Loni v prosinci, těsně před Vánocemi jí diagnostikovali rakovinu prsu. „Byl to nechtěný dárek, který jsem musela rozbalit a netušila, co vše se na jeho dně skrývá,“ vzpomíná na první chvíle plné nepředstavitelné hrůzy.

Samoživitelka s hypotékou

Martině před několika lety vyoperovali křečové žíly a musela podstoupit hned dvě operace páteře. Po této zkušenosti věřila, že už ji nic složitějšího a těžšího potkat nemůže. To se ovšem bohužel  ošklivě spletla.

„Od zjištění rakoviny následovala spousta vyšetření, proplakané Vánoce a otázka: Co dál? Samoživitelka s hypotékou a úvěrem, bez zaměstnání a při dlouhodobé léčbě,“ vypráví  trojnásobná maminka.

Nechci, aby mě děti viděly bezmocnou

Hned 2. ledna jí na chirurgii v ostravské nemocnici odebrali prso. Za dalších devět dní Martině volali, že má další nádor v uzlinách v podpaží. Následovala další operace a velké bolesti. „Snažím se žít. Ale někdy pláč v noci přebije vše silné ve vás. Zvedám se kvůli svým dětem s vůlí znovu žít. Aby mne děti neviděly jen bezmocnou, slabou, unavenou a uplakanou,“  popisuje Martina.

„Tolik jsem ráda malovala, zpívala jsem dlouhá léta nejen ve sboru, ale i v divadle v operách, hrála na kytaru, moc ráda čtu , ale teď už jen zpívám písničky pro děti a čtu pohádky, svět jakoby se zastavil. Stačí procházky- a jsem unavená. Stačí nákup - a jsem unavená. Stačí uvařit- a jsem unavená,“ přiznává mladá žena svou každodenní zkušenost.

Bylo těžké srovnat se sama se sebou

Má za sebou čtyři silné chemoterapie a dvě slabší udržovací, čeká ji jich ještě deset. „Při těch prvních to byl boj o život. Při těch druhých udržovacích přicházejí silné bolesti kostí, kdekoliv v těle. Bylo těžké srovnat se sama se sebou. Bylo těžké přijmout defekty v obličeji, krvácející oko, čepici místo paruky na hlavě, když vedete 4letého syna do školky nebo jedete MHD do nemocnice,“ vysvětluje své pocity.

Život máte jen jeden, vzkazuje

Martina má kolem sebe naštěstí své děti a silné přátele. To vše jí dává sílu bojovat. A pro všechny má jasný vzkaz: „Moc prosím, udělejte pro své rodiny a blízké vše, aby s vámi mohli prožít krásný a ve zdraví naplněný život. Hlídejte své zdraví, nepodceňujte nic a zajděte si, byť preventivně, na jakákoli vyšetření, pokud budete mít pocit ohrožení zdraví. Rodina a blízcí vás potřebují. A vy je. Život máte jen jeden,“ uzavírá Martina. 

VIDEO: Anička Slováčková v Blesku: Promluvila o boji s rakovinou! Jak to dolehlo na její rodiče?

Video
délka: 27:14.78

Anička Slováčková v Blesku: Promluvila o boji s rakovinou! Jak to dolehlo na její rodiče? David Turek

 

Fotogalerie
5 fotografií