Eurovolby: Pavel varoval před extremisty. Šok a dojetí u Babiše, Fiala ocenil slušný výsledek
České eurovolby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 7 mandátů před koalicí SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která si pohoršila na 6 mandátů. Andrej Babiš (ANO) mluví o šoku a dojetí, Petr Fiala (ODS) o slušném výsledku. Prezident Petr Pavel pogratuloval nově zvoleným europoslancům, zároveň ale varoval před nárůstem podpory extremistů v Evropě. Do Bruselu se probojovala i Danuše Nerudová s Janem Farský, Rakušanův STAN se však nadále vzpamatovává z toho, že skončil za Přísahou a Motoristy i koalicí Stačilo! v čele s Kateřinou Konečnou (KSČM). Po pouhém jednom křeslu zbylo na ztrápené Piráty a také SPD. Účast však byla rekordní - 36,45 %. Ve zbytku Evropy bodovaly zejména pravicové strany, například francouzský prezident Emmanuel Macron se rozhodl kvůli prohře rozpustit parlament. Dění kolem eurovoleb sledujeme na Blesk.cz online.
- Vítězem Evropských voleb v Česku je hnutí ANO, druhé je SPOLU, třetí jsou Motoristé sobě a Přísaha. Za nimi jsou Stačilo!, STAN, Piráti a SPD s Trikolorou.
- Volební účast byla rekordní, přišlo 36,45 procenta voličů. Je to nejvyšší účast od vstupu ČR do Unie. Před pěti lety přišlo 28,72 procenta.
- O co se hrálo v těchto eurovolbách? V případě Česka to bylo 21 křesel europoslanců, štědrý plat takřka 200 tisíc korun čistého a náhrady v Bruselu, ale také příspěvek 30 Kč za hlas pro koalice, strany a hnutí, které získají více než 1 procento hlasů. Více čtěte ZDE

Za SPOLU se do evropského parlamentu dostala Veronika Vrecionová (ODS), Alexandr Vondra (ODS), Luděk Niedermayer (TOP09), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Ondřej Krutílek (ODS) a Ondřej Kolář (TOP09). Nejvíce přednostních hlasů měl za SPOLU Alexandr Vondra s 118 492 hlasy a na pátém místě měl nejvíce hlasů za SPOLU Luděk Niedermayer, který měl 88 631 hlasů. SPOLU zvítězilo v Praze a dohromady získali 22,27 % hlasů.

České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo opoziční hnutí ANO, bude mít sedm europoslanců, o jednoho více než dosud. Druhá skončila koalice vládních stran Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která bude mít šest křesel, o dva mandáty tyto strany přišly. Výsledky dnes oznámil Český statistický úřad.
Třetí příčku obsadila koalice hnutí Přísaha se stranou Motoristé sobě, která při první účasti v eurovolbách získala dva mandáty. Stejný počet europoslanců bude mít koalice Stačilo! v čele s KSČM a koalice vládních Starostů, kteří si o jedno křeslo polepšili v porovnání s minulými eurovolbami v roce 2019.
Pohoršili si vládní Piráti, kteří budou mít místo dosavadních tří pouze jednoho evropského poslance. Podobně dopadla koalice opozičního hnutí SPD s neparlamentní Trikolorou, která bude mít rovněž jen jednoho europoslance. SPD obhajovala dva mandáty.
Volební účast v Česku dosáhla rekordní výše, uvádí Marek Rojíček, šéf ČSÚ na tiskovce statistického úřadu 36,45 %. Nejvyšší účast byla 42,58 % - v Praze.

Europoslankyně Michaela Šojdrová se svěřila Blesku s tím, že ji během kampaně silně podporoval její manžel, maminka i vnoučata.
„Kampaň byla pro mě zajímavá a taková zpětná vazba od voličů. Já to brala jako završení, protože pro mě je nejlepší kampaň voliče informovat průběžně. Neměla jsem negativní reakce, moje role v kampani bylo mobilizovat voliče, aby volili SPOLU,“ uvedla.
„Mým podporovatelem psychicky byl můj manžel a moje maminka, která má už 86 let, ale je nesmírně aktivní a byla v politice, tak ví, jak je to těžké. A vnoučata, ta se mě ptala, co je to kampaň a kampaňovali se mnou symbolicky,“ uvedla s úsměvem. Zdůraznila, že samozřejmě podporovateli byli všichni z jejího týmu. Pokud by neuspěla, věnovala by se více rodině a věří, že tím, že by nemusela jezdit do Bruselu, tak by měla právě více času na svá vnoučata. „To je to nejhezčí, co může být.“

Zdeněk Hřib prý do štábu Pirátů přišel zejména na večírek se svými kolegy. „Já předpokládám, že kandidáti jsou asi na něco připraveni. Tohle nejsou moje volby, takže těžko říct. Já jsem tady fakt jenom jako na párty,“ sdělil Blesku.
„Mě zajímá v tuto chvíli jenom pražská doprava, tak té se to, doufám, zas tak moc nedotkne. Pevně doufám, že nějaké dotace z Evropské unie ještě dostaneme třeba na ty tramvaje, co máme slíbené,“ uvedl.

Deset minut před jedenáctou hodinou dorazil do volebního štábu koalice Přísaha a Motoristů sobě lídr kandidátky Filip Turek. Před novináři byl stručný: „Pro mě by byl dobrý výsledek jeden mandát a samozřejmě dva by byly perfektní. Nechci nic predikovat, za deset minut je to tady,“ řekl Filip Turek a zamířil do zákulisí štábu.

Ve štábu koalice Přísaha a Motoristé sobě poprvé před novináře vystoupil předseda Přísahy Robert Šlachta. Podle svých slov si slibuje dva mandáty. Sám Šlachta je na posledním místě kandidátky, v případě, že by jej voliči vykroužkovali na přední místa, by prý mandát složil. Novinářům musel Šlachta odpovídat také na dotazy, které se týkaly jedničky kandidátky Filipa Turka a jeho laškování s nacistickou symbolikou. „Je to otázka na pana Turka, ale já jsem s ním teď strávil asi tři měsíce, kdy jsme spolu ve dne v noci jezdili po kampani. Pokud bych viděl jakýkoliv náznak takového chování, tak bych se samozřejmě vyhranil. To, co se teď objevuje z jeho dávné minulosti, mi koresponduje s jeho chováním. V té době byl frajer a asi si hledal způsob sebeprezentace,“ řekl Šlachta novinářům.

Rumunské volby skončily triumfem široké koalice, kterou vytvořily středolevicová Sociálnědemokratická strana (PSD) a středopravicová Národně liberální strana (PNL). Podle odhadů má 54 procent hlasů. Následuje s velkým odstupem nacionálně konzervativní Svaz pro jednotu Rumunů (AUR) se 14 procenty a proevropská koalice reformistů (ADU) s 11 procenty. Tři čtvrtiny ze 33 rumunských poslanců by měly zamířit do dvou největších europarlamentních frakcí, k lidovcům a socialistům.

Ve volebním štábu SPOLU se politici a novináři pohybují téměř po celém dolním patře hotelu. Vedle tří oddělených místností určené pro členy a členky se pohybují i po recepci hotelu. Za chvíli začne vyhlašování výsledků.

Belgický premiér Alexander De Croo se rozhodl v reakci na předpokládaný výsledek evropských voleb rezignovat. Prohra ho doslova dohnala k slzám, píší belgická média.
Alexander De Croo en larmes : «C’est une soirée particulièrement difficile»https://t.co/tbO63CXGYb pic.twitter.com/4qGzc3xtDj
— Le Soir (@lesoir) June 9, 2024

Ve štábu Pirátů velká část lidí postává před klubem, uvnitř totiž začalo být poměrně vydýcháno. Zároveň dorazil již i bývalý primátor Prahy Zdeněk Hřib. Na stolech se už objevila i voda, jídla mají lidé k dispozici stále dostatek.

Polský premiér Donald Tusk po oznámení odhadů prohlásil jeho Občanskou koalici (KO) za vítěze hlasování a Polsko vzhledem k výsledkům v Německu a Francii za „maják naděje pro Evropu“. „Z velkých zemí Polsko ukázalo, že zde vítězí demokracie,“ nechal se slyšet politik, který hlasování označoval za volbu mezi bezpečnou budoucností v srdci Evropské unie v případě vítězství svého uskupení, a nebezpečnou budoucností, pokud by zvítězilo nacionalistické PiS, které vedlo s EU řadu konfliktů.

Novináři se nakonec dostali i do soukromé části volebního štábu ANO, kde mezi politiky panovala dobrá nálada. Všichni samozřejmě sledovali volební zpravodajství. Šéf hnutí Andrej Babiš novinářům i řekl: „My věříme nezávislé žurnalistice."
Jeden rozdíl ale oproti jiným štábům byl přeci jen patrný. Na stolech měli politici ANO jen nealkoholické pití.

Ačkoliv kandidáti koalice SPOLU nevyzývali ve volbách ke kroužkování, mnoho z nich přiznalo, že tak sami udělali. Kroužkování potvrdil i lídr za TOP 09 a trojka kandidátky Luděk Niedermayer. „Ano, kroužkoval jsem,“ řekl. To samé potvrdil i jeho kolega z TOP 09 a šestka kandidátky Ondřej Kolář. „Ano,“ odpověděl krátce na dotaz Blesku, zdali tuto možnost využil.
Mladý kandidát lidovců František Talíř uvedl, že koalice jde za vítězstvím, a očekává, že se do Evropského parlamentu dostane. „Pokud se tak nestane, jsem připraven to přijmout,“ uvedl. I Talíř, který kandiduje na sedmém místě, Blesku potvrdil, že kroužkoval. „Ano, tuto možnost jsem já využil,“ přiznal.

Pro „nášup“ si přišel ve štábu STAN ministr školství Mikuláš Bek a s talířkem vesele diskutoval i exministr Petr Gazdík.

Dvojka kandidátky ANO a poslanec Jaroslav Bžoch Blesku popsal, jak se snažil zahnat čas před dnešním nočním výsledkem. „Tenhle víkend jsem si užil s dětmi. Bylo to super, pořád jsme byli na nějaké akci, takže jsem ani neměl moc čas to nad tím přemýšlet. Dneska už to na mě samozřejmě dopadlo," řekl Bžoch.
Ten sice nechce zakřiknout, jak výsledky dopadnou, už teď ale řekl, že případný odchod ze Sněmovny bude zvláštní. „Byl jsem tam sedm let necelých, tak to bude zvláštní odejít někam jinam, ale zase já to beru jako novou výzvu, evropská politika mi byla vždycky blízká, takže možná mi Sněmovna občas bude chybět, ale zas tak hrozný to určitě nebude," uvedl poslanec, který se neplánuje naplno přestěhovat do Bruselu či Štrasburku. Místo toho plánuje kvůli svým dětem cestovat.

V Portugalsku byly volby soubojem mezi vládnoucí DA a levicovou opozicí. Ta podle odhadu získala 31,4 procenta, zatímco centristé 30,6. Menší podíl z celkového počtu 21 portugalských křesel získá ještě Liberální iniciativa (IL) s 9,8 procenta a krajně pravicové uskupení Dost (Chega), které získalo 9,2 procenta.

Ve štábu SPOLU to začíná pořádně vřít! Všechny místnosti se začínají plnit členy a členkami ODS, TOP09 a KDU-ČSL. Na místě už je většina kandidátů - například Tomáš Zdechovský, Michaela Šojdrová či Luděk Niedermayer. Dorazili už i dva předsedové stran, vedle Markéty Pekarové Adamové (TOP09) přišel předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Ani dvojka kandidátky STAN Jan Farský se "nežinýroval". Na jednom snímku je vidět, jak má talíř se sýrem s modrou plísní a bagetou. Další fotografie už ho zachytila se sklenkou bílého vína a v hovoru s ministrem školství Bekem.

Vzestup konzervativců a krajní pravice v Evropském parlamentu byl podle českých politologů očekávaný. Rozložení sil ale ještě mohou ovlivnit nové strany a nezařazení poslanci. „Obecně se předpokládalo, že u těch dvou největších frakcí k žádným velkým změnám nedojde, že oslabí liberálové a zelení, a že naopak posílí skupina konzervativců a Identita a demokracie,“ řekl politolog Ladislav Mrklas z pražské Vysoké školy CEVRO. „Je to trend, který jsme očekávali. Evropa zažívá řadu krizí, a možná na základě toho vzrůstá pocit tradicionalismu a konzervatismu,“ uvedl politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Vtipný moment ve volebním štábu STAN nastal, když předseda strany Vít Rakušan přišel k bufetu. Chvíli se rozhlížel a rozmýšlel, co si dá. Pracovnice cateringu Olena mu následně doporučila a nandala kuřecí směs a šťouchané brambory. Ministr avizoval, že si později ještě přidá. „Nebojte se, já se sem ještě mnohokrát vrátím,“ sdělil. Nakonec se oba vyfotili.

Volební účast podle prvních odhadů byla 51 procent, oznámil mluvčí Evropského parlamentu. Při volbách před pěti letech byla konečná volební účast v celé Unii 50,66 procent.

Vizualizace podle predikcí, jak by mělo vypadat nové složení Evropského parlamentu.
Zde je první projekce složení nového Parlamentu založená na odhadech.
— Evropský parlament v Česku (@Europarl_CZ) June 9, 2024
Vychází z dostupných národních odhadů a údajů z předvolebních průzkumů.
Evropané stále hlasují a předběžné výsledky budou k dispozici později.
Více informací: https://t.co/MxxUfKt56X pic.twitter.com/3Q9cU2Fjv8

Podle dosavadního europoslance a jedničky kandidátky Marcela Kolaji (Piráti) nemá smysl dvě hodiny před oznámením výsledků věštit z křišťálové koule. Podle Markéty Gregorové (Piráti), která obhajuje ze druhého místa, by Piráti mohli mít kolem 12 až 13 procent. Lídři Pirátské kandidátky chtějí ve volbách do Evropského parlamentu obhájit tři mandáty, za úspěch by považovali čtyři.
Ministr zahraničí Jan Lipavský české predikce před oznámením výsledků komentovat nechtěl, je ale rád, že se zvyšuje volební účast. Ukazuje to podle něj, že se lidé více zajímají o politická témata, která mají přesah do Evropy. „Přibližujeme se tím k ostatním členským zemím EU, historicky u nás ty volby trošku upadly v nemilost nebo v zapomnění u voličů, takže jsem rád, že voliči přišli,“ řekl.

Trojka kandidátky koalice SPOLU Luděk Niedermayer (TOP 09) by považoval za úspěch šest mandátů. „Od začátku jsme říkali, že naše ambice je bojovat o vítězství s hnutím ANO, čili by bylo samozřejmě hezké toto dotáhnout. Obvykle se mluví o šesti mandátech, což byl určitě hezký výsledek,“ řekl novinářům.
Přiznal, že při volbě kroužkoval. „Z mého pohledu bylo nejdůležitější se pokusit, aby ta naše kandidátka získala co nejvíce hlasů, to je nejlepší cesta, jak zajistit, že ti, kteří jsou na té kandidátce, se do parlamentu dostanou,“ dodal europoslanec.

Další snímky z volebního štábu STAN ilustrují uvolněnou atmosféru, která tam panuje. Na fotografii si bere skleničku exministr školství Petr Gazdík, u stolku popíjí i jeho nástupce Mikuláš Bek s manželkou. Dorazili i mnozí rodinní příslušníci kandidátů, třeba syn Danuše Nerudové Filip. Sami straníci si na nervozitu nestěžují. Ani v pokročilé hodině jídlo nedochází. Na místě by mělo být podle mluvčí Sáry Beránkové asi 50 novinářů a pak ještě straníci a další.
Kdyz nekdo umi dobre anglicky, tak se bez problemu vyjadruje ke kazdemu tematu a ma silnou slovni zasobu, prizvuk, absolutne nevadi, a blbe anglicky mluvi treba Fiala a nebo Klarka.....