Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 24°C

Kandidáti u voleb: Babiš v Průhonicích, Nerudová v Kuřimi, Pavel v obci Černouček

 • Autor: Mii,ČTK,jn - 
  Aktualizováno -
  13. 1. 2023
  18:59
  13. 1. 2023
  13:35

  V České republice úderem 14. hodiny odstartovala již v pořadí třetí přímá volba prezidenta. Svůj hlas v ní odevzdají nejen občané, ale i sami kandidáti a přední politické osobnosti. Současný prezident Miloš Zeman volil v Lánech, kam si teprve před pár týdny přesunul své trvalé bydliště. A co adepti, kteří ho chtějí nahradit na Hradě? Danuše Nerudová vyrazila do Kuřimi-Podlesí a Petr Pavel do obce Černouček na Litomeřicku. Expremiér Andrej Babiš volil tradičně v Průhonicích.

 • 1.Petr Pavel

  Generál Petr Pavel byl věrný obci Černouček na Litoměřicku, kam vyrazil volit v 15:00. Se svou ženou Evou tu žije už deset let, Pavlová v obci byla dokonce zvolena do zastupitelstva. Na Litomeřicku Pavel dnes zůstane, večer chystá setkání s občany v Podřipském pivovaru. Právě o tomto pivu řekl, že je jeho nejoblíbenější.

  „Vy tady máte ale veselo,“ vtipkoval Pavel směrem k volebním komisařkám po příchodu do volební místnosti. Novináři se totiž s komisařkami tlačili ve velmi malé místnosti. 

  „Přímá volba (prezidenta), přestože je hodně kritizovaná, tak láká pozornost veřejnosti. Myslím si, že dnes bychom mohli být určitě přes těch 60 procent,“ odhadl dnešní voličskou účast. 

  „Situace v zemi není dobrá. Hodně se štěpíme v názorech,“ řekl na dotaz, proč je důležité jít k volbám. Podotkl, že by různost názorů nevadila, kdyby skupiny s odlišnými postoji byly s to spolu mluvit. „Schopnost komunikace trochu ztrácíme i kvůli přístupu politických špiček... A teď nemám na mysli současnou vládu,“ podotkl.

  Video  Petr Pavel odvolil.  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

  Velká tlačenice vznikla i před vchodem do volební místnosti. „Jsme na konci 10letého období Miloše Zemana. Všichni jsme si zažili degradaci prezidentského úřadu,“ řekl Pavel, načež zmínil, že jeho jednoznačným cílem je vítězství. Že by nepostoupil do dalšího kola, si prakticky ani nepřipouští.

  „Já jsem byl poněkud překvapen, že jich moc nebylo,“ opověděl poté na otázku, jestli ho překvapily nějaké podpásovky. Prozradil také, koho volil. „Já myslím, že nebude překvapením, že jsem volil sebe,“ řekl.

 • 2.Danuše Nerudová

  Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová má trvalé bydliště v Kuřimi-Podlesí a právě sem se také vydala odevzdat svůj hlas. Učinila tak v 17:30. 

  „Tyhle volby jsou o budoucnosti a směřování této země,“ řekla Nerudové poté, co vhodila do urny svůj lístek. „Já si skutečně slibuji signál pro naše občany,“ dodala s odkazem na svou kandidaturu. Doufá, že její příběh bude sloužit jako inspirace všem, protože žádná jiná žena v Česku v její pozici zatím nebyla.

  Řekla také, v jaký výsledek doufá. „Já si myslím, že 20 procent by byl určitě úspěch,“ uvedla a potvrdila, že volila sama sebe. „Přijďte k volbám,“ vyzvala následně občany.

  Video  Danuše Nerudová odvolila v doprovodu své rodiny v Kuřimi na Brněnsku. (13.1.2023)  - ČTK
  Video se připravuje ...

 • 3.Andrej Babiš

  Expremiér Andrej Babiš (ANO) už tradičně odvolil v Průhonicích, nedaleko Prahy, kde má se svou rodinou vilu. V Průhonicích také pravidelně pořádá tiskovky, týkající se jeho osoby, naposledy tu komentoval rozsudek v kauze Čapí hnízdo, ve které byl nepravomocně zbaven obžaloby.

  Babiš volil hned po otevření volebních místností ve 14:00. Doprovodila jej jeho žena Monika a děti Vivien a Frederik. Pro Frederika to byly jeho první volby vůbec, jak zjistil reportér Blesku. 

  „Ty volby jsou velice důležité, protože tady samozřejmě máme vládní koalici (…) a jsou tady tři vládní kandidáti,“ uvedl Babiš po odchodu z volební místnosti. Jeho slova ze začátku přerušovaly skandující děti, které křičely slovo „generál, generál“.

  Video  Andej Babiš volil tradičně v Průhonicích.  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

  „Já jsem byl nominován za hnutí ANO. My si myslíme, že by na Hradě měl být někdo jiný, než koho podporuje vláda,“ dodal expremiér s tím, že podle svých slov je jediný nezávislý kandidát, který bude bojovat za zájmy občanů.

  „Budu pomáhat lidem, i když skončím v politice,“ nastínil následně Babiš. „Také moje výhoda je, že znám problematiku všech ministerstev,“ dodal ve výčtu, proč by jej měli lidé volit. Novinářům prozradil, že volil sám sebe a volila jej i jeho rodina.

 • 4.Miloš Zeman

  Prezident Miloš Zeman jako vzorný volič vyrazil odevzdat svůj hlas už půl hodiny po startu voleb. Byla to jeho první prezidentská volba, během které volil jako řádný obyvatel Lán. Do této středočeské obce si přesunul trvalé bydliště teprve loni na podzim. „Já jsem váš nový občan,“ uvedl prezident Zeman během komunálních voleb.

  Video  Prezidentské volby 2023: Miloš Zeman odevzdal v doprovodu manželky Ivany a dcery Kateřiny hlas v Lánech. (13.1.2023)  - CTK
  Video se připravuje ...

  Do volební místnosti základní školy Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech dorazil se svou manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou.

  „Především by měl mít ve velké politické zkušenosti,“ uvedl Zeman, co očekává od svého nástupce. Když je budoucí prezident mít nebude, tak bude „rizikem pro všechny občany i sám sebe“, je přesvědčen Zeman. Zároveň by budoucí prezident neměl být ceremoniář, který každému uhne.

  Podle něj je velmi důležité, že lidé v Česku mohou prezidenta volit přímo. Při parlamentní volbě totiž může vzniknout příliš velké množství intrik. „Koho jsem volil, jsem vám již naznačil,“ řekl nakonec Zeman.

 • 5.Petr Fiala

  V Brně má prezidentskou volbu za sebou i premiér Petr Fiala (ODS). Volil krátce po 18. hodině tradičně s celou svou rodinou v Masarykově základní škole v Černých Polích, jen necelých padesát metrů od svého domu.

  Fiala očekává vysokou volební účast. „Zkušenosti, které máme, říkají, že bývá nejvyšší volební účast. Vyšší než do Sněmovny. Očekávám, že se to zopakuje. Je dobře, když občané využívají své právo a nenechají, aby za ně rozhodoval někdo jiný,“ řekl Fiala. V posledních prezidentských volbách v roce 2018 byla v prvním kole účast 61,92 procenta.

  Sám prozradil, že volil některého ze tří kandidátů doporučovaných koalicí Spolu, jméno vhozené v obálce do urny ale neřekl. Koalice Spolu podporovala Petra Pavla, Danuši Nerudovou a Pavla Fischera. Fiala zároveň připomněl, že nebyl stoupencem přímé volby prezidenta, protože podle něj přináší problémy. „Ale respektuju, že tak bylo rozhodnuto. Lidé mají vůli zachovat přímou volbu prezidenta, a proto nenavrhuji změny,“ poznamenal premiér.

  Volby prezidenta považuje za důležité. „Vybíráme hlavu státu. Musí to být osobnost, která nás bude dobře reprezentovat v zahraničí, člověk s jasnou prozápadní orientací a někdo, kdo má schopnost spojovat společnost,“ řekl Fiala. Zdůraznil, že role prezidenta je jasně daná ústavou. „Prezident by měl ústavu respektovat například při jmenování profesorů a členů vlády,“ narážel Fiala na to, že současný prezident Miloš Zeman v některých případech navrhované kandidáty nejmenoval.

  Video  Prezidentské volby 2023: Premiér Petr Fiala odvolil s ženou po boku.  - Blesk - Jiří Nováček
  Video se připravuje ...

  Fiala ubezpečil, že se bude snažit s novým prezidentem nebo prezidentkou vytvořit vztah založený na komunikaci a permanentního dialogu. „Někteří kandidáti sice slibují věci, které nikdo z nich nevyřeší z úřadu prezidenta, ať už je to inflace nebo energetická krize, ani nebude určovat naši zahraniční politiku. To je v kompetenci vlády. V čele státu ale máme mít osobnost, za kterou se nestydíme, která nás dokáže spojovat a v pravou chvíli říct správná slova,“ dodal Fiala.

 • 6.Pavel Fischer

  Senátor Pavel Fischer, který v posledních hodinách sklízí překvapivé reakce na svůj příspěvek, ve kterém označil vystoupení expremiéra Andreje Babiše (ANO) v televizi debatě za „svěží populismus“, volil v 15:00 v budově mateřské školy v Praze-Pitkovicích.

  „Rozhodujeme o budoucnosti České republiky, proto jsou tyto volby důležité. Hlava státu má obrovský vliv a také významné pravomoci, proto je důležité, aby občané dnes přišli volit,“ řekl dnes Fischer během své volby.

  S odhadem svého výsledku byl opatrný. „Jsem optimista a rád soutěžím, takže se nechám rád překvapit. Já důvěřuji voličům, že přijdou ve velké síle a že si vyberou správně,“ řekl. Za úspěch by považoval výsledek, kterým by překvapil, podobně jako před pěti lety. „Kdy jsem překvapil deseti procenty,“ řekl Fischer.

  O volebním výsledku podle něj bude rozhodovat, komu se podaří získat hlasy nerozhodnutých voličů. „Jak dobře víme, ten (počet nerozhodnutých) byl do posledních dnů poměrně vysoký, tohle bude rozhodovat,“ řekl Fischer. Volební účast by podle něj mohla být velká a překonat všechny dosavadní volby.

  Prezidentské volby 2023: Senátor Pavel Fischer (13.1.2023) Prezidentské volby 2023: Senátor Pavel Fischer (13.1.2023) | Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC

 • 7.Marek Hilšer

  Senátor Marek Hilšer nevyužil včera možnosti diskutovat v televizní debatě na televizi Nova a v přímém přenosu z ní odešel. Vyslovil tím nesouhlas s neúčastí tří favoritů, kteří diskutovali později. „Odešel jsem z debaty na TV Nova, protože je nedůstojné, aby část prezidentských kandidátů dělala stafáž favoritům průzkumů. Už kvůli tomu, aby se takovéto věci neopakovaly. Není to neúcta, ale je třeba bojovat,“ vysvětloval dnes.

  Své šanci ve volbách ale Hilšer pořád věří a je odhodlán vytrvat do konce. Hlas odevzdal ve 14:30 v pražských Hradčanech, kde vzkázal voličům, aby přišli k volbám.

  „Kdyby to bylo 25 procent, já bych byl spokojen,“ řekl s úsměvem. „Úspěchem by bylo druhé kolo. Samozřejmě jsem také realista, ale musí se bojovat až do konce. Jestli má člověk za co bojovat a o co usilovat, tak musí být ochoten jít pro vítězství a třeba i pro prohru,“ pokračoval.

  Prezidentské volby 2023: Senátor Marek Hilšer (13.1.2023) Prezidentské volby 2023: Senátor Marek Hilšer (13.1.2023) | ČTK / Krumphanzl Michal

 • 8.Karel Diviš

  Podnikatel Karel Diviš bude volil dnes v 17:00 v budově gymnázia na Praze 8. Diviš patří mezi kandidáty, kterým předvolební průzkumy přisuzovaly nejmenší šanci na zvolení. V posledním týdnu se tak zaměřil na své zviditelnění, například natočil video, ve kterém boxuje.

  Lidé by podle Diviše měli volit srdcem a intuicí, a ne jenom rozumem. Letošní volby jsou podle něj příležitostí posunout zemi do nové éry. „Za úspěch bych považoval, kdyby postoupil do druhého kola,“ řekl.

  Do urny dnes vhodil hlasovací lístek se svým jménem. „Zapnul jsem volební kalkulačku, na prvním místě mi vyšla shoda 76 procent. Byl to tedy Karel Diviš, překvapilo mě, že to není stovka, ale dal jsem na volební kalkulačku,“ řekl s úsměvem. Dodal, že očekává slušnou volební účast. „Tipnul bych, že 65 procent voličů přijde. Kdyby to bylo ještě víc, tak by to bylo o to zajímavější a demokratičtější,“ uvedl.

  V předvolebním období se podle něj nepodařilo dostatečně rozproudit debatu mezi kandidáty. „Slyšel jsem spoustu hlasů, že to byla docela nuda,“ řekl. Dodal, že to přičítá i tomu, že se například neměl možnost v diskusi střetnout s bývalým premiérem a dalším z kandidátů Andrejem Babišem (ANO).

  Prezidentské volby 2023: Kandidát Karel Diviš (13.1.2023) Prezidentské volby 2023: Kandidát Karel Diviš (13.1.2023) | Blesk:Michal Protivansky/CNC

 • 9.Tomáš Zima

  Lékař Tomáš Zima také patří mezi kandidáty, kteří k volebním urnám vyrazili hned po otevření volebních místností. Volil v 14:10 na pražských Vinohradech. Zima je další uchazeč o Hrad, kterého předvolební průzkumy umisťovaly na chvost. Přesto věří, že se do druhého kola dostane. Volební účast odhaduje na 65 procent.

  „Slibuju si od těchto voleb, že zvolen bude prezident či prezidentka, který bude hájit demokratické principy a důstojně reprezentovat naši zemi,“ řekl po volbě novinářům. Lidé by podle něj měli přijít volit, volit srdcem a nepodlehnout mediální masáži.

  Pozastavil se nad tím, že se vytvořila skupina tří favoritů. „Co je na letošních volbách zvláštní, je rozdělení kandidátů, které je jednoznačně způsobeno finančními možnostmi,“ uvedl.

  Prezidentské volby 2023: Bývalý univerzitní rektor Tomáš Zima (13.1.2023) Prezidentské volby 2023: Bývalý univerzitní rektor Tomáš Zima (13.1.2023) | Blesk:RENATA MATEJKOVA

 • 10.Jaroslav Bašta

  Odvolil také kandidát SPD Jaroslav Bašta. Před novináři uvedl, že hlasoval sám pro sebe. „To k tomu patří. Člověk má věřit sám sobě,“ zhodnotil. Věří si i na to, že postoupí do druhého kola. Kdyby do něj však nepostoupil, nehlasoval by pro nikoho. 

  „Pokud jde o mé příznivce, tak je asi moc motivovat nemusím. Budu apelovat na ty nerozhodnuté, aby pochopili, že to jsou jedny z opravdu důležitých voleb. V našem volebním systému se jedná o volby, kde se rozhoduje skoro stejně jako v referendu. A toto je v jistém smyslu referendum o lepší budoucnosti České republiky, anebo o pokračování v úpadku, který teď zažíváme,“ řekl Bašta.

  Prezidentské volby 2023: Poslanec Jaroslav Bašta (13.1.2023) Prezidentské volby 2023: Poslanec Jaroslav Bašta (13.1.2023) | ČTK / Vondrouš Roman

JaNat ( 13. ledna 2023 19:54 )

Ty máš možnost volit koho chceš, tak co tu prudíš?

ceslo ( 13. ledna 2023 19:14 )

ŘEZNÍKŮV TALIŘ -VÝROBEK OD BABIŠE, ANI PES NEŽERE.TO VÁS ČEKÁ

JaNat ( 13. ledna 2023 15:50 )

Fischer má možná víc šancí než si myslíme.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa