Pavel Fischer pro Blesk: Je důležité mít hlavu státu v plné síle
Senátor Pavel Fischer (57) zkouší štěstí v přímé prezidentské volbě už podruhé. V rozhovoru říká, že hlava státu by měla upozorňovat na nebezpečí, které ostatní ještě nevidí. Také se ale svěřil, že si sáhl na dno při výchově svého handicapovaného syna, když zároveň pracoval pro Václava Havla (†75).
Jak ve vás uzrálo rozhodnutí kandidovat znovu na prezidenta?
„Je to hledání mezi tím, co ta doba vyžaduje. V téhle době je potřeba, aby na Hradě byl někdo, kdo umí diplomacii, protože vojáci nemohou mít poslední slovo. Když jsem viděl Vrbětickou kauzu, ve které Česká republika byla v ohrožení, tak jsem si uvědomil, jak je důležité mít prezidenta v plné síle.“
Dlouhodobě varujete před Ruskem i Čínou. Je současné dění na Ukrajině dokladem vašich varování?
„Je to tak. Já jsem na to nebezpečí upozorňoval. Varoval jsem před Čínou. Teprve tento rok se to objevilo v ofi ciálním dokumentu NATO, že Čína ohrožuje naši bezpečnost. A já mám za to, že prezident by měl vidět trochu za roh, že by měl umět upozorňovat na nebezpečí, které ostatní ještě nevidí.“
Koho nejvíce vnímáte v současnosti jako nejstrategičtějšího partnera Česka?
„USA určitě, Velkou Británii, je potřeba, abychom těsně spolupracovali s Francií. V české vládě dneska není nikdo, kdo by uměl francouzsky. Já nabízím nejenom znalosti, ale také diplom z francouzské prestižní školy, na které studoval i Emmanuel Macron. Abychom pochopili, co hrozí Evropě, musíme se ale dívat také na východ a na jih. I tam je potřeba, aby prezident měl nejenom znalost a kontakty, ale také vyvíjel nějakou iniciativu.“
Jak a moc jsou podle vás zásadní EU a NATO pro Česko?
„Obě dvě jsou pro nás kotvou, kterou Česká republika nikdy v minulosti neměla. Je potřeba, abychom o ni pečovali a abychom investovali do těchto vztahů.“
Často říkáte, že čím dříve vstoupíme do eurozóny tím pro nás lépe, proč?
„Česká koruna má svoje náklady. Občané České republiky by měli vědět, že mít vlastní měnu něco stojí a že žijeme v nebezpečném světě a euro nám může přinést další faktor bezpečnosti.“
O vaší prezidentské budoucnosti vtipkoval v dobách vaší nejužší spolupráce Václav Havel. Co pro vás právě návrhy jeho kandidatury znamenaly?
„V situacích, kdy jsem mu radil něco, co mu úplně nevyhovovalo, tak říkal: Až vy budete prezidentem, tohle udělejte! A stala se z toho taková průpovídka. Já jsem to bral jako nadsázku a zároveň jsem přemýšlel, jestli to myslí vážně a co bych s tím měl dělat. Ale ta cesta k té mé kandidatuře byla mnohem delší.“
Když jste začínal v kanceláři prezidenta, tak se vám narodil váš první syn, který byl vážně nemocný celý svůj život, dokud své nemoci nepodlehl. Jak se dala skloubit práce s touto výzvou v osobním životě?
„Mít děti s handicapem je vždycky výzva. Na druhou stranu s mojí ženou Klárou jsme měli jasno v tom, že když by mě ta práce začala ubíjet, tak s ní přestanu. Zároveň jsme měli obrovskou pomoc a podporu u naší rodiny, přátel, fantastických lékařů v Budějovicích v centru Arpida. Vše se tak dá zvládnout, ale člověk si někdy sahá na dno.“
Nedávno jste řekl, že homosexuální manželství by nás mohlo přiblížit k obchodování s dětmi. Vy jste velkým zastáncem lidských práv. Nemyslíte si, že to jde proti sobě?
„Na základě mého osobního přesvědčení je manželství vztahem mezi mužem a ženou, do kterého patří děti. To, že je potřeba hledět i na požadavky menšin, je určitě na pořadu dne a já se nebráním dorovnávání práv u stejnopohlavních svazků.“
Máte za sebou politickou kariéru, byl jste velvyslancem, pracoval jste v kanceláři prezidenta, čím jste chtěl být jako dítě?
„Jako dítě jsem chtěl být automechanikem a později zvukařem nebo hudebním režisérem. To mě hrozně bavilo.“
Je třeba něco, o čem víte, že byste se jako prezident musel vzdát a chybělo by vám to?
„Vím, že bych musel vzdát kusu svého soukromí. To je oběť, kterou člověk musí být připraven dát.“
Co je vaše nejlepší a nejhorší vlastnost?
„Nejhorší vlastnost možná to, že nechávám věci na poslední chvíli a potom pracuju pod tlakem. Ale pod tlakem mám docela slušný výkon. Nejlepší, myslím.“
Doma máte poměrně dost domácích mazlíčků. Zároveň jste říkal, že jako prezident byste na Hradě asi bydlet nechtěl. Nicméně myslíte si, že by se tam domácí mazlíčci dobře vyjímali?
„My jsme otevřená rodina, když bylo potřeba se postarat o nějakou kočku, tak jsme si ji vzali. Bereme je jako skvělou společnost. A kdyby šlo o to bydlení na Hradě - tak tam bych potřeboval velký stůl do jídelny a velkou kuchyni, protože vaření je pro nás společenská záležitost. A já to dělám hrozně rád.“
Když už jste se dostal k tomu vaření, jakým jídlem byste nejraději hostil ty nejvzácnější návštěvy v České republice?
„Já nejraději vařím podle toho, co je zrovna čerstvého. Podle toho bych vařil. Ale samozřejmě mám svoje oblíbená jídla, třeba salát z čerstvého špenátu.“
To mnozí slyšet nechtějí, máte odvahu Co nám zbyde, až přijdeme o vlastní měnu? Ještě stoupne drahota a budeme se podílet na cizích dluzích, svých máme málo?!