Nevěra jako běžná realita? Až třetina Čechů má paralelní vztah, tvrdí párový terapeut
Nevěra je častější, než si většina lidí připouští – a pro mnoho Čechů není výjimkou ani paralelní vztah. Párový terapeut Petr Kačena byl hostem nového dílu podcastu Už budu!, kde s moderátorkou Zoryou Blue rozebral, proč lidé podvádějí, jak se proměnila role monogamie a kdy má smysl o aférce mlčet
Kačena upozorňuje, že k nevěře obvykle nedochází zčistajasna. „Ještě předtím, než k ní dojde, dochází často k několikaletému poklesu vztahové spokojenosti,“ říká. Nevěra tak není příčinou krize, ale spíš jejím důsledkem – důkazem, že už dlouho něco nefungovalo.
Podle terapeuta lze nevěru rozdělit do tří hlavních typů. Jedním z nich je kybernevěra – zprávy, fotky, online intimita, i bez fyzického kontaktu. Dalším typem je jednorázový úlet, který skončí stejně rychle, jako začal – v takových případech je podle Kačeny někdy lepší držet jazyk za zuby a podvedeného partnera nechat v nevědomosti. Třetím tepem je pak nevěra jako životní program – někteří lidé nevěru neřeší, považují ji za normální součást svého stylu. Těch je ovšem naštěstí v populaci nejméně.
„Jsou tací, kteří prostě milují nové podněty. Někdy v tom hraje roli i závislost na sexu, jindy jen nuda,“ vysvětluje Kačena. Když se do vztahu vkrade rutina – práce, domácnost, děti – může se ztrácet jiskra i zájem. „Místo aby lidé hledali dobrodružství spolu, hledají ho jinde,“ dodává. Lékem podle něj může být sdílený čas mimo stereotyp – zážitky, aktivity, které vytváří novou blízkost.
Kačena v podcastu také připomíná, že dlouhodobé monogamní vztahy jsou z historického hlediska poměrně novou záležitostí. „Lidé dřív nežili tak dlouho jako dnes, vztahy trvaly třeba deset let, pak někdo zemřel při porodu, na nemoc, ve válce... Dnešní model, kdy spolu mají být dva lidé desítky let, je něco nového. A ne pro každého je to příjemné,“ popisuje. Monogamie je podle něj pro některé přirozená, pro jiné utrpení. Není to univerzální model.
Výzkumy z posledních let ukazují, že nevěra je v Česku mnohem běžnější, než se zdá. „Až 40 % lidí přiznalo, že se někdy setkali s nevěrou. A 27 % uvedlo, že vedle svého dlouhodobého vztahu mají další vztah,“ říká Kačena. A dodává, že jde o čísla, která mohou být ve skutečnosti ještě vyšší – protože ne každý je v dotazníku upřímný. „To je brutální číslo. Vypadá to, že podvádění je vlastně skoro normální,“ tvrdí s nadsázkou.
Co je vlastně nevěra? Pro někoho už psaní si s cizí osobou, pro jiného až fyzický kontakt. Kačena zdůrazňuje, že každý pár by si měl vyjasnit, kde jsou jeho hranice. „Někdy je zraňující víc emoční vazba než samotný sex,“ říká. A s úsměvem dodává: „Čtvrtina Čechů podle jednoho výzkumu dokonce nevnímá sex se stejným pohlavím jako nevěru. Takže pokud chcete být nevěrní, když si zvolíte osobu stejného pohlaví, s velkou pravděpodobností vám to doma projde,“ směje se.
V bonusové části podcastu na uzbudu.blesk.cz se dozvíte:
- Kdo umí lépe podvádět – muži, nebo ženy?
- Proč byste se měli vyhnout slídění v telefonu svého partnera
- Proč absolutní propojení typu „jedno tělo, jedna duše“ sexu v dlouhodobém vztahu spíš škodí
- Kdy (ne)říct partnerovi o nevěře – a co v tom sehrává roli
- Proč není dobrý nápad chtít znát detaily nevěry, když už o ní víte
- Jakou roli v obnově vztahu hraje schopnost odpustit
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.