Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Oblačno 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Změny v ODS pro eurovolby: Vondra lídrem? Zahradil obhajovat nebude, „povýší“ Vrecionová

Autor: ČTK, simao - 
5. června 2023
15:25

Dlouholetý europoslanec Jan Zahradil nebude příští rok obhajovat mandát. Zůstane členem ODS, politickou dráhu chce ale později ukončit na domácí scéně. Řekl to na dnešní tiskové konferenci v Praze. Europoslancem je od roku 2004, stal se jím tedy hned po vstupu České republiky do Evropské unie.

V čele klubu europoslanců ODS Zahradila okamžitě vystřídá bývalá senátorka a poslankyně Veronika Vrecionová, která se tak stane také členkou předsednictva občanských demokratů.

„Je to věc, o které jsem přemýšlel dlouho. V politice se vám málokdy dostane luxusu, že si můžete sami rozhodnout, kdy a za jakých podmínek ukončíte nějakou kapitolu politického působení. Mně se to teď naštěstí stalo,“ řekl Zahradil.

Zahradil: Návrat do Sněmovny?

Co bude dělat dál? „Hlavně chci nejdříve dokončit svůj mandát. Nadhodím ale jednu možnost – máte tu volby do Poslanecké sněmovny 2025, to je jedna z cest, kterou se ubírá moje budoucí myšlení,“ dodal pro Blesk Zahradil.

Možností ale má více. „Aniž bych hovořil o nějakém konkrétním postu, tak do spektra mého uvažování samozřejmě patří i angažmá někde v zahraniční službě,“ doplnil.

V roce 2011 byl bývalý místopředseda ODS Zahradil zvolen do čela Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a stal se prvním Čechem s takovým postavením v Evropském parlamentu (EP). Ve volbách do EP v roce 2019 byl kandidátem konzervativců a reformistů na funkci předsedy Evropské komise.

Zahradil se dlouhodobě staví proti budování evropského superstátu a nárůstu evropské legislativy. Je zastáncem „vícerychlostní“ Evropy, kde si každý stát zvolí, zda se k určité oblasti spolupráce připojí či nikoli. Za jeho zahraničně-politické postoje jej kritizovali někteří političtí oponenti.

Vrecionová: Chceme obhájit 4 mandáty, nebo získat víc

Vrecionová je předsedkyní Spolku pro obnovu venkova. Členkou ODS je 18 let, europoslankyní se stala po minulých volbách v roce 2019. Premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala ji dnes označil za úspěšnou političkou, která pomáhá formulovat politiku ODS v oblasti životního prostředí, venkova a zemědělství.

„Příští rok nás čekají volby do Evropského parlamentu. Primárky v rámci ODS budou teprve na podzim, ale budu usilovat o volitelné místo na kandidátce a chtěla bych se velmi angažovat a pracovat v předvolební kampani,“ řekla Vrecionová.

Nemá ambici být v čele kandidátky, o což podle ní bude usilovat mimo jiné místopředseda ODS, europoslanec a někdejší ministr Alexandr Vondra. Chtěla by, aby ODS příští rok minimálně obhájila stávající čtyři mandáty, raději by byla za další jeden či dva.

Zatím není jasné, zda ODS bude kandidovat sama, nebo v koalici Spolu s KDU-ČSL a TOP 09 jako v předloňských sněmovních volbách. Rozhodnout by se mělo na podzim.

Video  Duel europoslankyň: Na Rusko se chystá 8. sankční balíček. A jak se využije zmražený majetek oligarchů?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

bullshit ( 5. června 2023 18:35 )

Šesti kilčo měsíčně po dobu mnoha let, ten je za vodou. ODS jsem vždy obhajoval ale letos naprosto bez skrupulí porušili všechny volební sliby co měli přilákat voliče. Pokud se sliby neplní nemá ani cenu chodit k volbám. největší darebáctví je zvýšení daně z nemovitosti a prachy zahrnout do černé díry rozpočtu. ODS už asi nikdy více. Bohužel není na výběr. Stbák a darmošlap žijící z cizího nebo neplnič slibů a lhář...

Papanikula ( 5. června 2023 17:00 )

Mate pravdu je to parazit s blb

Jirik-ta ( 5. června 2023 16:57 )

💖😘

sarina marná ( 5. června 2023 16:35 )

ten sliz Promopro také nikdy makat nebude.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa