Eurovolby: Pavel varoval před extremisty. Šok a dojetí u Babiše, Fiala ocenil slušný výsledek
České eurovolby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 7 mandátů před koalicí SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která si pohoršila na 6 mandátů. Andrej Babiš (ANO) mluví o šoku a dojetí, Petr Fiala (ODS) o slušném výsledku. Prezident Petr Pavel pogratuloval nově zvoleným europoslancům, zároveň ale varoval před nárůstem podpory extremistů v Evropě. Do Bruselu se probojovala i Danuše Nerudová s Janem Farský, Rakušanův STAN se však nadále vzpamatovává z toho, že skončil za Přísahou a Motoristy i koalicí Stačilo! v čele s Kateřinou Konečnou (KSČM). Po pouhém jednom křeslu zbylo na ztrápené Piráty a také SPD. Účast však byla rekordní - 36,45 %. Ve zbytku Evropy bodovaly zejména pravicové strany, například francouzský prezident Emmanuel Macron se rozhodl kvůli prohře rozpustit parlament. Dění kolem eurovoleb sledujeme na Blesk.cz online.
- Vítězem Evropských voleb v Česku je hnutí ANO, druhé je SPOLU, třetí jsou Motoristé sobě a Přísaha. Za nimi jsou Stačilo!, STAN, Piráti a SPD s Trikolorou.
- Volební účast byla rekordní, přišlo 36,45 procenta voličů. Je to nejvyšší účast od vstupu ČR do Unie. Před pěti lety přišlo 28,72 procenta.
- O co se hrálo v těchto eurovolbách? V případě Česka to bylo 21 křesel europoslanců, štědrý plat takřka 200 tisíc korun čistého a náhrady v Bruselu, ale také příspěvek 30 Kč za hlas pro koalice, strany a hnutí, které získají více než 1 procento hlasů. Více čtěte ZDE

„Dlouhodobě říkám, že Danuše Nerudová má komeptence člověka, který by to zvládnul,“ zopakoval Rakušan poté, co mu Nerudová připomněla otázku eurokomisaře. V povolebních vyjednáváních by chtěl být nadále aktivní. Sám v téhle chvíli neplánuje dát svou funkci k dispozici. Pokud ale někdo vysloví kritickou připomínku, bude se tím vážně zabývat.

Na třetím místě skončila ve volnách do Evropského parlamentu liberální Obnova Evropy (Renew Europe) s 80 mandáty, což je dokonce o 22 méně než v současném europarlamentu. Konzervativní frakce ECR by měla mít 72 mandátů (o tři více) a krajně pravicová Identita a demokracie (ID) 58 křesel (o devět více).

„Komunisté se nám tady vracejí, etablují, mysleli jsme, že je dávno po tom,“ řekl Rakušan. „Je zklamaní, že jsou v téhle chvíli před námi, poučení to je,“ řekl i s ohledem na Přísahu a Motoristy. „Tohle je na diskusi na celé vládní úrovni, jakým způsobem tomu čelit,“ uvedl. Radost z toho nemá, odmítl ale, že by šlo o referendum o vládě.

Předseda evropských lidovců Manfred Weber již po zveřejnění prvních odhadů vystoupil před novináři a poděkoval voličům za to, že díky nim frakce opět zvítězila. „Nyní bude otázkou, zda vytvoříme proevropskou většinu,“ dodal a vyzval druhé socialisty a třetí liberály, aby se k nim připojili pracovali společně na vytvoření této většiny.
O vytvoření proevropské a prodemokratické většiny hovořil i místopředseda evropských socialistů (S&D) Pedro Marques. Vyloučil nicméně jakoukoli spolupráci s krajní pravicí, konkrétně jak s konzervativci z ECR, tak se skupinou Identita a demokracie (ID). Zmínil ale možnou spolupráci se zástupci frakce Zelených.

Progresivní Slovensko (PS) a Směr-SD oproti předchozím eurovolbám na Slovensku posílily. PS, které v roce 2019 jako neparlamentní hnutí volby do EP na Slovensku vyhrálo v koalici s jednou další neparlamentní stranou, bude mít šest místo dosavadních čtyř europoslanců. Směr-SD obsadí v EP pět křesel, o dva více než dosud.

Ve Španělsku zvítězili ve volbách do Evropského parlamentu opoziční lidovci se ziskem 34,2 procenta před vládními socialisty s 30,2 procenta.

Ve štábu STAN se skandovalo „Danuše, Danuše“ poté, co Nerudová poděkovala dobrovolníkům. „To je věc, která nás vůbec netěší a na které budeme muset zapracovat v dalších volbách, které nás čekají,“ uvedla v reakci na úspěch Stačilo! a Přísahy a Motoristů.
„Mně je to líto hlavně kvůli těm lidem, kteří tu stojí za námi," reagoval Farský na to, že se nepovedlo získat tři mandáty, zatímco za ním stáli ostatní kandidáti, ze kterých podle něj kdokoliv mohl být europoslancem. „Nikdy to nepřerostlo v to, že by šli kandidáti proti sobě," uvedl.

Na tiskové konferenci STAN vystoupil předseda strany Vít Rakušan. Matematicky podle něj zdvojnásobili počet europoslanců, zároveň docílili stejného počtu hlasů jako před pěti lety v koalici s TOP 09. „Bylo by velmi neupřímné říkat, že tohle je úspěch,“ sdělil ale následně s tím, že chtěli dvojciferný výsledek, věřili ve tři mandáty. „Doufáme a chceme obhájit tato čísla, chceme nadále stoupat výše," dodal.

V moment, kdy se na obrazovce objevily výsledky voleb do Evropského parlamentu, se ve štábu koalice Přísaha a Motoristé sobě ozval bouřlivý potlesk, příznivci Filipa Turka svého kandidáta začali plácat po ramenou a chodit za ním s gratulacemi.
„Chci opravdu poděkovat všem, kteří nás volili,“ řekl Turek. Na dotaz Blesku také zhodnotil svůj výsledek v porovnání s hnutím STAN, do jehož lídryně Danuše Nerudové během kampaně často pálil.
„Je to přirozené, dehonestační kampaň se nikdy nevyplácí. Kampaň, kde ministr vnitra zneužil své pozice, se nemůže líbit nikomu v této zemi,“ řekl Turek Blesku. Oslavy podle svých slov neplánuje přehánět: „Myslím, že mě čeká tvrdá práce, takže to dnes s oslavami přehánět nechci,“ řekl Turek Blesku. Přímo ve štábu si s ním na jeho úspěch připil i exprezident Václav Klaus.

Na závěr tiskové konference krátce promluvili všichni zvolení europoslanci. Většina primárně poděkovala všem z týmu za podporu a za práci, kterou během kampaně udělali.
„Já jsem se odnaučil radovat, protože vždy pak začnu přemýšlet o tom, co mě čeká,“ konstatoval například poslanec Ondřej Kolář (TOP09).

Lidovecká frakce získala ve volbách do Evropského parlamentu 189 mandátů, vyplývá z odhadů po uzavření volebních místností. Druhá skončila frakce S&D se 135 mandáty.

„Tak STAN má teď dvojnásobný počet mandátů, než jsme měli dosud. Ale jinak je to o jeden mandát méně, než jsem já osobně doufala. A mrzí mě, jak pekelně uspěli ti, se kterými já osobně nesdílím hodnoty. Ale to je demokracie. Gratuluji vítězům a gratuluji Danuši Nerudové a Janu Farskému,“ uvedla na X středočeská hejtmanka Petra Pecková.
Tak @STANcz má teď dvojnásobný počet mandátu než jsme měli dosud. Ale jinak je to o jeden mandát méně, než jsem já osobně doufala. A mrzí mě, jak pekelně uspěli ti, se kterými já osobně nesdílím hodnoty. Ale to je demokracie. Gratuluji vítězům a gratuluji @danusenerudova a…
— Petra Pecková (@PPeckova) 9. června 2024

Podle premiéra Petra Fialy musíme brát vážně i počet „protestních“ hlasů. Koalice SPOLU bude pracovat na tom, aby v dalších volbách vyhráli, dodal premiér.
„Já jsem svoje pocity popsal přesně. Nejsou to jenom moje pocity, ale naše pocity. Je to slušný výsledek. Byli bychom blázni, kdybychom to tak neviděli. Uvědomujeme si ale, co voliči řekli a vyjádřili se. Budeme s tím pracovat, abychom ve sněmovních volbách byli úspěšní,“ řekl na dotaz redaktora, zdali není výsledek pro vládu poměrně špatný. Výsledek podle premiéra nebude SPOLU přeceňovat, ale ani podceňovat.

Vládnoucí Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána získal ve volbách do Evropského parlamentu 43,8 procenta hlasů, opoziční strana TISZA 31 procent, vyplývá podle Reuters ze sečtení 40 procent okrsků.

Ve volebním štábu hnutí ANO se slaví. Hned po oznámení vítězství se začaly rozlévat bublinky. Jednička kandidátky Klára Dostálová si dala vítěznou pusu s místopředsedou Sněmovny Karlem Havlíčkem. Šéf hnutí Andrej Babiš začal před novináři přepočítávat a porovnávat výsledky evropských voleb z roku 2019 s těmi letošními.

„To je jednoduché, nepodpořilo nás tolik voličů, jako podpořilo soupeře,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS) k výsledku, kdy SPOLU skončilo na druhé pozici.
„Je to pro nás věc, se kterou musíme pracovat, a platí, co jsem řekl před pěti lety. Jsou to evropské volby, ale jsou to volby, které odráží náladu ve společnosti,“ konstatoval premiér, který si myslí, že se jedná o vzkaz voličů, ze kterého by si měli vzít poučení. Výsledek pokládá za slušný.
Slovo si vzal i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Není to pro mě jednoduché,“ konstatoval s tím, že nenaplnil tři věci, které naplnit chtěl. „Věřil jsem tomu, že sedm mandátů je něco, čeho bychom mohli dosáhnout. Osobně s výsledkem nejsem spokojen,“ zdůraznil.

Piráti neobhájili dva ze tří mandátů v Evropském parlamentu. Reprezentovat je tam nadále bude pouze Markéta Gregorová, sdělili na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků voleb. „Nezastírám, že výsledek voleb je pro nás velkým zklamáním. Budeme určitě analyzovat důvody, proč k tomu došlo. Bereme to jako důležitou zpětnou vazbu, pracovně to znamená, že budeme muset zabrat třikrát tolik,“ uvedl předseda strany Ivan Bartoš.

„Snili jsme o prvním místě, ale bereme to s optimismem a radostí,“ řekl europoslanec Alexandr Vondra, který byl mezi prvními pěti, kteří získali nejvíce preferenčních hlasů.
„Chci poděkovat všem těm v republice, kteří nám dali svůj hlas. Zadruhé chci pogratulovat ke zvolení všem konkurentům,“ dodal. Myslel během své řeči na všechny z týmu, kteří se na kampani podíleli a také myslel na nezvolené kandidáty. „Počítáme s vámi.“
„Výsledek beru jako motivační. Motivační jako pokračovat v práci a směřovat k vítězství, aby se ten sen stal jednou realitou,“ ukončil svou řeč.

Zvolenými europoslanci za hnutí ANO jsou Klára Dostálová, Jaroslava Pokorná Jermanová, Jaroslav Bžoch, Ondřej Knotek, Martin Hlaváček, Jana Nagyová a Ondřej Kovařík.
Obstála jak lídryně kandidátky Dostálová, tak trojice stávajících europoslanců Knotek - Hlaváček - Kovařík. Nováčkem v Bruselu bude Jana Nagyová, souzená společně s Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo.

„Vítr antimacronismu a protiimigrační vlna,“ píše v titulku list Le Figaro, podle něhož k výsledku voleb ve Francii vedla souhra rostoucí neobliby prezidenta a kampaně proti migrantům. Emmanuel Macron podle deníku čekal porážku, „tohle je ale ponížení“. Agentura AFP píše o politickém otřesu a „riskantní sázce“ Macrona na nové volby. List Le Parisien připomíná, že parlament byl naposledy předčasně rozpuštěn v roce 1997.

Volby do Evropského parlamentu v Rakousku vyhráli opoziční Svobodní s 25,7 procenta před vládními lidovci s 24,7 procenta a sociálními demokraty s 23,2 procenta.

Ve štábu STAN se při vyhlašování výsledků rozlila sklenička, kterou před rozbitím zachytil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Premiér Petr Fiala (ODS) na úvod tiskové konference poděkoval voličům a pogratuloval vítězi voleb, tedy hnutí ANO. „Myslím, že jsme dosáhli slušného výsledku, ze kterého nejsme nadšeni, ale ani zklamáni,“ konstatoval. „Myslím, že volby nám poskytly i zpětnou vazbu, se kterou budeme pracovat,“ dodal předseda vlády.

V Itálii volby do Evropského parlamentu podle odhadů vyhrála vládní strana Bratři Itálie (FdI) premiérky Georgii Meloniové se ziskem mezi 26 a 30 procenty, druhá skončila opoziční Demokratická strana (PD) s 21 až 25 procenty. Třetí je s deseti až 14 procenty Hnutí pěti hvězd (M5S). Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na odhad pro italskou televizi RAI.

Volby do Evropského parlamentu (EP) na Slovensku podle oficiálních výsledků vyhrálo opoziční proevropské hnutí Progresivní Slovensko (PS) se ziskem 27,81 procenta hlasů před vládní stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Fica s podporou 24,76 procenta. Celkově 15 křesel v EP si rozdělilo pět stran. Oficiální výsledky hlasování, které dnes večer vyhlásila státní volební komise, se shodují s údaji o podpoře stran, jež dříve během dne zveřejnila některá slovenská média. Volební účast dosáhla rekordních 34,38 procenta.
Kdyz nekdo umi dobre anglicky, tak se bez problemu vyjadruje ke kazdemu tematu a ma silnou slovni zasobu, prizvuk, absolutne nevadi, a blbe anglicky mluvi treba Fiala a nebo Klarka.....