechtáky na své dluhy. Hradní předchůdce lahvoušberg by jim poradil kde se dá nahrabat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud