Mzda v předchozím zaměstnání

Byli jste zvyklí na určitý standard a ten si budete chtít rozhodně udržet. Nebo ještě lépe, vylepšit. I když se váš pracovní obor nezměnil, platy se mohou lišit podle regionu, aktuální poptávce, typu a velikosti firmy.

Trh práce ve vašem regionu

Není na škodu si před pracovním pohovorem projít pár pracovních serverů, jako je např. Prace.cz a v momentě zjistit, jak se pohybují platy ve vašem oboru. I od toho se potom může odvíjet váš požadavek na budoucí mzdu.

Životní náklady

Určitě máte představu, jaké jsou vaše měsíční výdaje. /nájem, jídlo, oblečení, doprava, zábava, koníčky...?/ Spočítejte si, kolik potřebujete měsíčně minimálně vydělat. Sečtěte výdaje za bydlení, jídlo, oblečení a koníčky. S výslednou částkou začněte vyjednávat u přijímacího pohovoru. Zároveň si určete, pod jakou hranici nechcete jít.

Autor: Shutterstock a Profimedia

A dále

-        Nikdy se neptejte na výši platu vy! Počkejte, až ji vysloví druhá strana.

-        Vždy mluvte o konkrétní částce!

-        Sice tato otázka patří mezi ty méně příjemné, ale snažte se být co nejméně nervózní a nejistí. Jde přeci o vaši budoucnost!

-        Firma sice nabízí o pár tisíc méně, ale je to vaše práce snů? Potom je na místě zvážit, zda peníze jsou pro vás opravdu tím nejdůležitějším kritériem.

Nabídky práce, ale i dobré rady, které se vám mohou hodit, naleznete na portálech www.prace.cz a jobs.cz.

 

Zdroj: www.jobs.cz