Pátek 14. května 2021
Svátek slaví Bonifác, zítra Žofie
Zataženo, déšť 14°C

Linda (23) má stejnou nemoc jako Gott: Můžu jíst jen balené potraviny, aby mě nezabila infekce

Autor: dce - 
26. září 2019
17:36

Linda už držela v rukách přihlášku na vysokou školu, když jí lékaři řekli zdrcující zprávu. To, co měla za chřipku, je akutní myeloidní leukemie. Prodělala už několik chemoterapií i transplantaci kostní dřeně, prognóza je však stále nejistá. Kvůli léčbě jí navíc lékaři musí úplně zničit imunitní systém. Kromě izolace od lidí a neustálého dezinfikování všeho si k jídlu musí navíc kupovat jen balené potraviny.

Lindě z Mělnicka je teprve dvacet tři let, ale už si prožila víc než mnozí jiní za celý život. Loni v lednu byla jen pár měsíců po maturitě a chystala se podat přihlášku na vysokou školu, když ji začaly sužovat zdravotní problémy, které považovala za chřipku. Když to trvalo už příliš dlouho a antibiotika jí lékařka vypsala už popáté, rozhodla se jednat a nechala si udělat krevní testy.

Již za necelé čtyři hodiny mi volali z nemocnice, že mám v krvi leukemické buňky, ale ať se nelekám, že to může být těžká mononukleóza. Druhý den jsem jela na podrobnější vyšetření, kde již po dvou hodinách volali, že mám akutní myeloidní leukemii a že další den nastupuji k hospitalizaci do Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze, popsala Linda Blesk.cz.

Ihned po přijetí do nemocnice podstoupila sérii chemoterapií, která člověku úplně zničí imunitní systém  a trvá další zhruba tři týdny, než se začne vracet do normálu. Po celou tu dobu musí být člověk v nemocnici, protože je velmi náchylný k infekci. Pak může jít na pár dní domů, než se přistoupí k další chemoterapii.

Já tam byla poprvé měsíc a půl, pak asi týden doma, pak asi 21 dní, zase týden doma, takto se to opakovalo ještě jednou a pak jsem 7. 8. 2018 nastoupila na transplantaci, kde jsem ležela 29 dní, vypráví dívka. Pak následovaly kontroly, na jejichž konci měla být šťastná zpráva.

Jenže Lindě letos v květnu volali z nemocnice, nemoc se vrátila a ona musela otřesné kolečko podstoupit znovu. Nyní už je opět ve fázi, kdy dojíždí na kontroly a doufá, že rakovinu konečně porazila.

Zničená imunita pro ni znamená mnoho problémů, během toho nejhoršího samozřejmě ležela v nemocnici. Všude musí být uklizeno, pořád se všechno dezinfikuje, pere se prádlo, nemocní nesmí sahat na peníze, nesmí do veřejné dopravy. Ani teď nemůže Linda do prostor, kde se pohybují větší skupiny lidí, zvlášť během nadcházejícího chřipkového období.

Problémem je ovšem i jídlo. Jde především o vyhnutí se plísním, to znamená, že jsme nemohli plísňové sýry a salámy, oříšky, sušené ovoce, jahody, borůvky, maliny, ostružiny a hroznové víno, ale také jsme museli mít vše vakuované. Neexistovalo, že bychom si mohli koupit něco z pultového prodeje, vysvětluje Linda. Právě tato situace je finančně velmi náročná  balené potraviny může navíc jíst jen 24 hodin po jejich otevření. Taky má mnohem větší spotřebu nejrůznějších čisticích a zejména dezinfekčních prostředků.

Kamarádi pro ní tak zřídili transparentní účet, aby jí mohli pomoci i ostatní lidé. Přispět můžete na účtě s číslem: 2001637205/2010

Ráda bych vzkázala všem, kteří bojují s nějakou nemocí, aby se nevzdávali a bojovali, protože život stojí za to. Já se naučila si vážit života, začala jsem vnímat krásy přírody, kdy jsem v nemocničním parku pozorovala straku, jak si hledá potravu, sledovala jsem každý den, jak rozkvétají tulipány. Sledovala jsem všechny maličkosti a krásy, které člověk nevidí, dokud se nezastaví a neuvědomí si, jak je život důležitý, vzkázala Linda na závěr.

Další videa