Fotogalerie
5 fotografií
Praktická lékařka ale infekci nepotvrdila a doporučila mu preventivní prohlídku, na které už dlouho nebyl. V rámci ní jej pro jistotu poslala i na rentgen, který odhalil změny na plicích. „Pak už to šlo ráz na ráz. Lékařka mě poslala na plicní kliniku do Havlíčkova Brodu, kde mi po CT vyšetření řekli, že to bude zřejmě něco vážnějšího,“ popisuje Radek.

Nádor se vracel, objevily se metastázy

Po dalších vyšetřeních, včetně bronchoskopie, odběrů krve a PET/CT, pak lékaři vyslovili diagnózu – rakovina plic. „To byl pro mě neuvěřitelný šok, vůbec jsem v té chvíli nechápal, jak je to možné. Navíc mi lékaři řekli, že mám další útvary v tříslech a budu muset co nejdříve na operaci.“

Z havlíčkobrodské nemocnice tak Radka odeslali na Oddělení hrudní chirurgie v Thomayerově nemocnici v Praze, kde mu chirurgové odoperovali část plic a metastazovaný nádor v třísle. „Bohužel, když jsem šel za měsíc po operaci na kontrolu, lékař zjistil, že je nádor na plicích zpět a k tomu se objevily nové metastázy na nadledvinách,“ popisuje Radek.

Speciální lék za 360 tisíc platil sám!

Na Pneumologické klinice podstoupil testy, které ukázaly, že jeho typ nádoru je vhodný pro imunoonkologickou léčbu. „Onkolog mi ale řekl, že tento typ léčby zdravotní pojišťovna v první fázi nemoci nehradí, jedině až po neúčinnosti chemoterapie,“ vzpomíná Radek a pokračuje: „Začal jsem tedy chodit na chemoterapii, ale po prvním cyklu jsem se rozhodl, že si imunoonkologický lék zaplatím ze svého, nedokázal jsem se totiž smířit s myšlenkou, že bych se neléčil tím nejmodernějším, co existuje.“

Léčba zabrala

Od druhého cyklu léčby tak Radek dostával kombinaci chemoterapie a imunoterapie. Do léčby investoval přes 360 000 korun, ale vyplatilo se mu to. „Při další kontrole se ukázalo, že léčba zabírá a nádory se zmenšují. Můj lékař tak podal na pojišťovnu žádost o mimořádnou úhradu a ta mi ji schválila,“ popisuje Radek.

Od jara už je lék hrazen pojišťovnou i v první linii

„Navíc od jara imunoonkologický lék získal úhradu i pro první linii léčby, takže se cesta k němu zjednodušila. Nyní už se léčím jen imunoterapií, chemoterapii mi lékař postupně vysadil.“

Fyzicky se Radek cítí dobře, může normálně fungovat jak v pracovním, tak osobním životě. Tělo se ale snaží pro jistotu šetřit. Po psychické stránce je to pro něj o něco těžší. Zde je mu velkou oporou manželka a děti. A velmi ho povzbuzují také výsledky léčby – poslední vyšetření totiž ukázalo, že primární nádor i všechny metastázy postupně zcela zmizely.

Byl jsem ve stresu a hodně kouřil, přiznal Radek

„Často přemýšlím nad tím, proč rakovina potkala právě mě, a když se zpětně ohlédnu, musím uznat, že můj životní styl nebyl zrovna ukázkový. Založili jsme si s kamarádem firmu a kvůli velkému pracovnímu nasazení jsem byl vlastně permanentně ve stresu, málo jsem spal, současně jsem kouřil,“ přiznává Radek a dodává: „Když je ale člověk mladý a plný síly, moc si nepřipouští, že by ho mohla skolit právě rakovina. Mě se to bohužel stalo.“

Onkolog: Je to velký pokrok...

Podle MUDr. Libora Havla z Pneumoonkologické ambulance Thomayerovy nemocnice v Praze je velkým pokrokem, že se imunoterapie v České republice postupně dostává i do první linie léčby nádorových onemocnění stejně jako v zahraničí.

„Na imunoonkologickou terapii nezareaguje každý pacient s rakovinou plic, k objektivnímu ústupu nádoru dochází při monoterapii přibližně u 45 % pacientů, při kombinaci imunoterapie s chemoterapií až u 61 % pacientů," vypočítává Havel.

Šanci mají mít všichni nemocní

Je však třeba tuto šanci dát všem nemocným, kteří mají přítomen biomarker predikující účinnost léčby stimulující vlastní imunitu. Pokud totiž pacient na imunoonkologický lék zareaguje, může kontrola nemoci trvat dlouhou dobu a často přetrvává i po ukončení podávání léku,“ dodává MUDr. Havel.

VIDEO: Nová léčebná látka má v boji proti rakovině velké šance, míní český expert.

Video
délka: 31:43

Nová léčebná látka má v boji proti rakovině velké šance, míní český expert Blesk TV