Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Dienstbier končí v Senátu, co bude dělat? O ČSSD má jasno: Ve vládě je „utopená“

Autor: Tomáš Vašek - 
5. října 2020
05:30

Sociální demokraté letos obhajovali v Senátu nejvíc křesel. Jenže kandidáti ČSSD utrpěli ve volbách do horní komory bolestivou porážku – v osmi z deseti případů se jim nepodařilo pokračovat v úsilí o obhajobu mandátu ve druhém kole. Mezi končícími „oranžovými“ senátory je také jedna známá tvář – bývalý ministr pro lidská práva a prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. Blesk Zprávy s ním mluvily nejen o současné situaci v ČSSD, ale také o jeho profesní budoucnosti.

Nemůžu z toho mít radost. Ale na druhou stanu to asi není neočekávaná situace. Myslím si, že ty volební výsledky ať už do Senátu nebo do krajů se nijak nevymykají tomu, co střízlivý pozorovatel mohl předpokládat,“ řekl Dienstbier. Navzdory tomu, že pokles podpory pro ČSSD pozoruje dlouhodobě, sám o své budoucnosti ještě nepřemýšlel.

Nezvažoval jsem co bych mohl dělat, kdybych prohrál v senátních volbách,“ přiznal bývalý ministr pro lidská práva Blesk Zprávám. „Do teď jsem o tom neuvažoval, mám čas, abych si to promyslel. Stále jsem advokát, byť mám pozastavený výkon advokátní praxe, ale to mohu vždy obnovit a pokračovat v této činnosti,“ zmínil Dienstbier.

ČSSD doplácí na spolupráci s ANO

Sociální demokracie podle něj tvrdě doplácí na účast ve vládě s hnutím ANO. „Po posledních sněmovních volbách, které dopadly s těmi sedmi procenty pro sociální demokracii tragicky, bylo fatální pro ČSSD vstupovat do vlády,“ řekl. Podle Dienstbiera znemožňuje snahu dát straně novou energii právě fakt, že je „utopena“ ve vládě.

Kritika končícího senátora směřovala také k programové neukotvenosti strany. „ČSSD by neměla nadbíhat populistickým tématům a soutěžit v tom s ANO nebo s krajní pravicí,“ myslí si bývalý místopředseda sociálních demokratů.

Je ve hře návrat liberálního křídla ČSSD?

Právě na návrat do vedení nejstarší české strany se ho ptaly i Blesk Zprávy. Sociální demokracie o svých vedoucích představitelích bude rozhodovat na stranickém sjezdu v lednu příštího roku. „To jsou všechno naprosto předčasné věci,“ nevyloučil hledání podpory v rámci strany Dienstbier. Právě kandidát sociálních demokratů z prezidentské volby v roce 2013 je jednou z posledních dosud aktivních tváří liberálního křídla ČSSD.

Tiskovka ČSSD po krajských volbách: Kromě Jana Hamáčka na ní nechyběl ani Michal Hašek (vlevo) Tiskovka ČSSD po krajských volbách: Kromě Jana Hamáčka na ní nechyběl ani Michal Hašek (vlevo) | ČSSD

„Sociální demokracie by se měla především zamyslet, s čím chce jít do sněmovních voleb příští rok,“ dodal Dienstbier, kterého v senátním klání v okrsku č. 30 – Kladno předstihlo rovnou pět kandidátů. Kromě postupující Adély Šípové (za Piráty) a poslance ODS Petra Bendla to byl kladenský primátor Milan Volf (VpK, za ČP), kandidátka za ANO Michaela Vojtová a bývalý náměstek ministra financí Ondřej Závodský (za KDU-ČSL).

Uspěl Štěch, Sušil a místopředseda Šmarda

Kandidátům sociální demokracie se nepodařilo pokračovat do druhého kola v osmi z deseti případů. Do navazující volby z prvního místa postoupil úspěšně jen Milan Štěch. Kromě expředsedy Senátu bude o víkendu křeslo obhajovat senátor za Karvinsko Radek Sušil a druzí na pásce skončili také uchazeči o horní komoru Michal Šmarda a Jan Grois, který je sice členem strany, ale na Znojemsku uspěl za hnutí Starostové a osobnosti pro Moravu (SOM).

Doporučujeme
beda88 ( 5. října 2020 18:53 )

Spolu s Marečkem Bendů si může napsat do životopisu povolání: SYN POLITIKA. oba nikdy nedělali a měl by vysmahnout i ten druhý.

dostojevskij ( 5. října 2020 15:23 )

Běž makat rukama, ať ubožáku poznáš, co to je!!!!!!!!!!!!!

george1957 ( 5. října 2020 15:12 )

Souhlas,Achój Jiřulo!!!

george1957 ( 5. října 2020 15:10 )

Kotelna by mu slušela,mohl by se na šichtách střídat s migrantama a Romama,to je jeho parketa.

george1957 ( 5. října 2020 15:07 )

Takoví lidé,jako je Dienstbier do politiky nepatří,nemá na to rozum.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa