Sobota 20. července 2024
Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav
Oblačno 27°C

Drsná realita voleb: Babiš čeká „spiknutí“, ODS hejtmany a propadák ČSSD s KSČM

 • Autor: Jaroslav Šimáček - 
  4. 10. 2020
  05:00

  Měli smělé plány, výsledky voleb je jim však zkřížily. Lídři stran a hnutí z Poslanecké sněmovny doufali, že se po krajských volbách mapa Česka přebarví. Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše však vyhrálo hned v 10 krajích ze 13. A o jeden kraj si polepšilo oproti roku 2016. Jenže záhy se ukázalo, že bude mít nemalý problém i vítěz. 1. místo je jedna věc, Babiš ale pohlédl do tváře tvrdé realitě - jen obtížně budou jeho lidé hledat v krajích koaliční partnery. A tak se premiér v Průhonicích rozlítil, že dochází ke spiknutí. Bitva o hejtmany začala záhy, ANO může často končit v opozici. Vyšachované. A přišlo o Středočeský kraj, kde neuspěla Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). V co doufali Babiš, ale i Petr Fiala (ODS), Ivan Bartoš (Piráti), Jan Hamáček (ČSSD) a další? A jak se jim to vyplnilo? Co říkají v KSČM a ČSSD na volební propadák? Kde se „peče“ spojenectví bez ANO? Premiér Babiš bude v neděli od 12:00 hostem pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére.

 • 1.Babiš: Fantazie, ale i spiknutí

  „My budeme rádi, když obhájíme naše vítězství, to je hlavní cíl,“ říkal v superdebatě Blesku Andrej Babiš (ANO). Hlavní cíl kandidáti ANO v krajích splnili. Jenže má to háček. Koaliční potenciál má ANO slabší a výrazně oslabil vládní spojenec ČSSD, která utrpěla výprask a ztrátu desítek křesel v zastupitelstvech.

  Vítězství v 10 krajích však označil Babiš za „skvělý výsledek“. Přiznal ale, že měl obavy. „My jsme dostali téměř 600 tisíc hlasů a to je fantastické,“ komentoval z Průhonic Babiš výsledek voleb.

  Premiér Andrej Babiš bude od 12:00 živě hostem na Blesk.cz v pořadu Ptám se, pane premiére

  „Mám z toho obrovskou radost, moje hlavní přání bylo, abychom ty volby vyhráli. Ale občas, jak už je zvykem, se dozvídáme, že i když vyhrajeme, tak vlastně nevyhrajeme,“ připomněl.

  Ostatně i v roce 2016 proměnilo ANO vítězství v 9 krajích na 5 hejtmanských křesel. „Pokud budeme mít hejtmany, fajn, ale je hlavně důležité, aby hejtmani spolupracovali s vládou,“ neodvážil si premiér odhadovat, v kolik křesel promění ANO volební vítězství nyní. K obcházení ANO přitom již dochází. Vyšachován bude vítěz jak v Jihomoravském, tak Královéhradeckém kraji.

  Podle Babiše totiž dochází ke „spiknutí nenávisti“. „Bylo neuvěřitelné v těch debatách, jak někteří lídři toho Babiše nenávidí,“ postěžoval si.

  „Já to nechávám úplně na naše krajské organizace, já ani nevím, s kým vlastně budou dělat koalice. Pro mě je důležité, že jsme vyhráli, to jsem chtěl. My víme, že všichni udělají pro to, aby nás obešli (...) Taková je politická realita, taková je atmosféra a nám nezbývá, než to akceptovat, i když tomu nerozumím,“ dodal Babiš.

  Video  Emotivní spor o nouzový stav i covidová opatření: Lídři v superdebatě Blesku řešili i strach voličů  - Blesk - Jan Jedlička, Vera Renovica, Jaroslav Šimáček
  Video se připravuje ...

  Array

 • 2.Jermanová přidělala Babišovi vrásky

  Mínusem pro ANO je přitom neúspěch ve středních Čechách, kde Babiš čelil kritice za kauzy spojené s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou a jejím manželem, který kontroverzně využíval v minulosti služebního auta či nadával lídrovi ODS Martinovi Kupkovi do „buzerantů“. Babiš se sice snažil upozorňovat na to, že jisté výsledky Pokorná Jermanová měla, ale na vítězství to nestačilo.

  Sám premiér přitom připouštěl: „Ty výsledky tam jsou, ale zastínily je tyhle bohužel zbytečné věci, které zkrátka dobře nezvládla, protože asi měla špatné rádce.“ Problémy hejtmanky označoval ve studiu Blesku za „pseudokauzičky“, šéf STAN Vít Rakušan však nesouhlasil: „Paní Pokorná Jermanová nepředvedla žádný dobrý výkon a nebyly to pseudokauzy.“

  Video  Andrej Babiš: Premiér a šéf hnutí ANO a jeho vyjádření po volbách  - Blesk TV - Jan Jedlička
  Video se připravuje ...

 • 3.Půta zaválel, Rakušanovi se plní přání

  Ve Středočeském kraji nakonec vyhrálo právě hnutí STAN se ziskem 22,19 % hlasů, třetí ANO (18,57%) předskočila ještě ODS (19,75 %).

  „Začínat se má malými cíli, prvním cílem hnutí STAN v krajských volbách je to, aby hnutí bylo zastoupeno ve všech krajských zastupitelstvech po celé naší zemi. Dva kraje nám zatím chybí, je to Moravskoslezský kraj a Ústecký kraj,“ hlásil před volbami Vít Rakušan. Moravskoslezský kraj ho však opět nepotěšil, Starostové v koalici se Zelenými pohořeli. Naopak v Ústeckém kraji se dostali nad 11 procent a na třetí místo.

  „Dalším cílem je obhájit hejtmanský post Martina Půty,“ avizoval vedle toho Rakušan. Tenhle cíl se podařilo splnit do puntíku. Hnutí Starostové pro Liberecký kraj, které je na STAN nezávislé, má vlastní vedení i stanovy, ale je vnímáno jako velmi blízký spojenec a krajská „buňka“ STAN, opět dominovalo - 38,57 % a jasný triumf.

  Rakušan přitom doufal a doufá dál i v další hejtmanské křeslo - a šance na něj žije, navíc díky koaličnímu jednání s ODS ve středních Čechách je poměrně reálná - hejtmanský řetěz by tu mohla převzít starostka Mnichovic Petra Pecková. S ODS pak STAN kandidovali v Královéhradeckém kraji, kde vyhráli. Hejtmanem by však měl být spíše Martin Červíček (ODS).

  Rakušan však výsledek STAN označuje za „obrovský úspěch“. „Máme mnoho důvodů k tomu, abychom ten dnešní den pro hnutí STAN, ale i pro Českou republiku chápali jako úspěšný. Jako začátek odrazu k tomu, že změna v České republice možná je. A ona přijde,“ vzkázal.

  Video  Do desáté hodiny večerní jednali o spolupráci ve Středočeském kraji Martin Kupka (ODS), Petra Pecková (STAN), Jiří Snížek (Piráti) a Jan Jakob (TOP 09). Jak uvedla Pecková, jednali by ještě déle, ale vládní nařízení stanoví, že restaurace zavírají právě v deset večer. Dohody o koalici ve Středočeském kraji tak budou pokračovat zítra odpoledne. (3. 10. 2020)  - Blesk Zprávy, Sabina Dračková
  Video se připravuje ...

 • 4.Piráti na krajském tahu

  Pirát Ivan Bartoš v superdebatě Blesku před volbami říkal: „My bychom chtěli mít po těchto volbách ke stovce krajských zastupitelů a máme i ambice v některých krajích na možného hejtmana.“

  Ve štábu Pirátů pak v sobotu glosoval tento cíl: „Máme jich v tuto chvíli přes 100 včetně koalice v Olomouckém kraji, kde jsme kandidovali společně s hnutím STAN. Tato koalice skončila jako druhá. Já mám radost, že jsme tak pokořili další metu politiky a že naši politiku, kterou děláme ve Sněmovně i v řadě měst a obcí v ČR, můžeme skrze ty kraje propojit.“

  Pro Piráty je tak posunem, že se v některých krajích vydají do vyjednávání o krajských koalicích.

  Video  Bartoš o volbách: Chtěli jsme sto zastupitelů a máme je. Spolupráci se STAN budeme řešit dál  - Facebook - Piráti
  Video se připravuje ...

 • 5.ODS si polepší. Dosáhne na hejtmany?

  Šéf ODS Petr Fiala před krajskými volbami vytyčil jasný úkol: „ODS nemá 12 let žádného hejtmana a my to chceme změnit.“ Stát by se jím mohl Martin Červíček v Královéhradeckém kraji. Šancí je však více.

  Slušné šance má Ilona Mauritzová (ODS) v Plzeňském kraji, kde bude napjatá situace. ODS ve spojenectví s TOP 09 skončila těsně druhá (22,5 % ku 21,23 %). Nabízí se koalice se třetím hnutím STAN (v koalici se Zelenými a Pro Plzeň) v čele s bývalým hejtmanem Josefem Bernardem, které získalo 14,9 %. 

  Nové vedení čeká Jihočeský kraj, kde ODS skončila těsně druhá za ANO (18,12 % ku 17,52 %). V čele kandidátky ODS stojí přitom exministr Martin Kuba.

  Video  "Je to báječný výsledek, jsem nadšená z něj, vděčná všem voličům, kteří mi dali hlas," říká v bezprostřední reakci na postup z prvního místa do druhého kola senátních voleb Miroslava Němcová (ODS).  - Blesk Zprávy, Sabina Dračková
  Video se připravuje ...

 • 6.Čunek druhý, hejtmanem lidovec Grolich

  Marian Jurečka (KDU-ČSL) před volbami vypočítával šance lidovců následovně: „Já si myslím, že máme šanci vyhrát opět ve Zlínském kraji, mít tam hejtmana Jiřího Čunka dál, ale máme šanci vyhrát i v Olomouckém kraji, v Jihomoravském kraji i v Pardubickém kraji.“ 

  Hejtman Čunek však na první místo tentokrát nedosáhl. Na lidovce zůstalo stříbro (18,63 %), ANO s Radimem Holišem v čele oslovilo 19,11 % voličů. Přes deset procent se však dostali i Piráti, STAN a ODS. Udrží Čunka v křesle?

  Sám Jurečka dotáhl Spojence pro Olomoucký kraj se ziskem 18,43 % na 3. místo za vítězné ANO (27,01 %) a druhé Piráty se Starosty (19,51 %). Co Jurečku může těšit, je druhé místo KDU-ČSL v Jihomoravském kraji, kde by se hejtmanem měl stát lidovec Jan Grolich díky koalici s Piráty, ODS a Starosty pro jižní Moravu.

  Video  Vyšachovali ANO. V Jihomoravském kraji upekli koalici KDU-ČSL, Piráti, ODS a STAN  - Blesk - Jiří Nováček
  Video se připravuje ...

 • 7.Netolický z ČSSD jediným oranžovým hejtmanem?

  ČSSD ve volbách pohořela. Naděje na udržení jednoho ze čtyř hejtmanských křesel (před odchodem Josefa Bernarda pěti) však svitla v Pardubickém kraji, kde má pokračovat dosavadní koalice - tedy bez vítězného ANO. Hejtman Martin Netolický (ČSSD) dotáhl 3PK-Pro prosperující Pardubický kraj na druhé místo. „Všichni proti vítězi, všichni proti ANO, to je jediný program,“ postěžoval si Babiš.

  Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) přitom před volbami na ambice reagoval vyhýbavě. „Samozřejmě bude na voličích v těch krajích, zda chtějí ve vedení kraje někoho, kdo se bude muset rozkoukávat (...), nebo jestli dají důvěru tomu, kdo ten kraj vede a vede ho úspěšně,“ říkal.

  Sociální demokraté však sčítají hlavně ztráty. Na Vysočině skončila ČSSD čtvrtá, v Jihočeském kraji a Královéhradeckém kraji, kde ČSSD měla své hejtmany, se nedostala přes 10 procent, ve středních Čechách se nepřehoupla ani přes pět procent, což Hamáček ve svém domovském regionu označil za velké zklamání. Výpraskem však pro Hamáčkovu partaj skončily i volby v Plzeňském kraji, kde ČSSD získala pouhých 5,86 %.

  Video  Hamáček o propadáku v krajských volbách 2020: O další strategii ČSSD rozhodne sjezd v lednu. S Haškem byl spokojený  - Facebook ČSSD
  Video se připravuje ...

 • 8.KSČM bez hejtmana

  Nedařilo se ani KSČM. Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček se rozhodl nekandidovat, šéf komunistů Vojtěch Filip ve studiu Blesku říkal: „Máme tradičně silnou pozici v Ústeckém kraji, Moravskoslezském kraji, věřím i v pozici našich lidí např. v Jihočeském kraji nebo v Hradci Králové.“

  Komunistická realita? Volební propadák. 6,27 % v Ústeckém kraji, 5,89 % v Moravskoslezském kraji, 4,77 % v Jihočeském kraji, 4,51 % v Královéhradeckém kraji. A šance na hejtmana nulová. Filip zmiňoval i 84 mandátů, ty se však po volbách rozplynuly a komunisté jich získali jen kolem třiceti.

  „Uspěli jsme jenom ve čtyřech krajích, v ostatních krajích se nám nepodařilo udržet zastoupení. Bude to znamenat hlubokou analýzu naší práce,“ uvedl Filip. S ohledem na listopadový sjezd odmítl dělat unáhlená personální rozhodnutí. „Je to pro mně velké zklamání, které jsem nechtěl zažít, ale musím si ho prožít se svými kolegy a ostatními zvolenými funkcionáři,“ podotkl.

  Video  Komunista Filip: Výsledek KSČM je pro mně velké zklamání. A jak se daří vážně zraněnému Kováčikovi?  - Facebook KSČM
  Video se připravuje ...

 • 9.TOP 09: Odpověď Babišovi

  Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová útok na hejtmanská křesla nevyhlašovala. Topka šla ve všech krajích do voleb ve spojenectví s někým dalším.

  Její předsedkyně však doufala, že bude mít strana dál úspěšné náměstky, jako třeba Aleše Cabicara v pardubickém kraji a Jana Vitulu v Jihomoravském kraji. „My tyto své velmi dobré příklady praxe chceme přenést i do ostatních krajů,“ uvedla před volbami.

  „Výsledek je, myslím, velmi dobrý, Musím říci, že mě ohromně těší, že v Senátu budeme aspirovat o křeslo hned s 10 želízky v ohni,“ převedla na první povolební tiskovce pozornost k Senátu Pekarová Adamová, po jejímž boku stanula na pódiu i Miroslava Němcová (ODS) a Michael Žantovský, kteří jasně postoupili do 2. kola.

  Video  Pekarová Adamová: Chceme poslat ANO do opozice. Střední Čechy ukázaly, že se porazit dá a je v personální nouzi  - Facebook TOP 09
  Video se připravuje ...

  „Ze slov Andreje Babiše na mou adresu o ‚spiknutí nenávisti‘ je vidět, jaký má strach ze spolupráce demokratických stran. Je mým úkolem zasadit se o to, aby se tento strach proměnil v jeho porážku a naše vítězství,“ reagovala na twitteru šéfka TOP 09. A na volby 2020 si připila v sobotu večer pivem u jednoho stolu s Petrem Fialou a Marianem Jurečkou.

Jan Hordina ( 5. října 2020 10:41 )

Jen nechspu kdo voli ods, top09, piraty,

JAKO kdyby tu BYLI Maloney hulicu, fet, atd,


Muslim ZE to sou vetsinou 18__35 leti co sou zalezli doma maminky, nic medelat JEN HULIT travu ze,

KOR kdyz hi chtej legalne table pripitomela strana, , joined

Program nemaj, presto je vigumovani cechyse coli,


A ods opet MAJ cesi zatemnenej model


Zapomeli brzo JAK tu ods zdevastovala vse , poslala

Tuhle stacks podium sem temer do bankrotu


Na drugs strane ONO sy CESI nic JINYHO JAK ods

Nezaslouzi, ze, bidu svrab , nestovice,

A tech kecu, o komousech, proton V ods JICH je, , a fervent, zmodrali, ze,

jjusa2 ( 4. října 2020 14:32 )

Babišovo ANO volby vyhrálo ať se ti to líbí nebo ne! Že byla malá účast jen přes 37% neovlivníš jestli Babiše zvolilo jen 20% kolik měla potom opozice s těch 37% jen 17%. Tak co tu pleteš kolik bylo proti němu,to jsou ty tvoje počty kterými se pořád oháníš,ale tak to není hochu,musíš pořád počítat jen ze 37% protože ostatní nešli k volbám proto že nechtěli Babiše,ale proto že se jim nechtělo.Tyto volby mají vždy malou účast,protože nejsou tak důležité jak ty co budou příští rok. Nedělej ze sebe chytráka,nemáš na to!!!

manatr ( 4. října 2020 13:43 )

Německý komunista Santusák nejlépe ví. jak má být sestavené zastupitelstvo v Čechách. Jako Hedrich či K.H.Frank.

manatr ( 4. října 2020 13:41 )

To je recept Ratha z ČSSD.

manatr ( 4. října 2020 13:39 )

A teď se jdi spláchnout.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa