Několikametroví motýli mají mechanická mávající křídla a jejich trup napodobuje stíhačku spitfire využívanou britským letectvem za druhé světové války. To má podle výtvarníka a autora instalace Davida Černého vzdávat hold československým stíhacím pilotům, kteří za druhé světové války v RAF sloužili. Instalace motýlů loni vyvolala diskuze o tom, zda podobně výrazné prvky do centra Prahy patří.

O prodloužení bude rozhodovat stavební úřad Prahy 1, který v takzvané přenesené působnosti státní správy rozhoduje samostatně bez zasahování volených politiků. Rada první městské části nedávno schválila usnesení, podle kterého proti dalšímu umístění plastik na Máji nemá námitek.

Praha 1 však nemá v této věci žádnou rozhodovací pravomoc, záleží na rozhodnutí v rámci stavebního řízení, městské část to tedy jen vzala na vědomí,“ dodala mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová.

Kýč?

Motýli v minulosti kritizovalo například občanské sdružení Klub Za starou Prahu. Jeho předseda Richard Biegel označil dílo za příklad typického kýče. Loni upozorňoval na to, že odbor památkové péče pražského magistrátu záměr schválil, a to navzdory tomu, že plastiky odmítl Národní památkový ústav.

Skulptury nechali majitelé Máje na fasádu umístit v souvislosti s dokončením rozsáhlé rekonstrukce, která začala v roce 2022, stála 4,5 miliardy korun a dům se po ní návštěvníkům znovu otevřel loni 24. června. V devíti patrech nyní Máj nabízí obchody, restaurace i zážitkovou expozici. Koupi rozhodujícího podílu ve firmě vlastnící obchodní dům začátkem letošního roku oznámil nemovitostní podílový fond Realita, spravovaný společností ATRIS. Hodnotu transakce neuvedl. Máj do té doby vlastnila společnost Amadeus Real Estate, která má podle dřívějších informací webu Seznam Zprávy stejné konečné vlastníky jako fond ATRIS, a to bratry Václava a Martina Klánovy.

Fotogalerie
26 fotografií