Váš šéf je šťastný člověk

Otravujete se v práci, ale myslíte si, že váš šéf je na tom se svou kupou starostí a zodpovědností mnohem hůře? Opak je pravdou. Manažeři totiž mají o 27 % větší šanci, že se budou v práci cítit šťastní. Proč tomu tak je?  To se bohužel neví.

Těšte se na stáří

Podle průzkumů jsou totiž lidé po čtyřicítce v práci mnohem spokojeněji než v mladším věku.

Zvýšení platu o 10% nic neznamená

Pokud patříte k těm více šťastným a jste šéfem, tak zbystřete. Podle článku na Recruiter.com se s motivací zaměstnanců v podstatě nedá hnout pouhým zvýšením platu. Lidé, kteří berou málo, středně a hodně, jsou podle tohoto průzkumu motivovaní víceméně stejně. Daleko přednější prý je, zda svou práci považují za smysluplnou. Pokud tedy svým podřízeným přidáte 10 % k platu, s jejich motivací to prý nic neudělá.

Autor: Shutterstock

Láska na pracovišti

Znáte to. Co je v domě, není pro mě. Některé firmy mají dokonce pravidla, která zakazují milostné vztahy na pracovišti. Ale copak si člověk může vybrat, kdy a do koho se zamiluje? Zajímavé je, že 53 % párů, které se daly dohromady v práci, tvoří kolegové ze dvou různých oddělení. A láska mezi nadřízenými a podřízenými je prý vzácná. Ze všech vztahů navázaných v práci představuje pouze 8 %.

Svoboda nade vše

Proč lidé dávají výpověď? Důvodů k odchodu ze zaměstnání může být milion. Jedním z nich, který ale výrazně vyčnívá nad ostatními, je pocit (ne)svobody v práci. Lidé, kterým šéfové příliš svazují ruce, jsou prý o 28 % náchylnější k tomu poohlížet se po jiné práci. Stejnou tendenci v lidech vzbuzuje i dojem, že je šéf přetěžuje.

Ve stresu je náš organismus oslaben.
Ve stresu je náš organismus oslaben.
Autor: Shutterstock.com

Top 3

Jaké jsou podle vás tři nejhorší zaměstnání u nás? Možná budete překvapeni, ale jsou to sekretářka, poslanec a uklízečka. Tyto tři profese Češi v letošním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění označili za nejméně prestižní. Naopak nejvíc si Češi váží lékařů, vědců a zdravotních sester. Kolem zlatého středu se pohybují třeba programátoři, účetní nebo truhláři.

Jako moc máme rádi svého šéfa

Tak tohle bude pro spoustu z vás opravdu těžko uvěřitelné. Představte si, že celých 85 % si prý rozumí se svým šéfem. 77 % lidí pak považuje za dobré i vztahy s ostatními kolegy. Všechno ale není tak růžové. Podle stejného šetření má jen necelá polovina lidí (46 %) dojem, že jim současná práce nabízí dost příležitostí k růstu.

Autor: Shutterstock.com

Stres v práci

Dnešní doba open spaců a velkých společných kanceláří bohužel velmi výrazně nahrává stresu. Bylo zjištěno, že ač lidé pracují vedle sebe, komunikují spolu opravdu minimálně. Není proto divu, že 82 % lidí, kteří pracují z domova nebo jinak na dálku, se cítí méně ve stresu, než když sedí v kanceláři. 80 % lidí pracujících na dálku hlásí vyšší pracovní morálku.

Otevřené kanceláře jsou pořád v kurzu, ale vztahy mezi kolegy nevylepšují
Otevřené kanceláře jsou pořád v kurzu, ale vztahy mezi kolegy nevylepšují
Autor: Profimedia

Další zajímavosti a rady můžete najít také na stránkách www.prace.cz nebo www.jobs.cz