Náplň práce

V dnešní době se již obsah práce píše do většiny inzerátů a to celkem podrobně. Neztrácíte tak zbytečně čas ani vy, ani zaměstnavatel. Je ale pravdou, že ne vždy jsou informace přesné a úplné. Pokud je tedy na pohovoru přítomen kromě personalisty i váš budoucí nadřízený, nestyďte se a na svou denní agendu se řádně vyptejte.

Máte určitě v hlavě vlastní představu, co od nové pozice očekáváte, ale nebojte se zeptat na realitu. Pokud si očekávání sjednotíte v průběhu výběrového řízení, nebudete zklamaní ve chvíli, kdy nastoupíte.

Kolegové

V tomto případě nejde jen o budoucí nejbližší kolegy, ale vlastně o všechny zaměstnance společnosti. Již při příchodu do firmy si všímejte, jak se chovají nejen k vám, ale i k sobě navzájem. Není nic špatného, když během pohovoru vznesete otázky typu: Jak vypadá tým, ve kterém budu pracovat? Jaké v něm panují vztahy? Proč z pozice odchází člověk, který ji v současné době zastává?

Špatná vztahy na pracovišti ovlivňují kvalitu práce
Autor: shutterstock.com

Firemní kultura

Ty tam jsou časy, kdy se na firemní kulturu moc nedbalo. V dnešní době je to jeden z nejdůležitějších faktorů a firmy se navzájem předhánějí, která má firemní kulturu lepší. Spousty informací o firmě si samozřejmě můžete nastudovat z jejich internetových stránek, ale ty nejlepší informace vždy získáte ze svého okolí. Zeptejte se přátel nebo známých, kteří danou společnost znají a pracují v ní. Řeknou vám nejen to, jaký je dress code, jaké jsou firemní večírky nebo jak je nahlíženo oddělení, kam máte nastoupit.

Bonusy

Slovo bonus padne v současné době snad na každém pohovoru. Pokud o nich neinformuje sám personalista, ptá se na ně většina uchazečů. Je pravda, že někteří s personalistů jsou již na tuto otázku hákliví a nemají ji rádi. Patříte mezi uchazeče, pro které jsou firemní benefity zásadní? Určitě se na ně neptejte hned na začátku pohovoru. Otázky, týkající se nástupu, odměn a bonusů, tzn. provozní otázky, si nechte až na konec schůzky. I podle nabídky bonusů lze velice dobře vypozorovat, jak se společnost o své zaměstnance stará a jak si je “hýčká”. Hodně štěstí!

Hledáte nové zaměstnání? Navštivte ověřené webové portály www.jobs.cz a www.prace.cz!