Nejčtenější
na Blesk.cz

Senátní volby 2020: Vítězství Starostů, propadák ČSSD a ODS chce Vystrčila dál v čele

Aktualizováno -
10. října 2020
00:00
Autor: kal, trm, Mii - 
9. října 2020
12:00

Druhé kolo senátních voleb přineslo jasné vítězství hnutí Starostů a nezávislých, kteří budou mít nejsilnější klub a tím i právo na to získat křeslo šéfa horní komory. Jenže ODS by v této funkci ráda udržela Miloše Vystrčila. Mezi 26 kandidáti, kteří v sobotu uspěli, jsou například Adéla Šípova (Piráti), která na Kladensku porazila Petra Bendla (ODS), nebo Miroslava Němcová (ODS), která předčila Václava Hampla. Dozvuky voleb jsme pro vás sledovali na Blesk Zprávách online.

  • Senátní volby letos vyhráli Starostové před ODS a KDU-ČSL. Ve volbách propadla ČSSD, která nedokázala obhájit ani jeden mandát z deseti, a nebude tak mít vlastní klub. Oslabilo i vládní hnutí ANO, které si udrželo jen jedno křeslo ze dvou.
  • Hnutí STAN a SLK získaly dohromady 11 senátorů z 27 možných. Prosadilo se všech deset jejich finalistů a Zbyněk Linhart (za STAN získal mandát už v prvním kole voleb před týdnem. Za ODS bylo zvoleno pět kandidátů, za KDU-ČSL tři.
  • Volbami zdvojnásobili své senátní zastoupení TOP 09 a Piráti. Piráti budou mít dva senátory, které navrhli, TOP 09 čtyři. Na znovuzvolení dosáhli oba finalisté hnutí Senátor 21. Po jednom senátorovi budou mít nově Svobodní a Hradecký demokratický klub.

Senátní volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
Bez výsledku
27
background:#747989;
100,00 %
0 hlasů
Sečteno 100 %
Účast 17 %

Volby 2020 - Senátní 2. kolo
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
11:53
9. 10. 2020

Češi svými hlasy předurčí také to, jestli předsedou horní komory zůstane zástupce ODS, nebo bude vystřídán zástupcem Starostů. Závěrečné duely rozhodnou také o tom, zda si sociální demokraté alespoň udrží vlastní senátorský klub. Zastoupení ve vedení horní komory patrně ztratí.

Výsledky prvního kola favorizují kandidáty navržené Starosty. Zbyněk Linhart (za STAN) byl zvolen už v prvním kole a do finále se dostalo dalších deset adeptů nominovaných Starosty. Sedm z nich postoupilo z prvního místa. ODS má ve finále také deset kandidátů, které navrhla, polovina z nich postoupila z prvního místa. Bez ohledu na výsledek finále mají kluby Starostů a ODS v horní komoře shodně 16 členů a oba nyní obhajují tři křesla. Zástupci STAN či SLK a ODS se střetnou ve finále v pěti z 26 obvodů, kde se bude hlasovat.

V klubu Starostů jsou i oba senátoři za TOP 09, která má ve finále tři nominované. Početní složení frakcí ovšem ovlivní i to, zda se k nim připojí v případě zvolení některý ze zástupců menších uskupení. V klubu ODS je Ivo Valenta (za Soukromníky), který má šanci obhájit mandát na Uherskohradištsku.

ČSSD v prvním kole ztratila sedm křesel z deseti obhajovaných a má tři finalisty včetně místopředsedy horní komory Milana Štěcha, který je v horní komoře od jejího ustavení v roce 1996. V případě neúspěchu by jí zbyli tři senátoři. K uhájení frakce by kromě Štěcha mohl pomoci znojemský starosta Jan Grois (ČSSD), který kandiduje za hnutí Starostové a osobnosti pro Moravu (dříve Sdružení nestraníků). ANO by k pěti senátorům, kteří mu zůstanou, mohla přidat dalších osm, dva mandáty obhajuje. S ohledem na výsledky předchozích voleb ale takovýto úspěch není pravděpodobný. Vládní uskupení mají jisté jedno křeslo díky duelu na Karvinsku, kde jejich adepti stojí proti sobě.

Třetí nejsilnější frakcí v Senátu pravděpodobně zůstane klub KDU-ČSL. Má šanci získat sedm senátorů a obhajuje šest míst z 15. Početně nejmenší Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 má ve finále oba dva ze svých šesti členů, kteří mandát obhajují. Posílit by jej mohli v případě zvolení dva kandidáti Pirátů.

V Brně by se do Senátu mohla probojovat někdejší disidentka a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelené), na Rychnovsku by mandát mohl obhájit předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl z klubu ČSSD, který ovšem nyní kandiduje za své hnutí Za občany. Mezi duelanty jsou rovněž jindřichohradecký radní Jaroslav Chalupský (za Svobodné), právník Jan Holásek (za Hradecký demokratický klub), který je podporován mimo jiné TOP 09, a zlínský lékař Pavel Stodůlka (za hnutí Nezávislí).

11:45
9. 10. 2020

Zatímco volební místnosti se otevřou až v pátek, první Češi odvolili ve 2. kole už ve středu. Možnost volit z auta využilo ve středu 513 lidí, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci. Na stanovištích drive-in mohli lidé od 7:00 do 15:00 hlasovat ve druhém kole senátních voleb. Na většinu ze 44 míst dorazili jednotlivci a někde na voliče čekali marně.

„Možnost volit ve stanovišti drive-in využilo včera (ve středu) 513 voličů. Hlasování neprobíhá na celém území ČR, ale jen ve 26 volebních obvodech. Proto je oproti minulému týdnu volební účast menší,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Minulou středu měli lidé v karanténě či izolaci k dispozici 78 stanovišť, kromě Prahy se volilo současně do krajských zastupitelstev. Volit přijelo 3672 lidí.

Voliči v izolaci nebo karanténě bez auta nebo kteří nemohou přijet na speciální volební místo, mohou požádat do dnešního večera o hlasování do přenosné volební schránky. Čtvrtek a pátek je vyhrazen pro hlasování v zařízeních sociální péče zavřených kvůli nákaze.

Drive-in stanoviště pro hlasování v senátních a krajských volbách (30. 9. 2020)
11:42
9. 10. 2020

Podívejtme se teď v rychlém přehledu na to, kdo a jak uspěl v 1. kole.

  • Volební obvod číslo 3 – Cheb: Miroslav Plevný (STAN) - 27,43 % vs, Jaroslava Brožová Lampertová (ANO) - 17,24 %
  • Volební obvod číslo 6 – Louny: Ivo Trešl (STAN) - 20,92 % vs. Vladimír Drápal (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, KAN) - 20,63 %
  • Volební obvod číslo 9 – Plzeň-město: Lumír Achenbrenner (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, ADS, Monarchisté) - 34,93 % vs. Daniel Kůs (Piráti) - 21,33 %
  • Volební obvod číslo 12 – Strakonice: Tomáš Fiala (ODS) - 27,84 % vs. Luboš Peterka (KDU-ČSL) - 15,01 %
  • Volební obvod číslo 15 – Pelhřimov: Milan Štěch (ČSSD) - 31,22 % vs. Jaroslav Chalupský (Svobodní) - 23,54 %
  • Volební obvod číslo 18 – Příbram: Petr Štěpánek (STAN) - 21,98 % vs. Jiří Burian (ODS) - 16,19 %
  • Volební obvod číslo 21 – Praha 5: Michael Žantovský (ODS, STAN, TOP 09) - 39,63 % vs. Václav Láska (SEN 21) - 37,44 %
  • Volební obvod číslo 24 – Praha 9: David Smoljak (STAN, Piráti, TOP 09) - 42,87 % vs. Eduard Stehlík (ODS, KDU-ČSL) - 30,19 %
  • Volební obvod číslo 27 – Praha 1: Miroslava Němcová (ODS, STAN, TOP 09) - 48,56 % vs. Václav Hampl (KDU-ČSL, Zelení, Praha sobě, SEN 21) - 20,49 %
  • Volební obvod číslo 30 – Kladno: Adéla Šípová (Piráti) - 17,8 % vs. Petr Bendl (ODS) - 14,10 %
  • Volební obvod číslo 33 – Děčín: Nový senátor: Zbyněk Linhart (STAN a SLK) - 52,77 %
  • Volební obvod číslo 36 – Česká Lípa: Jiří Vosecký (STAN, SLK) - 29,59 % vs. Vít Vomáčka (ODS) - 15,28 %
  • Volební obvod číslo 39 – Trutnov: Jad1,71 % vs. Jan Jarolím (ANO) - 26,26 %
  • Volební obvod číslo 42 – Kolín: Pavel Kárník (STAN) - 20,05 % vs, Igor Karen (ANO) - 14,81 %
  • Volební obvod číslo 45 – Hradec Králové: Jiří Mašek (ANO) - 19,51 % vs. Jan Holásek (HDK, TOP 09, Zelení) - 16,91 %
  • Volební obvod číslo 48 – Rychnov nad Kněžnou: Miroslav Antl (Za občany) - 26,44 %, Jan Grulich (TOP 09, LES) - 24,37 %
  • Volební obvod číslo 51 – Žďár nad Sázavou: Josef Klement (KDU-ČSL) - 31,01 % vs. Michal Šmarda (ČSSD, Zelení, Budoucnost) - 25,28 %
  • Volební obvod číslo 54 – Znojmo: Tomáš Třetina (ODS, STAN, TOP 09) - 30,37 % vs. Jan Grois (Starostové a osobnosti pro Moravu) - 25,75 %
  • Volební obvod číslo 57 – Vyškov: Jaroslav Klaška (KDU-ČSL, ODS, TOP 09) - 27,67 % vs. Karel Zitterbart (STAN) - 27,15 %
  • Volební obvod číslo 60 – Brno-město: Roman Kraus (ODS, TOP 09) - 21,84 % vs. Anna Šabatová (Zelení, Idealisté a SEN 21) - 17,91 %
  • Volební obvod číslo 63 – Přerov: Jitka Seitlová (KDU-ČSL) - 26,81 % vs. Petr Vrána (ANO) - 20,65 %
  • Volební obvod číslo 66 – Olomouc: Marek Ošťádal (STAN) - 26,6 % vs. Jan Zahradníček (ANO) - 22,44 %
  • Volební obvod číslo 69 – Frýdek-Místek: Jiří Carbol (KDU-ČSL, NMFM) - 21,69 % vs. Helena Pešatová (STAN) - 20,17 %
  • Volební obvod číslo 72 – Ostrava-město: Zdeněk Jiříček (ANO) - 21,87 % vs. Ondřej Šimetka (ODS) - 21,68 %
  • Volební obvod číslo 75 – Karviná:  Ondřej Feber (ANO) - 26,12 % vs. Radek Sušil (ČSSD) - 14,88 %
  • Volební obvod číslo 78 – Zlín: Tomáš Goláň (SEN 21) - 32,53 % vs. P avel Stodůlka (NEZ) - 23,9 %
  • Volební obvod číslo 81 – Uherské Hradiště: Ivo Valenta (Soukromníci) - 31,23 % vs. Josef Bazala (KDU-ČSL) - 30,94 %
11:37
9. 10. 2020

Blízko ke zvolení do Senátu hned v prvním kole měla i bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), kterou na Praze 1 volilo 48,56 % hlasujících. Ve druhém kole bude soupeřem Něcové někdejší rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, který má podporu od KDU-ČSL, Zelených, Prahy sobě, SEN 21) - Hampl zatím nasbíral 20,49 % hlasů.

O senátorské křeslo v Praze 1 a Praze 7 se v druhém kola rozhodne mezi Miroslavou Němcovou a Václavem Hamplem.
11:30
9. 10. 2020

Krásný pátek, zatímco se Česko potýká s druhou vlnou koronaviru, v zemi se ve 14 hodin otevírají volební místnosti pro druhé kolo senátních voleb.

Po minulém víkendu zbývá rozhodnout, která z 52 jmen usednou na 26 volných křesel v Senátu. Jasné je zatím jen to, že jedním z nových senátorů je Zbyněk Linhart (za STAN), který na Děčínsku obhájil mandát už v prvním kole, když získal 52,77 % hlasů.

Další volební víkend v Česku rozhodne o změnách v Senátu

Doporučujeme
denisz ( 11. října 2020 16:30 )

Účast 16,7%, takže od občanů zase malý mandát.
Lidé z "venkova" si zvolili své dobré radní, což není
ale jen zásluhou hnutí STAN, zarputilého Rakušana.
Motivovaní lidé v Praze si zase zvolili podprůměrné
aktivisty, co se "nebojí" Zemana a Babiše. Jejich ikona
průměrnosti Němcová tedy bodovala, pak policajt
Láska a podivný Smoljak. . .

Petros1 ( 10. října 2020 22:01 )

Dle volební účasti a zájmu lidí o senát by bylo největší výhrou zrušení tohoto cirkusu jménem senát.

fotrpjotr ( 10. října 2020 21:24 )

Jak se dívám,tak i hloupí lidé mohou být v senátu.

bre-burda ( 10. října 2020 18:58 )

Slavte, chlapci, slavte. Vítězství u 16% našich občanů. Tonoucí se stébla chytá a naděje umírá poslední. Za rok uvidíte, jak na tom ve skutečnosti jste.

BoziMilda ( 10. října 2020 18:27 )

Zhoršil naše vztahy s Tchajwanem ? Jak, nějak jsem to nepostřehl.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa