Na mé náklady to stejně nevystačí

Jedna z velmi rozšířených polopravd. Musíte si uvědomit, že stipendijní program je každý jiný. Částky se pohybují od jednorázového příspěvku několika set eur až po pravidelné měsíční příspěvky kolem 1.500 eur. A ruku na srdce, to už je hodně slušná částka na měsíční vyžití. Pokud se vám nepodaří dosáhnout na celé stipendium, školy nabízí v takových to případech různé půjčky  a úvěry.

Nejsem dost chytrá

Tento mýtus je velmi častý. Někteří ho určitě slyšeli i od svých rodičů. Časy, kdy se stipendia dávala jen těm nejchytřejším z nejchytřejších, jsou dávno pryč. Každý stipendijní program má různá kritéria a skvělý prospěch je pouze jedním z nich. Určitě si tedy pečlivě nastudujte podmínky, které nabízí vámi vybraná škola.

Stipendií je jako šafránu

V Evropské unii se mezi studenty rozdělí 27 miliard eur ročně. Jen v České republice najdete 200 stipendijních příležitostí. Stále si myslíte, že není z čeho vybírat?

Vyřízení trvá věčnost

Nebudeme vám tu tvrdit, že hledání stipendia je něco jednoduchého a nezabere vám to moc času. Opak je pravdou, nalezení toho správného bude časově náročnější, ale rozhodně za to stojí.

Jen pro vyvolené

Stipendia nejsou jen pro studenty, kteří se snaží měnit svět k lepšímu. Zachraňovat planetu, pomáhat potřebným je chvályhodné, ale neznamená to, že automaticky získáte vysněnou finanční injekci. U vybraných organizací sice můžete získat bonusové body, ale u většiny stipendijních programů nehraje sociální angažovanost žádnou roli.

Složité podání žádosti

Tak toto je další nesmysl. Podání žádosti o stipendium je vlastně takové ucházení se o zaměstnání. Stačí pouze sepsat životopis, ke kterému připojíte fotku. Někde vyžadují i motivační dopis. Vše poté pošlete na příslušnou adresu. Což je možné i elektronicky. Hračka ne?

Žádostí je mnoho

Bohudík, realita je přesně opačná. Většina zájemců si vybere ty nepopulárnější stipendijní fondy a tam je samozřejmě konkurence veliká. Jenže méně známé a menší organizace si často stěžují na nedostatek zájemců.

Na stipendium mají nárok jen sociálně slabí

Tento mýtus je stejný, jako ten o nejchytřejších studentech. A proto je nutné znovu zopakovat. Výběrová kritéria se liší. A každá škola je má jinak. Samozřejmě, lze se setkat i s těmi, kteří se zaměřují pouze na chudší skupiny studentů. V současné době je jich již ale menšina. Některá podporují konkrétní profesi a studijní obor, další mladé lidi z určitého regionu.

O stipendium musím zažádat na začátku studia

V dnešní době již není podmínkou žádat o stipendium na začátku studia. Do finančních problémů se můžete přeci dostat kdykoliv a školy to moc dobře vědí. Proto je o finanční pomoc možno zažádat v kterémkoliv okamžiku během studia.

Hledáte přivýdělek ke studiu? Nejen pracovní příležitosti, ale i přivýdělky a rekvalifikační kurzy, najdete na portálech prace.cz a jobs.cz!