Zápal plic i meningoková infekce

 „Naše prostřední dcera byla od malička upovídaná a veselá holčička. Milovala všechno a všechny. V necelých dvou letech se nám začala pomalu měnit před očima,“ začíná své vyprávění paní Andrea a pokračuje:

„Pár týdnů poté, co jsem se dozvěděla, že čekáme Valinku, Patrička onemocněla a skončila na tři týdny v nemocnici. Prvních čtrnáct dní byla na oddělení JIP s rotavirovou infekcí a zápalem plic. Od té doby začala méně jíst, nerostla, celkově to nebyla ona. Pak přišla další vážná nemoc – meningoková infekce. Na začátku letošního roku se přidala únava, chřipky, angíny.“

Na ten moment nikdy nezapomenu...

V březnu se dívce začaly bezdůvodně tvořit modřinky na těle. Po sérii vyšetření jí lékaři odebrali krev a rozhodli se pro krátkou hospitalizaci. Další den ráno naplánovali operaci – odebrání vzorku kostní dřeně. „Odpoledne si nás zavolal doktor do společenské místnosti. Byla tam i staniční sestra a psycholog. Na ten moment nikdy nezapomenu. Jakmile jsem je viděla, tušila jsem, že bude zle,“ vzpomíná Andrea.

Diagnóza a výpověď v práci

Lékaři rodičům sdělili, že u jejich dcery zjistili vážné onkologické onemocnění – akutní lymfoblastickou leukémii. „V tu chvíli se nám zhroutil svět. Manžel musel okamžitě skončit v práci, aby zajistil péči o Patriččiny sestry. Neměli jsme v našem okolí nikoho jiného, kdo by dokázal pečovat o tehdy sedmnáctiměsíční Valinku,“ vysvětluje Andrea.

Náročné chemoterapie

První tři měsíce zůstala Patricie se svou maminkou v nemocnici. Závažnější dětská onkologická onemocnění se v České republice léčí ve dvou dětských onkologických centrech v Praze a Brně. S ohledem na výsledky a závažnost Patriciina onemocnění se proto lékaři rozhodli přesunout léčbu z Hradce Králové do pražské Fakultní nemocnice Motol.

Před zahájením léčby chemoterapií musela Patricie absolvovat, vzhledem k předchozím onemocněním plic, i přeléčení antibiotiky. Problémy s dýchacím ústrojím Patričku trápí dlouhodobě, pomáhají jí mimo jiné i pravidelné inhalace. První chemoterapie se přesto neobešly bez komplikací. Přidaly se horečky a infekce v krevním oběhu.

„Od května, kdy byla léčba zahájena, má naše holčička za sebou už 4 narkózy. Pro snadnější podávání chemoterapie jí byl zaveden centrální žilní katetr – podkožní vstup. Z kudrnaté krásky máme princeznu bez vlásků. Léčba bude ještě dlouhá, náročná a bolestivá.

Finanční potíže i problémy sestřiček

Se špatným zdravotním stavem se navíc nepotýká jen Patrička, ale i její dvě sestry. Natálka trpí zvýšenou lámavostí kostí pravé nohy a Valinka má zatím z neznámého důvodu zvětšená játra a zvýšené jaterní testy,“ dodává Andrea.

Spolu s vážným onemocněním se rodina začala potýkat také se zhoršením finanční situace. Přišla o hlavní příjem, který zajišťoval táta Lukáš. Ten musel zůstat doma, aby mohl pečovat o dvě další dcery. V nemocnici jim nabídli pomoc Dobrých andělů, kteří přispívají prostřednictvím nadace Dobrý anděl rodinám, v nichž se objevila vážná nemoc. Pravidelný měsíční příspěvek pomáhá alespoň částečně s dorovnáním chybějícího příjmu i s úhradou potřebných nákladů spojených s léčbou.

Od počátku léčby se Patrička potýká s oslabením imunity, musí se proto vyhýbat větším kolektivům či cestování hromadnou dopravou a má nařízenou nízkobakteriální dietu. Doma je třeba dodržovat sterilní prostředí, častěji uklízet pomocí dezinfekčních přípravků. „Čeká nás ještě dlouhé a těžké období, které ale zvládneme lépe i díky Dobrým andělům. Za jejich pomoc nepřestaneme být vděčni,“ doplňuje svou ženu Lukáš.

Průzkum: Léčba trvá až tři roky

Před pár lety oslovila nadace Dobrý anděl rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým onemocněním. Z průzkumu vyplynulo, že léčba s následnou rekonvalescencí trvá až tři roky. „I v případě, že dojde k ukončení léčby, se dětští pacienti nadále potýkají s oslabenou imunitou. Bývají často nemocní a rodiče se tak nemohou vrátit zpět do zaměstnání. Právě z tohoto důvodu Dobří andělé pomáhají rodinám s onkologicky nemocnými dětmi 3 roky od stanovení diagnózy,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl.

Aktuálně dárci pomáhají 604 takovýmto rodinám. Každý rok onemocní v České republice 350 dětí, o pravidelnou finanční pomoc zažádá asi 200 rodin.

Zapojit se do pomoci můžete i vy

Stát se Dobrým andělem je jednoduché! Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit výši příspěvku a zadat trvalý příkaz. Díky svému Andělskému účtu uvidíte, komu vaše příspěvky pomáhají. Navíc je nadace vždy odevzdá potřebným do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů spoluzakladatelů a dalších filantropů.

Fotogalerie
7 fotografií