Vyšachuje ODS ze hry ANO po Brně i v Plzni? Návrat kmotrů, rozčiluje se Babiš

Autor: ČTK - 
10. října 2018
12:13

Za návrat kmotrů označil dnes premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš povolební vyjednávání občanských demokratů ve velkých městech. Podobný scénář jako v Brně, kde se v úterý dohodli přes počáteční shodu s ANO občanští demokraté s Piráty, ČSSD a KDU-ČSL, se podle Babiše chystá i v Plzni. S odkazem na webové články Babiš zpochybňoval na tiskové konferenci po jednání vlády minulost pravděpodobné příští brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS). Předseda ODS Petr Fiala reagoval připomenutím Babišových styků a obchodů.

Koalice domlouvané ODS na úrovni velkých měst ukazují podle Babiše, že se občanští demokraté nezbavili pověsti strany hájící partikulární zájmy. „Není to o programu, ale o těch zájmech, je to to nejhorší, co se může stát,“ uvedl. Dodal, že „Fiala, který se od kmotrů distancoval, jim stále fandí“.Být na jeho místě, raději bych o kmotrech moc nemluvil. Na rozdíl od pana Babiše se s nikým takovým neznám, natož abych si s ním tykal či obchodoval,“ reagoval Fiala na Twitteru.

V Brně mají strany koalice dohromady 33 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Obešly vítězné ANO, s nímž už přitom byly ODS, KDU-ČSL a ČSSD domluveny na koalici. Vaňková to vysvětlila tím, že se strany dohodly na základě silnější shody programů. Babiš to označil za podraz, naopak Fiala uvítal „koalici změny“.

V Plzni se v úterý sešly na prvním povolebním vyjednávání dvě nejsilnější strany vzešlé z víkendových komunálních voleb - ANO a ODS, obě mají po 13 mandátech a obě trvají na tom, že v nové koalici pro sebe získají primátora. Do zastupitelstva se 47 mandáty se dostalo dalších pět stran.

Doporučujeme
zdenek43 ( 11. října 2018 10:17 )

Babišova rozvědčice Kleslová, číslo průkazu 240361 - pod krycím jménem LIA v podsvazku 447.... .... Radmila K l e s l o v á Vzhledem k tomu, že se bývalá místopředsedkyně hnutí ANO a někdejší starostka Prahy 10 Radmila Kleslová aktuálně stala podle serveru lidovky.cz asistentkou poslance ANO Patrika Nachera a vrací se tak k aktivní politické práci. Radmila Kleslová skončila ve vysoké politice v roce 2015 kvůli aféře "t r a f i k " ve státních firmách. Teď bude asistentkou Patrika Nachera..... -- Kleslová byla poslaneckou asistentkou už jednou. Kdysi v barvách ČSSD pomáhala poslanci Stanislavu Křečkovi. Bylo to v době, kdy už udržovala blízké kontakty s Andrejem Babišem, majitelem Agrofertu. Byla tak považována za Babišovu lobbistickou spojku ve sněmovně. -- O chystaném návratu Kleslové, která před lety pomáhala Andreji Babišovi s budováním politického hnutí, informovaly dnes Lidové noviny. Upozornily na skutečnost, že Kleslová se má stát asistentkou poslance Patrika Nachera (ANO). "Pokud toto někdo považuje za návrat do vysoké politiky, tak je to chorý mozek. V parlamentu jsou stovky asistentů," reagovala Kleslová příkře. Připustila, že o této možnosti s Nacherem mluvila už na konci loňského roku, nicméně průkazku pro volný vstup do sněmovny do dnešního dne nemá. "S panem poslancem spolupracuji už několik měsíců v oblasti legislativy. Nyní třeba řešíme záležitosti kolem zákona o registrovaném partnerství. Vždy jsem byla ochotna lidem z ANO pomoci. A o Patriku Nacherovi to platí dvojnásob, protože jej považuji za velmi pracovitého a čestného člověka," dodala bývalá místopředsedkyně Babišova hnutí.

zdenek43 ( 11. října 2018 10:10 )

David Rusňák pracoval čtyři roky jako číšník. Prošel třemi firmami, které podezřele zbankrotovaly, aby se stal majitelem skupiny DRFG (David Rusňák Family Group).Po maturitě v roce 1997 nastoupil David Rusňák do obchodního oddělení dopravní firmy Eurotrans Holding ve Zlíně. Firma krátce na to zkrachovala. Poté byl čtyři roky číšníkem v Brně. V roce 2003 začal pracovat v dopravní firmě DH a spol. Před krachem firmy DH a spol. založili v roce 2005 s jejím majitelem Davidem Hájkem novou dopravní firmu Compass DKD Czech. Po dvou letech prodal David Hájek svůj podíl Davidu Rusňákovi za symbolických 100 tisíc korun. Na přelomu let 2009 a 2010 vydělal první miliony právě prodejem společnosti Compass DKD Czech. Firma zkrachovala již v roce 2010. Poté rozjel nové podnikání pod zkratkou DRFG. Společnost DRFG investuje například do nemovitostí, zdravotnictví, telekomunikací, energetiky, je však významně zadlužená. Na konci roku 2015 připadalo 85 korun dluhu na 15 korun vlastního kapitálu. Koncem května byl David Rusňák zadržen a vyslýchán policií v souvislosti s úniky informací z policejních spisů. „Toto policejní šetření nemá žádnou souvislost s podnikáním investiční skupiny DRFG. Fungování skupiny a jejích jednotlivých součástí není žádným způsobem narušeno ani ohroženo,“ prohlásil David Rusňák po svém propuštění z výslechu. Podezřelé jsou ale i aktivity skupiny DRFG. Společnost vykázala k 31. prosinci 2016 aktiva v hodnotě 4 miliard korun a zisk EBITDA 368 milionů korun. V prvním čtvrtletí 2017 proinvestovala společnost jednu miliardu korun. Investiční prostředky plynou do DRFG převážně z emisí privátních dluhopisů, které Česká národní banka nereguluje.

J_Drahos ( 10. října 2018 18:37 )

Vlastní neschopnost se dá okecávat mnoha způsoby.

J_Drahos ( 10. října 2018 17:10 )

Kdyby jsi se lépe učil, nemusel jsi hákovat jako dělňas, ale mohl jsi být třeba schopným managerem. Pak už to jde skoro samo. Stačí se nebát riskovat a jít do toho. V pohodlí na gauči nikdy nezbohatneš.

ivoadller ( 10. října 2018 17:02 )

Je škoda, že Pražáci nevolili jako mimopražtí. Ukazuje se, že mimo Prahu žijí moudřejší lidé. Řešeni je jen jedno - volební právo jen pro mimopražské. Jaký bude Senát nevím, ale už je načase, aby ten vyžírka Štěch už skončil. A to jsem si ho představoval jako kandidáta na prezidenta! Je jako celá ČSSD - ani ryba, ani rak. ANO si musí velice rychle zvyknout na podrazy v politice. Má větší potenciál, než si myslíme.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud