Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 24°C

Čím se vozí prezidentští kandidáti? Luxus v Lexusu i obytňáku, motorka BMW a další známé značky

 • Video se připravuje ...
  Autor: Nikola Forejtová - 
  13. 1. 2023
  05:00

  Prezidentští kandidáti si dopřávají pořádný luxus, pokud jde o auta. Je známo, že generál Petr Pavel propadl motorkám, ale čím jezdí na chalupu s manželkou? Podobnou otázku si můžeme položit i u rektorky Danuše Nerudové. U expremiéra Andreje Babiše (ANO) se pak můžeme ptát, čím jezdí, když nesedne za volant obytňáku. Více se dozvíte v našem videu. V listovacím článku jsme se podívali na to, čím se po silnicích prohání i další kandidáti. 

  Video  Auta kandidátů na prezidenta. Čím jezdí Babiš, Nerudová nebo generál?  - Videohub
  Video se připravuje ...

 • 1.Pavel milovníkem BMW

  Začneme u „velké trojky“ a podle pořadí, jaké kandidátům vylosovala volební komise. V průzkumech dlouho vévodil Petr Pavel, který má číslo 4. 

  O Pavlovi se ví, že je vášnivý motorkář, a podle toho vypadá jeho garáž. V našemu videu můžete vidět snímky starších strojů, kterými se Pavel chlubil. A to od Suzuki, přes Hondu až po BMW, kterým jezdí nyní. Pochlubit se může motocyklem GS 1250, který stojí 595 tisíc korun. V bazaru se ale cena sníží i pod půl milionu! 

  Značku BMW pak nemá jen na motorce, ale také na svém autě, jak upozorňuje server Aktuálně.cz. Momentálně by měl Pavel řídit BMW M2, které by mělo vyjít na 1,5 milionů korun. 

  Generál Petr Pavel je znám svou láskou k motorkám. Generál Petr Pavel je znám svou láskou k motorkám. | FB Petr Pavel

  Napitý řidič a pokuty za parkování

  Generál obecně rád mluví o řízení a sám mluvil hodně o tom, že má k motorkám a autům velice kladný vztah. Ve studiu Blesku se ale přiznal, že občas spáchá i nějaký ten přestupek. „Jednou se to týkalo auta za špatné parkování, lépe řečeno, jsem překročil dobu parkování tady v Praze,“ prozradil v superdebatě Blesku po dotazu, zdali v uplynulém roce dostal pokutu za nějaký dopravní přestupek. 

  Přiznal se také k tomu, že usedl za volant poté, co požil alkohol. „Já jsem začal svoji vojenskou službu v Prostějově u speciálních jednotek a tam to bylo trochu divoký, a tak jsem jednou měl i tenhle problém, a dokonce jsem za to přišel na tři měsíce o papíry,“ řekl Blesku. 

 • 2.Nerudová se prohání v Lexusu

  S číslem 6 jde do boje ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Ani ta nedává přednost českým autům, ačkoliv jezdit začínala s českou značkou Škoda. Na silnicích se proháněla ve Felicii. 

  Nyní ale Nerudová přesedlala do trošku dražšího auta a z bydliště v Kuřimi kousek od Brna vyjíždí pod značkou Lexus ES 300h. Toto auto neseženete pod milion korun. Podle fdrive stál v roce 2018 1 140 496 korun bez DPH. Nyní se jeho cena vyšplhá i na 1,5 milionu korun. 

  Danuše Nerudová by se měla prohánět po Česku v luxusním Lexusu. Danuše Nerudová by se měla prohánět po Česku v luxusním Lexusu. | Archiv Blesku

  Nicméně v posledních měsících se objevuje i v jiných vozech, primárně značky Škoda. Například v jednom svém volebním videoklipu svého syna veze ve Škodě Octavia poslední generace. Během dne, který strávila se štábem Blesk Zpráv, pak popojížděla po republice v autě s polepy. 

  Hříšníkem za volantem je manžel Robert

  Také Nerudová dostala v Blesku dotaz na to, zdali někdy sedla za volant po požití alkoholu nebo zdali dostala v posledním roce pokutu za dopravní přestupek. Odpověděla u obou věcí, že ne. 

  Větším hříšníkem je v tomhle ohledu její manžel. Robert Neruda přiznal, že dostává pokuty i poměrně pravidelně, ale především ze zahraničí, kde si občas nevšimne, že je zrovna na dálnici rychlostní omezení kvůli blízkým obcím apod. „Přiznám se, že se občas tak pohroužím do diskuse s manželkou nebo dětmi, že přehlédnu značku. Vím tak, jak třeba vypadají francouzské obálky a pokorně vždycky zaplatím,“ uvedl. 

  Video  Den s Danuší Nerudovou: Hodiny v autě, potlesk v Bruntále i dotazy na manžela Roberta  - Nikola Forejtová
  Video se připravuje ...

 • 3.Babiš není jen v obytňáku

  U expremiéra Andreje Babiše (ANO) se symbolem kampaně stal bílý obytňák – konkrétně Bürstner Lyseo TD Harmony Line, tedy obytný vůz, který patří mezi nejdražší svého typu.

  Server autosalon upozorňuje, že základní cena je 1,7 milionů korun – a to v základní výbavě. Dodává dokonce, že by si musel Babiš z platu poslance šetřit 18 platů. 

  V pořadu Blesku Epicentrum Babiš prozradil, že on je opravdu skutečným majitelem vozidla. Na některé vybavení, jako jsou mikrofony či kelímky na nápoj, mu pak přispělo hnutí ANO v rámci kampaně ke komunálním a senátním volbám.  

  Den s Andrejem Babišem Den s Andrejem Babišem | Blesk:Jakub Poláček

  Nicméně podobně jako u Nerudové, zde se jedná o auto určené k volbám. Na běžný provoz má Babiš jiná auta. Blesku se jej například podařilo zachytit v Mercedesu GLS 63. A cena odpovídá statkům Babiše, který je miliardářem. Dnes byste takový kus pořídili od 4,5 do 5,5 milionů korun.

  Vedle toho se Babiš v červnu loňského roku na svém Instagramu pochlubil, že si udělal radost a koupil si elektrovůz – Škodu Enyaq Coupé RS iV. Jedná se o vrcholnou verzi mladoboleslavského elektromobilu se dvěma elektromotory. „Čekal jsem na něj přes půl roku,“ napsal k tomu expremiér. Zjistili jsme, že se nejedná ve srovnání s předchozími vozy o tak drahé auto. Vyjde na zhruba 1,7 milionu korun. 

  Co se týče hříchů za volantem, tam Babiš své vyjádření neposkytl – do superdebaty Blesku totiž nedorazil.

 • 4.

  Co další kandidáti? Pavel Fischer podle Aktuálně.cz využívá bazarů a nekupuje si auta nová. Nyní se chlubí MPV Toyota Previa. „Je to mimořádné auto a bude se nám s ním těžko loučit, protože jsme s ním najezdili stovky tisíc kilometrů a má přitom například stále původní výfuk,“ řekl serveru. 

  Ve studiu Blesku Fischer prozradil, že občas usedne za volant i po požití alkoholu. „Když mám například za úkol někoho někam odvézt, tak se podívám, jestli jsem měl jednu skleničku, a pak jedu a může to být třeba po dvou hodinách... vím, že by mi asi něco naměřili, ale nikdo mě nikdy nezastavil, takže já s tím nemám zkušenost,“ uvedl.

  Také má problém s parkováním. „Já mám velký problém s parkováním. Mně se třeba povedlo zaparkovat a zaplatit, ale na jiný auto, takže jsem potom musel vysvětlovat, že jsem tam vlastně zaplatil a podobně, ale někdy jsem i zapomněl,“ řekl u dotazu, zdali dostal pokutu za dopravní přestupek. Pokutu dostala i jeho manželka, a to za řízení s telefonem v ruce, jak se také svěřila Blesku.

  Prezidentská superdebata Blesku: Senátor a kandidát na prezidenta Pavel Fischer ve studiu (3. 1. 2022) Prezidentská superdebata Blesku: Senátor a kandidát na prezidenta Pavel Fischer ve studiu (3. 1. 2022) | Blesk:Jakub Poláček

  Takový Jaroslav Bašta (SPD) s číslem 2 pak dokonce do roku 2010 neměl řidičák. V době komunismu si jej zkoušel udělat, ale kvůli jeho minulosti mu to režim nechtěl dovolit. Podle serveru řídí Volvo. 

  Kandidát za SPD v prezidentských volbách Jaroslav Bašta Kandidát za SPD v prezidentských volbách Jaroslav Bašta | ČTK / Říhová Michaela

  Lékař Tomáš Zima je zase věrným řidičem značky Škoda. Nyní jezdí podle serveru Superbem. „Řídím rád od svých 18 let a auto používám jako běžný dopravní prostředek,“ popsal svůj vztah k autům. 

  Zima se během voleb také objevoval ve staré sanitce, kterou využil jako jednu ze součástí své kampaně. Blesk Zprávy tehdy za Zimou vyrazily. Zima zmínil, že v jedné podobné zahajoval svou lékařskou praxi. 

  Emeritní rektor Tomáš Zima a kandidát na prezidenta do voleb 2023. Kampaň bude vést ve staré sanitce. Emeritní rektor Tomáš Zima a kandidát na prezidenta do voleb 2023. Kampaň bude vést ve staré sanitce. | Blesk:Renata Matějková

  S číslem 8 kandiduje Karel Diviš. Tento podnikatel řídí také pořádné auto, a to SUV Audi Q7. Nicméně uvedl, že pro něj to není nějaká ozdoba, ale prostě prostředek pro přepravu tam a zase zpátky. 

  Karel Diviš v debatě ČT Karel Diviš v debatě ČT | Reprofoto ČT

  Posledním účastníkem voleb je s číslem devět Marek Hilšer. Tento senátor nejdříve autům ani motorkám moc nepropadal, nyní ale vlastní motocykl Jawu Pérák a Hondu.

  Marek Hilšer na tiskovce (19.12.2022) Marek Hilšer na tiskovce (19.12.2022) | ČTK/Michaela Říhová

   

va45 ( 16. ledna 2023 01:25 )

Za koho mluvíš lopato?

rudy_hnis ( 13. ledna 2023 16:25 )

Na rozdíl od soudruha Zemana, který zůstal Kremlu věrný nepřetržitě.

santikxauz ( 13. ledna 2023 05:08 )

Pavel by měl jezdit v Gazíkem.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa