Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Hamáček vstává z bahna, handl Vrbětic s Rusy nikdo nepotvrdil a záhadné volno před výbuchem

Aktualizováno -
6. května 2021
20:55
Autor: simao, vei - 
4. května 2021
08:44

Kauza Vrbětice v Česku znovu ožila a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) byl podle svých slov vláčen bahnem, ze kterého zvolna vstává. Objevily se nové informace o jeho plánované cestě do Moskvy pro vakcínu Sputnik V. Seznam Zprávy uvedly, že měl v plánu vyměnit „tiché odložení“ kauzy Vrbětice za milion Sputniků. Hamáček to odmítá, mluví o lžích. Web přišel i se svědectvím Hamáčkova stranického kolegy, kterému měl 15. dubna říct, že do ČR přiveze milion dávek Sputniku a zachrání tak ČSSD od volebního debaklu. Ukázalo se, že jím byl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Podle zjištění Blesk Zpráv se neuskutečněnou cestou zabývá protimafiánský policejní útvar. A podle serveru iROZHLAS.cz policie na dva dny zadržela majitele areálu, šéfa zbrojařské firmy Imex Group Petra Bernatíka. Den před výbuchem dal totiž brigádníkům nečekaně volno a v areálu byl sám.

 • Jan Hamáček (ČSSD) podle Seznam Zpráv svolal na ministerstvu vnitra 15. dubna schůzku, kde řešil následující možnost: „Nabídnout Rusku dohodu, která zněla: V Česku bude kauza potichu odložena, Rusové výměnou za to dodají milion dávek Sputniku V a ruský prezident Vladimir Putin se v Praze sejde s americkým protějškem Joem Bidenem.“
 • Hamáček tuto verzi odmítl. Podle něj jde o nesmysl a lži. „Já musím říci, že toto je asi nejtěžší okamžik mého života, a to mám za sebou relativně dlouhou politickou kariéru,“ uvedl Hamáček v úterý při své obhajobě na tiskovce ve Sněmovně. Ve středu přidal informaci o trestním oznámení na autory článku Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou a o tom, že chce 10 milionů od vydavatele Seznam Zpráv jako omluvu. Omluvu žádá také od lídrů koalice SPOLU.
 • Sněmovna řešila v úterý i ve středu kauzu za zavřenémi dveřmi na plénu - bez jasného výsledku. Ve čtvrtek se šéfové tajných služeb účastnili jednání komisí a výborů. Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun potvrdil, že Hamáček cestu do Ruska plánoval, nicméně žádný handl nepotvrdil.
 • Podle zdroje Blesk Zpráv z ministerstva obrany byla Hamáčkova ruská mise již skutečně v pokročilém stadiu plánování - měl dokonce objednané letadlo do Moskvy.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) připomíná, že Hamáčkovu cestu do Moskvy nedoporučoval, na záležitosti kolem schůzky se zeptá Hamáčka osobně. Popřel přitom, že by Hamáčkovi schválil letadlo na cestu do Moskvy.
 • Prezident Miloš Zeman stále nedostal odpověď od prezidenta Vladimira Putina, kterého žádal o vakcíny Sputnik V. Uvedl to iROZHLAS.cz s odvoláním na vyjádření šéfa hradního legislativního odboru. Hrad nevydal ani Zemanův dopis Putinovi s odkazem na údajný obsah osobní povahy.

Rusko a výbuchy ve Vrběticích
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
20:00
6. 5. 2021

Děkujeme za pozornost našemu online zpravodajství o dalším dění ve vrbětické kauze. Čtvrtek přinesl mimo jiné i následující novinky:

 • Server Seznam Zprávy zveřejnil vyjádření pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD), který s Hamáčkem hovořil v den schůzky 15. dubna. „Já jsem se ho na to ptal a on říkal: Přivezu milion Sputniků a mám to tam všechno domluvený,“ citoval server Netolického. Souvislost plánu s Vrběticemi nicméně hejtman nemohl potvrdit. „Tu konstrukci výměnného obchodu, nebo něco podobného, to já jsem neslyšel. To mi fakt neříkal,“ uvedl.
 • Podle některých krajských lídrů sociálních demokratů může dění kolem Hamáčkovy cesty před volbami poškodit ČSSD. Pokládají za nutné, aby se záležitost vysvětlila, podstatné informace jim zatím chybí, vyplynulo z ankety ČTK. Většina krajských šéfů Hamáčkovi, kterého sjezd ČSSD před necelým měsícem potvrdil ve funkci předsedy strany, nadále důvěřuje.
 • Ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Jan Beroun podle členů komise pro kontrolu VZ dnes potvrdil, že se na schůzce zmiňované Seznamem debatovalo o cestě do Moskvy. Nepotvrdil však, že by byla řeč i o možné dohodě s Ruskem. Předseda komise Vít Rakušan (STAN) nemá pochybnosti o tom, že Hamáček cestu do Ruska plánoval. V kontextu toho, že od 7. dubna měl informace o zapojení agentů ruské GRU do výbuchu ve Vrběticích, je to podle něj samo o sobě vážnou skutečností. Komise proto v usnesení žádá Hamáčka, aby veřejnosti a orgánům Sněmovny pravdivě vysvětlil motivy k plánování cesty.
 • Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, který se schůzky na vnitru neúčastnil, potvrdil podle šéfa komise pro kontrolu BIS Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) poslancům časovou osu případu. „Stejně tak nám pan ředitel řekl, že vicepremiér Hamáček postupoval velice aktivně a razantně ohledně vyhoštění ruských agentů,“ uvedl Bělobrádek.
 • Ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) webu Novinky.cz řekla, že plánuje podat kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. „Zcela určitě“ podle ní porušil zákon svým nedávným vystoupením ke kauze na úřadu vlády, protože není dozorovým ani dohledovým státním zástupcem. Premiér Andrej Babiš (ANO) webu Lidovky.cz řekl, že ke kárné žalobě nelze přistoupit. „Pavel Zeman byl na schůzky přizván. A to i na jednání vlády z důvodu záštity dané instituce. Nikdy se neřešil trestní spis,“ uvedl Babiš. Zeman uvedl, že si v souvislosti s vyšetřováním kauzy Vrbětice není vědom žádného pochybení ani překročení kompetencí při veřejném vystupování. Zastala se ho unie státních zástupců, která kárnou žalobu označila za absurdní.
 • O Hamáčkovu cestu se zajímá i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). „Mohu potvrdit, že se NCOZ začala z vlastní iniciativy zabývat okolnostmi tzv. neuskutečněné cesty do Moskvy. Více informací v této chvíli poskytnout nemohu,“ uvedla mluvčí prezidia Kateřina Rendlová pro Blesk.
 • Trestní oznámení, kterému kvůli vrbětické kauze čelí policejní prezident Jan Švejdar, podala společnost Imex Group, která měla pronajaté vrbětické sklady a v dané trestní věci je poškozenou. Trestní oznámení souvisí s poskytováním informací prezidentovi republiky Miloši Zemanovi, sdělil právník Radek Ondruš Ekonomickému deníku. „Prezident republiky do médií potvrdil, že informace pro svůj projev měl mimo jiné od Švejdara,“ uvedl.

Vážení čtenáři, děkujeme za vaši pozornost. Online přenos událostí nyní končíme a novinky o nich vám budeme přinášet formou článků. V případě dramatičtějšího dění ho nicméně znovu obnovíme.

Vicepremiér Jan Hamáček ve Sněmovně (5.5.2021)
18:57
6. 5. 2021

Novinář Grozev ve středu uvedl, že z agentů se stali „významní zastupitelé Kremlu“. „Jediné, co můžu říct, je, že jsou zdraví a působí ve státních službách. Dostali nová zaměstnání, protože už dále nemůžou pracovat jako špioni,“ uvedl Grozev. Novinář také připomněl, že podle webu Bellingcat oběma agentům v roce 2014 ruský prezident Vladimir Putin udělil nejvyšší ruské vyznamenání Hrdina Ruské federace.

18:55
6. 5. 2021

Ruskému prezidentskému mluvčímu Dmitriji Peskovovi není známo, že by pro administrativu ruského prezidenta pracovali muži vystupující pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, které Česká republika podezřívá z podílu na explozi ve Vrběticích, uvedla agentura Ria Novosti. S tvrzením, že tito dva muži pracují pro Kreml, přišel ve středu investigativní novinář skupiny Bellingcat Christo Grozev.

„Ne, upřímně řečeno takovou informaci nemám k dispozici,“ odpověděl Peskov na otázku, zda ví o skutečnosti, že by pro Kreml tito muži pracovali. „Ale obecně v Kremlu to není možné. Kreml je historická budova, památka UNESCO. Je v něm rezidence prezidenta a dále se tam nacházejí úseky prezidentovy administrativy,“ doplnil Peskov.

Hotel Corrado nedaleko centra Ostravy. Tady pobývali ruští agenti, kteří podle vyšetřování nechali vybuchnout sklad munice ve Vrběticích.
18:17
6. 5. 2021

Pirátský poslanec Jakub Michálek požaduje, aby ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) svůj záměr podat kárnou žalobu na šéfa žalobců Pavla Zemana kvůli Vrběticím vysvětila příští středu na sněmovním podvýboru pro justici.

„Ministryně Benešová roky přehlíží a obhajuje střet zájmů premiéra Andreje Babiše, takže její kárná žaloba nepůsobí příliš důvěryhodně. Nemohu se zbavit dojmu, že paní ministryně nemá na práci nic jiného než ostřelovat státní zástupce, šířit konspirační teorie či hájit dotace pro Agrofert,“ sdělil Michálek. Podle něj Benešová sama šířila dezinformace. Ministryně v rozhovoru pro server Novinky.cz mimo jiné uvedla, že vyšetřovacích verzí v kauze výbuchu ve Vrběticích může být i více než dvě.

18:13
6. 5. 2021

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

„Ze strany Borrella zazněla opět ta podpora, kterou zopakoval, a dále že tento proces nekončí, že to nadále budou projednávat,“ řekl po ministerské schůzce českým novinářům Metnar. Dodal, že podporu Česku zopakoval také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který se k jednání unijních ministrů rovněž připojil.

„Všichni okolo stolu se shodli na tom, že je to absolutně nepřijatelné, a vyjádřili velkou míru solidarity s Českou republikou,“ podotkl slovenský ministr Naď.

17:40
6. 5. 2021

Vicepremiérka Alena Schillerová během interpelací ve Sněmovně čelila pro změnu dotazu na případné vymáhání škod na Ruské federaci za Vrbětice a současý postup v této věci.

„Tvrzené nároky občanů Vrbětic a okolních dotčených obcí, ať již se týkají omezení přístupu do okolí, či čehokoliv dalšího, tak musí směřovat zásadně proti Ministerstvu vnitra. Jako ministryně financí mám v tomhle ohledu velmi malý manévrovací prostor. Ale chci vám říct, že po té události posledních dnů a týdnů, jsme v permanentním propojení s Ministerstvem zahraničních věcí (...), kde se domníváme, že ta nejlepší cesta, asi nejrychlejší, by byla prostřednictvím porušení vlastně mezinárodních norem, protože tady evidentně došlo k porušení mezinárodních norem. Je tady vážné podezření, že to bylo provedeno příslušníkem konkrétní země, to znamená Ruské federace. A my budeme se obracet prostřednictvím Ministerstva zahraničních věcí o náhradu škody. My jsme na Ministerstvu financí provedli takové vyčíslení dostupných informací, které zatím máme. Ta škoda se pohybuje kolem 1 miliardy,“ uvedla Schillerová.

Hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše dnes telefonicky vyzvala, aby zpracoval podklady od starostů a vyvolá jednání napříč resorty, poznamenala ve Sněmovně Schillerová.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
17:31
6. 5. 2021

Protipěchotní miny ve Vrběticích? Je to lež, uvedl Babiš

„V České republice i zahraničí se v souvislosti s případem Vrbětice opakovaně objevily spekulace, že v areálu byl skladován mezinárodními dohodami zakázaný materiál, konkrétně protipěchotní miny. Toto tvrzení není pravdivé. Je to lež,“ uvedl během interpelací premiér Andrej Babiš (ANO).

„Česká republika plní veškeré mezinárodně-právní závazky včetně Ottawské úmluvy o zákazu použití, skladování, výroby a převozu protipěchotních min a o jejich zničení. Ve vrbětickém areálu byla skladována pouze těla min bez výbušné slože a iniciátorů výbušniny. Že se v daném případě nejedná o materiál zakázaný dle mezinárodních dohod, potvrdil v roce 2016 svým rozsudkem i zlínský Krajský soud,“ podotkl.

„Informace, že se vyvážely protipěchotní miny nebo by měly jejich součásti sloužit k výrobě protipěchotních min, není pravdivá, v tomto případě by Česká republika v rámci povolovacího režimu nepovolila vývoz,“ dodal Babiš a zdůraznil: „Česká republika dodržuje mezinárodní úmluvy a ve Vrběticích nebyly zakázané zbraně.“

17:26
6. 5. 2021

„Já jsem nerozuměl, jaké lidi držím kolem sebe. Nechápu fakt váš dotaz. Co se týče Dukovan, tak myslím, že vláda jasně řekla, že Rosatom nebude pozván. Co se týče pasu pana Nejedlého. Ani nevím, že má nějaký diplomatický pas, takže nemohu sloužit,“ uvedl v odpovědi na Pirátovu interpelaci premiér Andrej Babiš (ANO).

„Naše diplomatické vztahy s Ruskem jsou v krizi, ta nebyla vyvolána námi. My jsme reagovali na závažné porušení suverenity naší země ze strany rozvědné služby cizího státu a odpověděli jsme jim zodpovědným způsobem,“ je přesvědčený Babiš. „Myslím si, že jsme se zachovali jako svrchovaný suverénní stát,“ věří. „My potřebujeme zklidnit tu vypjatou emocemi naplněnou atmosféru. Byli jsme zařazeni Ruskou federací mezi tři nejvíc nepřátelské země. Takže nevím, jestli to je pro vás málo,“ kontroval Babiš.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro deník Blesk (28. 4. 2021)
17:23
6. 5. 2021

„Jan Hamáček se čím dál tím více zaplétá do svých lží. Je to poměrně zajímavé pozorovat,“ uvedl ve Sněmovně poslanec Pirátů Jan Lipavský. „Já bych rád řekl, že se staly kroky, které jsme jako opozice pochválili a vyjádřili vám podporu. To znamená, především ty kroky ohledně diplomatů a celkově i toho mezinárodního snažení o to, aby Ruská federace byla vedena k tomu, že nemá páchat akty teroru na našem území a na území našich spojenců,“ poznamenal. 

Babiše se tázal na další kroky Česka ve směru k Ruské federaci. Na smlouvu o přátelských vztazích a spolupráci, na Mezinárodní investiční banku, ale i další věci. „Vyřešíte otázku diplomatického pasu pana Nejedlého, který se pase na Hradě? Budete řešit do určité míry stále nejasný postoj vicepremiéra Havlíčka k Dukovanům? “ dotazoval se Babiše.

„Celkově mě zajímá, proč si vlastně držíte ve svém okolí a ve vládě lidi, kteří nemají pevný postoj vůči Ruské federaci a když se naskytne nějaká záminka, tak jim vlastně rádi vyjdou vstříc,“ poznamenal Pirát Lipavský.

17:17
6. 5. 2021

Babiš čelil dotazu na zatykač na agenty Miškina a Čepigu: Nevím, nemohu sloužit

„V současné době Českou republikou asi měsíc otřásají nové zprávy. Nové zprávy v kauze o výbuchu tohoto muničního skladu. Nechci se klonit ani na stranu nového vyšetřování, které inicioval nejmenovaný novinář, ale nechci to ani zpochybňovat. K tomu nemám oprávnění. Moje otázka zní. Pokud máme důkazy o vině GRU natolik průkazné, tak proč není na agenty Miškina a Čepigu vydán mezinárodní zatykač?“ tázal se při interpelacích ve Sněmovně premiéra Babiše poslanec SPD Jaroslav Holík.

„Já nejsem schopen odpovědět na ten dotaz. Pokud byl, nebo bude, nebo je, vydán mezinárodní zatykač, tak samozřejmě já to nemůžu vědět. Protože to je živá kauza a to ví samozřejmě státní zástupce a policie, která to vyšetřuje. Takže se omlouvám, ale nemohu sloužit,“ reagoval Babiš.

K Vrběticím přitom podotkl: „Nikdy jsem nepochopil, proč naši předchůdci vůbec pronajali ty soukromé sklady podivné firmě, která mě po mých výrocích v prosinci 2014 zažalovala - i stát - a ten soud ještě stále probíhá (...) Takže já už nemám k tomu co říct. Je jedna věc, která se vyšetřuje. My jsme se k tomu už vyjadřovali i s vicepremiérem Hamáčkem. Samozřejmě se to v čase nějak změnilo na základě nějakých nových okolností, je to živý trestní spis. Takže nevím, co bych k tomu měl ještě říct. Je potřeba, aby zkrátka - i jsem to inicioval a žádal kolegy - aby stát lépe kontroloval vůbec, jaký vojenský materiál se skladuje na našem území, aby to lépe ochránil samozřejmě.“

16:58
6. 5. 2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ve Sněmovně vyhnul odpovědi na dotaz předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, zda Hamáčkovi věří vysvětlení, že plánovaná cesta byla zastíracím manévrem. „Pro mě bylo podstatné, že se cesta neuskutečnila, a tím to pro mě skončilo,“ řekl premiér. Uvedl také, že se o vicepremiérově záměru jet do Moskvy dozvěděl z jeho twitteru, a neví, co by k záležitosti ještě řekl.

16:45
6. 5. 2021

Po propírané Hamáčkově schůzce byla i další porada na vnitru kvůli? "Pochopitelně důvodem, proč my jsme se to dozvěděli, bylo, že ti lidé byli samozřejmě rozčarováni z toho, co se tam odehrávalo, a považovali tu situaci za naprosto šílenou. Proto nám slíbili, že v případě formálního vyšetřování budou na své jméno mluvit. V tuto chvíli ale chtěli, abychom jejich identitu skryli kvůli případnému tlaku Jana Hamáčka," uvedl pro Český rozhlas autor článku o Hamáčkovi Janek Kroupa.

"Já dokonce vím, že poté, co Jan Hamáček zjistil, že na tom materiálu pracujeme, tak ještě ten den uspořádal další poradu na ministerstvu vnitra. Tam si pozval opět tyto účastníky a snažil se zjistit, co přesně všechno víme a jakým způsobem bude čelit podezření, o kterém věděl, že přijde," podotkl.

16:16
6. 5. 2021
!

Hamáček o ztrátě přítele i schůzce s Netolickým

"Padla otázka z jeho strany v principu ‚jak je to s cestou do Moskvy?‘ Odpověděl jsem mu ve smyslu, takovém, že smyslem té cesty je získání vakcín. Nic jiného jsem mu odpovědět nemohl, tu informaci jsem říkal všude. A s tím jsme se rozešli. Žádná debata o Vrběticích, žádná debata o utajovaných skutečnostech se nevedla," uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) pro Blesk Zprávy.

"Nerozumím tomu, proč Martin Netolický mluvil o nějakém policejním vyšetřování," říká Hamáček, který potvrzuje, že letadlo do Ruska měl již objednané, debatovalo se však podle něj již jen o tom, kdy se ta cesta má zrušit. "Debata na těch schůzkách nebyla o tom, co se bude dělat v Moskvě, ale o tom, kdy ji máme zrušit. A ten závěr byl ten, že ji mám zrušit ve chvíli, kdy budeme mít připravené to řešení," odkazuje se na Vrbětice a následné vyhošťování diplomatů. Hamáček dle svých slov přišel o přítele - slovenského exšéfa tamní sněmovny Andreje Danka, který má pocit, že ho český vicepremiér využil pro nějakou hru. Více čtěte ZDE

Jan Hamáček ve Sněmovně (5.5.2021)
16:03
6. 5. 2021

Podle předsedy Komise pro kontrolu činnosti Vojneského zpravodajství Víta Rakušana (STAN) Hamáček cestu do Ruska plánoval. V kontextu toho, že od 7. dubna měl informace od tajných služeb o zapojení agentů ruské GRU do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, je to samo o sobě vážnou skutečností, míní.

Šéf Vojenského zpravodajství Beroun podle něj cestu do Ruska v kontextu doby označil za nesmyslnou. "To panu vicepremiérovi Hamáčkovi zcela jistě na schůzce také řekl. Další věty, které by nějakým způsobem dosvědčovaly nějaký plánovaný handl, nejsme schopni potvrdit, protože takové věty se k našim uším nikdy nedostaly," dodal Rakušan.

15:52
6. 5. 2021

Komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství v usnesení mimo jiné žádá Hamáčka, aby veřejnosti a orgánům Sněmovny pravdivě vysvětlil motivy k plánování cesty do Ruska.

Komise v usnesení také uvedla, že trvá na tom, že podíl GRU na výbuchu je nezpochybnitelnou a podloženou skutečností. Vyzvala vládu, aby požadovala po Rusku adekvátní náhradu za škody na majetku a ztráty životů dvou občanů. Žádá také vládu, aby předložila návrhy kandidátů na členy orgánu, který by byl druhým stupněm kontroly zpravodajských služeb.

15:48
6. 5. 2021

Černochová: Beroun potvrdil schůzku i debatu o Sputniku, ale ne "handl" za Vrbětice

Ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce debatovalo o cestě vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy, ale nepotvrdil, že by předmětem byla možná výměna informací o kauze Vrbětice za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Na tiskové konferenci po dnešním zasedání sněmovní komise pro kontrolu činnosti VZ to řekla její místopředsedkyně Jana Černochová (ODS).

"Pan ředitel Beroun potvrdil, že probíhala debata na téma cesty pana Hamáčka do Moskvy, ale rozhodně nepotvrdil, že by byla tato cesta do Moskvy předmětem výměnného, směnného obchodu za kauzu Vrbětice," řekla Černochová. "Bylo potvrzeno, že schůzka se konala, že pan Hamáček tam řešil nákup Sputniku. Rozhodně tam neřešil, to jsme měli potvrzené, že by tam docházelo k nějakým dohadům o tom, jestli do toho nezapojit tuhle agendu, která se týkala Vrbětic," dodala poslankyně.

15:41
6. 5. 2021

Unie státních zástupců se zastala nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Avizovanou kárnou žalobu ministryně spravedlnosti Marie Benešové kvůli Vrběticím označila za absurdní.

15:25
6. 5. 2021

Prověřována skutečně jen jedna verze. S agenty GRU

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU. ČTK to dnes sdělil Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze „mimořádně klíčové“ poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

„Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění,“ uvedl Sladký. „Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy,“ doplnil.

Verze o agentech GRU vychází podle šéfa brněnských žalobců z logických dedukcí a řady opatřených důkazů. Pochválil práci policistů i zpravodajců. Právní kvalifikace obecného ohrožení není ani v kauze Vrbětic zavazující a lze ji měnit či doplnit, připomněl šéf brněnských žalobců Sladký.  

15:12
6. 5. 2021

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický odmítl tvrzení novináře Janka Kroupy, že by potvrdil plán Jana Hamáčka odletět do Ruska vyměnit kauzu Vrbětice za milion vakcín Sputníku V. Schůzku z 15. dubna v rozhovoru pro ČT potvrdi, Hamáčkova cesta do Moskvy prý byla ale jen okrajovou záležitostí. 

„Já vím, co jsem Janku Kroupovi včera řekl odpoledne, dokonce si tento rozhovor nahrával, takže lze bez problémů dokázat, co jsem říkal a v žádném případě jsem neříkal nic jiného než to, co se obecně ví. Nemám, co bych k tomu dodal, prostě byl to rozhovor v rámci schůzky s Janem Hamáčkem, na úvod toto téma zaznělo v rámci aktualit, které byly ve veřejném prostoru, a určitě nebudu potvrzovat, že by tam byla nějaká spojitost s Vrběticemi. To že plánoval cestu, o tom jsem byl spraven stejně jako veřejnost. Víc k tomu nemám co dodat,“ řekl Netolický ČT. 

15:01
6. 5. 2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, kterou chce kvůli vrbětické pauze podat ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Podle Babiše k ní není možné přistoupit, řekl serveru Lidovky.cz. „Jsem přesvědčen, že k podání kárné žaloby není možné přistoupit. Pavel Zeman byl na schůzky přizván. A to i na jednání vlády z důvodu záštity dané instituce. Nikdy se neřešil trestní spis,“ uvedl. S Benešovou už o věci mluvil a ministryně mu sdělila, že podnět k podání kárné žaloby obdržela od právního zástupce zbrojařské firmy Imex Group, která měla pronajaté vrbětické sklady. 

14:52
6. 5. 2021
!

Šéf komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) nemá pochybnosti o tom, že Hamáček cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dříve.

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan v Epicentru 19.1.2021
13:42
6. 5. 2021
!

To, že kauza může poškodit stranu, si myslí předsedové ČSSD v Praze, Ústeckém a Královéhradeckém kraji nebo na Vysočině. Šéf pražské ČSSD Petr Pavlík navíc považuje Hamáčkovo vysvětlení za nedůvěryhodné, nicméně stejně tak mu přijde až „bondovská“ verze Seznamu Zpráv. „Obě vypadají dost šíleně. Pro ČSSD je to poškozující,“ řekl Pavlík. Podle něj stranu ale poškozují i některé další věci, třeba jmenování bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška na ministerstvo vnitra.

„Kauza Vrbětice ČSSD před volbami neskutečně poškozuje a velmi výrazně oslabuje pozici sociální demokracie,“ řekl předseda ČSSD v Ústeckém kraji Radek Scherfer. Podle něj je důležité, aby Hamáček věc vysvětlil členské základně, v reakci na současné dění kolem Vrbětic mimo jiné nechtějí být někteří lidé v kraji na kandidátce ČSSD. „Argumentují, že by je to poškodilo v komunálních volbách,“ uvedl Scherfer.

13:05
6. 5. 2021
!

Dění kolem případu Vrbětice a zrušené cesty předsedy ČSSD, vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy mohou sociální demokracii podle některých předsedů jejích krajských organizací před podzimními volbami do Sněmovny poškodit. Informace serveru Seznam Zprávy ohledně Hamáčkova údajného plánu vyměnit v Rusku skandál kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V je podle nich třeba vysvětlit, podstatné informace jim zatím chybí. Většina krajských šéfů ČSSD, které dnes oslovila ČTK, Hamáčkovi nadále důvěřuje.

12:00
6. 5. 2021
!

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odmítá výtky ministryně spravedlnosti Marie Benešové, jež na něj podává kárnou žalobu.

Podle ministryně Zeman překročil své pravomoci, když na tiskové konfenci na Úřadu vlády 19. dubna informoval o kauze Vrbětice, i když jde o živou kauzu, která podle Benešové nespadá do jeho kompetencí.

„Ve vztahu ke svému veřejnému vystupování v souvislosti s vyšetřováním kauzy Vrbětice si nejsem vědom žádného pochybení ani překročení svých kompetencí. Postup při podávání informací odpovídal běžnému postupu jako u jiných kauz. Klíčové bylo posouzení veřejného zájmu na informování veřejnosti. Dozorový státní zástupce dospěl k závěru, že tento veřejný zájem je dán. Jako představitel veřejné žaloby jsem zpřístupnil veřejnosti informace zpracované Krajským státním zastupitelstvím v Brně v rozsahu určeném ke zveřejnění,“ napsal Zeman ve svém prohlášení, které zveřejnil na webu svého úřadu.

Kárná žaloba může vést až k odvolání nejvyššího státního zástupce z funkce.

11:45
6. 5. 2021
!

Pardubický hejtman Martin Netolický uvedl už v úterý na svém facebookovém profilu, že si klade otázku, zda má jako stále ještě člen ČSSD, ale především jako angažovaný občan právo znát pravdu o Vrběticích a plánované cestě do Moskvy.

Status nazval: CHCI ZNÁT PRAVDU O CESTĚ DO MOSKVY!

„Mohu mít vůbec tu odvahu a žádat vysvětlení? Nebude to bráno jako útok? Tyto otázky si kladu od dnešního rána. Ať to téma přemítám z jakékoliv strany, docházím k závěru, že by se měl ptát celý národ,“ uvedl Netolický. Podle něj by měli Hamáček i předseda vlády Andrej Babiš (ANO) vysvětlit veškeré pochybnosti. Více informací a osvětlení situace čeká od policie a dalších osob, které případnou cestu do Moskvy chystaly, případně o ní věděly. „Pokud ovšem vysvětlení nebude dostatečné, je to opravdu na vyvození osobní zodpovědnosti,“ uvedl Netolický.

Více se o tématu dozvíte také v článku na webu Blesk.cz.

Jan Hamáček se mnou mluvil o cestě do Moskvy a Sputniku, uvedl hejtman Netolický
11:39
6. 5. 2021
!

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podá kvůli Vrběticím kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. To může vést až k odvolání Zemana z funkce. Benešová potvrdila tyto informace deníku Právo.

Podle Benešové mohl Zeman porušit své kompetence, když vystoupil 19. dubna po jednání na vládě. Na tiskové konferenci tehdy mluvil o trestním řízení týkajícím se výbuchů dvou muničních skladů ve Vrběticích i o podezření, že za nimi stáli dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU.

„Zcela určitě porušil zákon... Překračuje kompetence dané zákonem,“ cituje Benešovou web Novinky.cz.

„Podle zákona neměl (Zeman) v té věci vůbec vystupovat. On není ani dozorovým, ani dohledovým státním zástupcem. Pasoval se do role jakéhosi generálního prokurátora,“ dodala Benešová.

Kauze Vrbětice dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně a na něj dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. To nejvyšší, vedené Pavlem Zemanem, je až o stupeň výš a podle ministryně by nemělo případ zatím nijak řešit. „Určitě to budu muset podat, protože jestli někdo porušuje zákon o státním zastupitelství, jinak nejde postupovat,“ řekla ve středu Právu Benešová.

„Informace k Vrběticím od nás nejvyšší státní zástupce získal legitimně, jejich užití s námi konzutoval,“ uvedl šéf dozorového zastupitelství Sladký.

Tiskovka po jednání vlády: Marie Benešová, ministryně spravedlnosti Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) přichází na jednání Poslanecké sněmovny o státním rozpočtu. (11. 11. 2020) Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na tiskové konferenci po jednání vlády (19.4.2021) Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek na tiskové konferenci po jednání vlády (19.4.2021)
11:00
6. 5. 2021
!

Členové sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS se na dnešní schůzi od šéfa tajné služby Michala Koudelky k plánované cestě Jana Hamáčka do Moskvy nic nedozvěděli.

„Na inkriminovanou schůzku pozván nebyl, nemohl nám k tomu tedy více říci,“ uvedl šéf komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

10:53
6. 5. 2021
!

„Já jsem od začátku řekl na první tiskové konferenci, že pokud by tato zjištění byla pravdivá, tak je to jedna z nejvážnějších věcí, které se tady kdy udály, a že v takové chvíli samozřejmě Jan Hamáček nemůže být ve vládě a musí z toho vyvodit okamžitou odpovědnost,“ řekl dnes na tiskové konferenci předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Zároveň prý ale také věří jako občan ČR, že se nic takového nestalo.

Čeká, že se například i na jednání komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství, které předsedá, dozví další informace, které nezazněly na uzavřeném jednání Sněmovny.

„Protože to je natolik neuvěřitelná záležitost, že v této chvíli dávám prostor odpovědným lidem, kteří se té schůzky zúčastnili, než budu přicházet se silnými výroky. Je to pro mě natolik neuvěřitelné, že chci slyšet odpovědi od lidí, kteří se dané oblasti věnují a kteří ty informace mají,“ dodal Rakušan.

Podle předsedy Pirátů, kteří kandidují se STAN v koalici, Ivana Bartoše jednají strany o vývoji Vrbětické kauzy téměř denně na úrovni členů výborů, klubů i vedení stran.

Piráti a STAN dnes zároveň oznámili, že vzdali snahu o rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání předčasných voleb.

Jediným možným termínem pro rozpuštění Sněmovny by byl podle Ivana Bartoše tento pátek, aby se volby mohly konat na začátku prázdnin. Hlasy pro rozpuštění Sněmovny přislíbila Pirátům a STAN koalice SPOLU, ostatní prý na podobný plán přistopit nechtěli.

„Proto jsme se rozhodli samotné hlasování na půdě Poslanecké sněmovny v pátek nevyvolávat a neblokovat tak v pátek navíc projednání jiných důležitých zákonů,“ uvedl na tiskové konferenci Bartoš.

10:14
6. 5. 2021
!

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové Jan Hamáček lhal o své cestě do Moskvy, což politička považuje za neslučitelné s funkcí ministra vnitra.

„Do Ruska chtěl vyrazit v situaci, kdy již měl informace o teroristickém útoku ve Vrběticích, což je chování neslučitelné s funkcí ministra vnitra ČR, který má za úkol hájit veřejný pořádek a bezpečnost země,“ reagovala dnes na vývoj v celé kauze na svém twitterovém účtu.

10:09
6. 5. 2021
!

„Redaktor mě kontaktoval. Co je v článku, je pravda,“ řekl DVTV hejtman Pardubického kraje Martin Netolický k článku Seznam Zpráv. Hamáček měl hejtmanovi na ministerstvu vnitra 15. dubna říct, že se chystá do Moskvy kvůli vyjednání dodávky milionu dávek vakcín, aby se tak ČSSD dostalo zpět k hranici volitelnosti.

Netolický zároveň ale pro DVTV uvedl, že o kauze Vrbětice nevěděl a s Hamáčkem o ní nemluvil.

9:52
6. 5. 2021
!

Šéf BIS Michal Koudelka podle předsedy komise pro kontrolu BIS Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) potvrdil časovou osu v kauze Vrbětice, jak ji líčí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). O schůzce na vnitru nemohl nic říct, protože na ni nebyl pozván.

Informace z kauzy navíc podle Bělobrádka unikly až poté, co je BIS, NCOZ a státní zástupci předali dalším osobám.

9:45
6. 5. 2021
!

NCOZ prověřuje schůzku kvůli cestě Jana Hamáčka do Moskvy.

Schůzkou z 15. dubna, které se na ministerstvu vnitra účastnili Jan Hamáček, jeho tehdejší náměstek Jakub Kulhánek, policejní prezident Jan Švejdar, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Beroun, velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka a později se připojil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu.

„Mohu potvrdit, že se NCOZ začala z vlastní iniciativy zabývat okolnostmi tzv. neuskutečněné cesty ministra vnitra do Moskvy. Více informací v této chvíli poskytnout nemohu,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí Policejního prezidia ČR Kateřina Rendlová.

9:14
6. 5. 2021
!

Utajovaným zdrojem Seznam Zpráv, kterému měl Hamáček 15. 4. na ministerstvu vnitra říct o skutečných záměrech cesty do Moskvy, je pardubický hejtman Martin Netolický.

Hamáček tehdy o schůzce s ním informoval také na twitteru.

„Dnes jsem se sešel s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým. Hovořili jsme o dalším směřování @CSSD. Dohodli jsme se na další spolupráci, Martin bude pokračovat jako náš odborný mluvčí pro oblast místního rozvoje,“ napsal doslova.

Dnes ale Hamáček na síti odmítl i tyto informace serveru Seznam Zprávy.

„Co tam máte dál pane Kroupo? I váš utajovaný svědek Martin Netolický říká, že jsem žádnou vlastizradu neplánoval,“ napsal na twitteru.

Video  
Video se připravuje ...
Krajská debata Blesku o dopravě: Martin Netolický (ČSSD)
9:00
6. 5. 2021

Trestní oznámení na policejního prezidenta Jana Švejdara podala firma z Vrbětic. A chystá se podat další, píše Ekonomický deník.

Oznámení směřuje k podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, případně jiného trestného činu, kterého se mohl v souvislosti s takzvanou kauzou Vrbětice Švejdar dopustit. Podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů podal právník společnosti Imex Group.

„Bylo zatím pouze jedno trestní oznámení na jednání policejního prezidenta, a to v souvislosti s poskytováním informací prezidentovi České republiky. Prezident republiky do médií potvrdil, že informace pro svůj projev měl mimo jiné od Švejdara. Druhé trestní oznámení směřující na jeho angažmá na schůzce s ministrem vnitra se připravuje a jeho podání předpokládám během dnešního dne. Trestní oznámení bylo podáno jménem společnosti Imex Group, která je v dané trestní věci poškozenou,“ sdělil Ondruš Ekonomickému deníku.

Policejní prezident podle textu oznámení v blíže neustanovené době roku 2020 a 2021 mohl protiprávně získat od ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování, případně od jemu služebně podřízených osob, informace z přípravného trestního řízení k případu, který je obecně znám jako kauza Vrbětice.

8:42
6. 5. 2021

Ruští diplomaté se zbavovali už v únoru svých bytů v Praze. Tedy ještě dříve, než premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) oznámili „důvodné podezření“ o napojení ruských agentů GRU do výbuchů ve Vrběticích v roce 2014.

Byty, které se objevily v té době v nabídkách realitních kanceláří, se nacházely často v lokalitě na pražské Bubenči, tedy v luxusní čtvrti v těsné blízkosti ruského, ale také amerického i čínského velvyslanectví. Šlo o komplex uzavřeného areálu Villa Bianca.

„Realitní makléřka, byla to Ruska, mluvili jsme s ní anglicky, nám řekla, že majitelka je diplomatka a musí odjet, prý kvůli pravidelnému střídání diplomatů,“ cituje tehdejšího zájemce o jeden z nadstandardních bytů web HlídacíPes.org.

V nabídce byl tehdy dvousetmetrový byt 5+kk, s garážovým stáním a s desetimetrovou komorou v suterénu se nabízel za sumu 21 490 000 Kč. Tedy (se započtením nebytových prostor) za cenu výrazně pod sto tisíc za metr čtvereční, což je v této lokalitě a kvalitě neobvyklé.

Podle zájmce bylo v únoru na realitním trhu k mání hned několik takových bytů v této lokalitě.

Jedním z majitelů bytu ve Villa Bianca je podle webu HlídacíPes.org také premiér Andrej Babiš. Ten v bytě o rozloze 98 m² nikdy nežil, pořídil si jej už na podzim roku 2003, tehdy za nadstandardních 7,3 milionu korun. Právě tento byt měl původně od Babiše k dispozici šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Video  Zemanův projev z vozíku: Prolomil mlčení o Vrběticích, promluvil o ruských agentech i BIS 
Video se připravuje ...

Staroduchodce ( 8. května 2021 13:05 )

To, že někdo z vlády jde předjenávat Sputnik, to dělají i jinde v EU (existuje snad Zahraniční obchod?). Že do Ruska někdy jede, to také není nic divného (senátoři a poslanci taky si jezdí kamkoliv a kdykoliv, aniž něco dokonce zajistí nebo vymyslí). Čekám, že opět nadšeně vystoupí 3 a 2 svatí a informují nás o tom handlu za mlčení o Vrběticích.

wenzel trousil ( 7. května 2021 18:08 )

Neni cas stou komedii skoncit? Cesko se Rusku omluvi,,,diplomate se vrati a podruhe si sve zakazane vybusniny Cesko snad pohlida...Zlatej "vejbuch" pod perinou! Ten lze svest jen tezko na Putina!!

DanY67 ( 6. května 2021 19:47 )

Průser jsou takový lidé jako vy!

xxxx678 ( 6. května 2021 19:45 )

Zvláštní. Nevím, co napsal Fík proti pravidlům diskuse!? "Zase jste vy dvě tlustoprdy zlé" nebo tak něco...babizna nahlašuje a svádí na druhé.

UFO1 ( 6. května 2021 19:37 )

StB divadlo které zastírá probíhající průs er

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud