Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Komentář: Babiš znovu zválcoval Česko, Piráti dobyli novou loď a další K.O. pro ČSSD

Autor: Petr Holec - 
4. října 2020
05:30

Jestli jsou krajské volby referendem o vládě, pak v ANO můžou znovu slavit, zatímco ČSSD voliči poslali do klinické smrti. A podobně i polovládní komunisty, také oni utrpěli další knockout. Radovat se naopak můžou Piráti, kteří svým druhým místem stvrdili, že nejsou žádným internetovým hoaxem, ale skutečně druhou nejsilnější politickou stranou. A dál drží i Tomio Okamura, také on se ve volbách pořád vrací.

Začněme ANO. Opozice s pomocí demonstrační mašiny „chvilkařů“ slibovala, že právě letošní krajské volby budou začátkem konce Andreje Babiše. Přání otcem myšlenky, říká se. Navzdory dvakrát plné Letné i všem možným auditům ANO vyhrálo deset krajů a k volebnímu zisku z roku 2016 tak kromě jednoho kraje přidalo i téměř procento. Stává se tím první stranou, která vyhrává krajské volby, zatímco vede vládu. A to navíc v době návratu koronaviru, který ze všech sil „těží“ opozice. Dřív než Babiš tak spíš můžou skončit některé opoziční strany, které v posledních sněmovních volbách sotva prolezly do Sněmovny.

Video Babiš: Vyjádření po volbách - Blesk TV - Jan Jedlička

Ano, právě úspěch „antibabišovských“ Pirátů může ANO znovu pomoci od funkce hejtmana i v některých krajích, kde vyhrálo. Pokud ale bereme krajské volby jako vyjádření reálné politické situaci v zemi, pak je jasno: ANO znovu získalo dvojnásobný počet hlasů než druhá strana, což je taky bezprecedentní. A úspěch Pirátů mimochodem potvrzuje i to, že voliči už nějaký čas fandí protestním stranám rozkročeným zleva doprava, které z politické mapy mažou tradiční partaje. Šéf ODS Petr Fiala měl nicméně výsledků radost. Zatímco pohled na výkon samostatné ODS ukazuje na ztrátu oproti předchozím krajským volbám, díky krajským koalicím nakonec dosáhla na 99 - což je i číslo Pirátů.

Šéf volební kampaně ČSSD, známý pučista Michal Hašek, přinesl do Lidového domu burčák. Výběr nápoje zhruba odpovídá volebnímu výsledku partaje: ČSSD nevolilo ani pět procent voličů a ve srovnání s volbami v roce 2016 poztrácela deset procent hlasů. Za vše asi nejlíp mluví její tristní výsledek v Ústeckém kraji. Ve své někdejší volební baště dokonce vypadla z krajského zastupitelstva, zatímco její zdejší „truckandidátka“ jménem Lepší sever, jíž v Lidovém domě demonstrativně zatípli, utrhla přes šest procent. A i díky Jaroslavu Foldynovi, dalšímu odpadlíkovi z ČSSD, tu slušně zabodovala i SPD.

A mimochodem: ČSSD voliči vyhnali i ze zastupitelstva Středočeského kraje, domovského rajónu jejího šéfa Jana Hamáčka. Možná i proto neuměl v televizi úplně jasně odpovědět na celkem jednoduchou otázku, jestli stranu povede i po zimním volebním sjezdu. Sečteno podtrženo krajské volby jasně ukázaly, že z vlády drží jen ANO, zatímco se ČSSD a KSČM stávají pro voliče zbytečné. A roli opozice pro změnu přebírají Piráti. Na ty se sice nyní zkouší tradičně přilepit STAN, Piráti ovšem jinak rádi opakují, že jsou v opozici i k tradiční opozici. Na ní tak nyní zůstávají jen drobky.

Ve Středočeském kraji sice končí éra hejtmanky ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové, jíž ke konci ve funkci tolik pomáhal manžel „Poky“, i tady ovšem ANO nakonec skončilo těsně třetí. To jen dokazuje, že celostátně stále funguje kult Babiše, jehož teď s Piráty úspěšně vykrádá jejich šéf Ivan Bartoš. Také jejich úspěch je totiž hlavně jeho dílem. A k nim se po krajských volbách řadí „kápo“ SPD Okamura, jenž od posledních sněmovních voleb bačuje podobný počet voličů jako ODS.

Nebo jinak: českou politiku nyní převzaly tři protestní hnutí s třemi silnými a populární lídry, s nimiž drží krok jen ODS, jediná tradiční strana. Zbytek se kanibalizuje na pětiprocentní hranici volitelnosti, což nikdy netrvá věčně.

   

denisz ( 9. října 2020 19:40 )

Opravu státu a morálky provede jako kdo?
Vy jistě nabídnete své Piráty. Normální
starší občané tomu nevěří, jen mladí
nevyzrálí rebelující nezkušení naivkové

denisz ( 9. října 2020 19:30 )

Bohužel se BRUDAL mýlí, ale chce hájit svoji tézi.
Babiše nechce jen 40% občanů, 80% je jen přání opozice,
hlavně Pirátů. Všímejte si matematiky, k volbám šlo
jen 37%, hlavně motivovaní ODS, STAN, TOP09, dost i
příznivců Pirátu. Jen jedna třetina od ANO, ČSSD, KSČM.
Neradovat se předčasně, volby do sněmovny 2021 dopadnou
totiž jinak.

denisz ( 9. října 2020 19:19 )

Nějak jsem nepochopil. To jako strany na úbytě
TOP09, STAN, KDU, ČSSD, KSČM mají pogratulovat
vítězi, což je hnutí ANO ?

denisz ( 9. října 2020 19:13 )

ano asi máte pravdu. To samé šíří i velký tiskový guru
Jakub Horák z pirátské propagand. dílny a tem má vždy pravdu

denisz ( 9. října 2020 19:09 )

Chápu, že někomu nesedí nezávislá média, jako Blesk,
Parlamentní listy a tak je nálepkují dezinformační.
BlAMAL ale nenaznačil jakých medii si máme všímat.
Těch jeho protivládních např. Forum24, Aktuálně apod.
Mohu jej informovat, že jejich zášť, hanobení lidi štve.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud