Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Sliby voličům i rýpnutí do rivalů: Tohle vám přes Blesk vzkazují lídři v Praze, Brně a Ostravě

 • Autor: simao - 
  21. 9. 2022
  05:00

  Tři předvolební debaty Blesku - Boj o Prahu, Boj o Brno a Boj o Ostravu jsou za námi. Účastnili se jich jak současní primátoři (a primátorka) tří největších měst ČR tak jejich vyzyvatelé či koaliční partneři. Střetů v debatách nebylo málo nejen v tématech, týkajících se pražské, moravské a slezské metropole. Na závěr dostal každý z účastníků debaty prostor na 30 vteřin pro vzkaz čtenářům Blesku a potenciálním voličům. Co vám regionální lídři vzkazují? Padaly narážky na to, že nás nečekají lehké časy, ale také sliby mj. ohledně toho, že občany nenechají politici ve štychu.

  Předvolební superdebatu sledujte na Blesk.cz živě již ve čtvrtek 11:00!

 • 1.Boj o Prahu

  Účastníci pražské debaty: 

  Primátor Hřib ve svém vzkazu promluvil o tom, že Praha podle něj prochází nyní rekordním rozvojem, zahájila se stavba metra D, rekordním tempem se podle něj staví i P+R parkoviště a staví se i tři nová přemostění přes Vltavu.

  „Já vám slibuji, že já budu váš primátor na plný úvazek, ne že budu řídit Prahu v polední pauze a odskakovat si ze Sněmovny,“ rýpl si Hřib do konkurence.

  „V dopravě dohlédnu na to, aby se výstavba okruhů skutečně odstartovala, aby se posunula, dohlédnu na to, aby se nastartovala výstavba nových bytů,“ uvedl lídr koalice Spolu a exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS), který by chtěl po volbách být primátorem, ale zůstat zároveň i poslancem a nadále působit jako lékař.

  Nikdo nesmí přijít o bydlení

  To pražský lídr ANO Nacher uvedl, že tyto volby jsou o tom „pro koho hlasovat, ne proti komu se vymezovat“ a že bez legislativy a peněz státu se Praha nepohne dopředu.

  Hlaváček (STAN) uvedl, že 30 let přemýšlí nad městem a v tomto volebním období inicioval PDS - Pražskou developerskou společnost, tedy „městskou firmu, která staví byty pro mladé a pro křehké skupiny obyvatel“. 

  Čižinský poznamenal, že 8 let slouží Pražanům jako starosta Prahy 7 a přesně ví, co město potřebuje: „Nikdo nesmí přijít o bydlení a všichni se musíme včas a pohodlně dostat do práce.“

  Komunista Krajča poznamenal, že KSČM bojuje proti zdražování, korupci i aroganci moci. „Chceme, aby se v Praze žilo dobře všem a nejenom hrstce těch nejbohatších,“ uvedl a z opatření zmínil třeba bezplatnou MHD.

  Video  Vzkazy lídrů v předvolební debatě Blesku: Boj o Prahu!  - Mall TV a Blesk TV
  Video se připravuje ...

 • 2.Boj o Brno

  Účastníci brněnské debaty:

  • Markéta Vaňková (ODS, za koalici ODS a TOP 09)
  • Renér Černý (ANO)
  • Petr Hladík (KDU-ČSL, za koalici KDU-ČSL a STAN)
  • Jiří Oliva (ČSSD)
  • Marek Lahoda (Piráti)

  Primátorka Vaňková (ODS) uvedla, že jí bylo ctí vést 4 roky město Brno i v poměrně složité, hektické a nepředvídatelné době. „Zvládli jsme covid, zvládli jsme dopady války v Ukrajině na město Brno a zvládáme i energetickou krizi,“ podotkla a zmiňovala i menší záležitosti jako vysázení 5 milionu stromků či navýšení počtu míst ve školách a školkách.

  Brno vzkvétá, či stagnuje?

  Černý (ANO) Brňákům naopak vzkázal, že město stagnuje. „Slibujeme vám, že se o vás postaráme, že vám pomůžeme v energetické krizi a že znovu obnovíme ty projekty, které jsme měli naplánované ve volebním období 2014 - 2018,“ poznamenal.

  Lídr koalice lidovců a Starostů Hladík uvedl, že pro jejich koalici je „strašně důležitá pomoc lidem“ a „otevřená komunikace“. „My jsme hlasem rodičů, naší vizí je moderní, soběstačné město,“ podotkl.

  Sociální demokrat Oliva podotkl, že „v současné těžké době jsou myšlenky sociální demokracie, solidarity, sociální spravedlnosti aktuálnější než kdy dřív“ a ČSSD chce bojovat proti drahotě, bojovat za dostupné bydlení a za to, aby měli normální lidé lepší život.

  Pirát Lahoda by rád udělal z Brna město evropského formátu. „Jedině společně dokážeme lidem zajistit udržitelnou dopravu, kvalitní bydlení a dobré životní prostředí“.

  Video  Předvolební debata Blesku: Boj o Brno! Co vám lídři vzkazují v 30 vteřinách?  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

 • 3.Boj o Ostravu

  Účastníci ostravské debaty:

  „Já věřím, že jsme v uplynulých 8 letech prokázali, že jsme schopni město dobře řídit v časech dobrých i zlých,“ věří primátor a lídr ANO Macura, který Ostravě vládne od roku 2014. „Chceme samozřejmě v dané chvíli pomoci lidem i institucím v těžké době, ale nerezignovat na budoucí rozvoj města,“ poznamenal.

  O těžké době mluvili ve vzkazu i další. „Naše nabídka je jednoduchá: čeká nás těžká doba a tou můžete projít a můžeme projít opravdu tím, že budeme město řídit odborně,“ uváděl Lukáš Semerák (Ostravak) a nabízel kandidátku lidí přímo z Ostravy, nikoliv celostátní politické strany.

  Spor o koncertní halu

  „Nabízíme konkrétní řešení, rozvoj dopravní infrastruktury, další zvelebování dopravního podniku, masivní bytovou výstavbu, přitažení zajímavých investorů. Chceme se podívat na vysoké školy, chceme z Ostravy vytvořit město, ve kterém bude každý chtít žít,“ uvedl lídr Spolu v Ostravě Dohnal.

  Pirát Witosz uváděl, že „Piráti nemají peníze na to, aby vytapetovali město billboardy“a kampaň dělali čtyři roky - prací. Komunista Juroška upozorňoval, že v Ostravské levici nechtějí, aby se nestavěla zbytečná a předražená koncertní hala a peníze se místo toho investovaly do bydlení, domovů pro seniory a dalších potřebných věcí.

  Video  Boj o Ostravu! Vzkazy lídrů voličům v předvolební debatě Blesku  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

krapotkin ( 21. září 2022 13:57 )

Sliby se slibují a blázni se radují. Jediný vzkaz ode všech je - hlavně mne zvolte, abych už do smrti nemusel poctivě makat za mizerný podprůměrný plat.

Jaryn19 ( 21. září 2022 11:42 )

když si uvědomím, že v Praze může vládnout lidi jako Udženija, tak mám právem obavy, že půjdeme směrem na východ s jejím pojetím " Auto a kouření je nejdůležitější životní potřeba"

BobyNo1 ( 21. září 2022 08:03 )

Vůbec nevolte politiky ze současných (hrůzo)vládních stran. Každá ta partaj musí pocítit naštvanost občanů nad tím, kterak je vláda Petro Fialenka oyebává a republiku žene do národní katastrofy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa