Ušetřit na daních je možné díky daňovým úlevám. Je možné si snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Daňové poplatníky ale čekají nepříjemné novinky. „Letos došlo k několika významným změnám v daňovém přiznání fyzických osob, které mají široký dopad na daňové poplatníky,“ potvrzuje Ing. Jan Holeček, daňový poradce Rödl & Partner.

Něco odečteme naposledy

Uplatňování některých slev zamázl vládní konsolidační balíček. „Významnou změnou je zrušení daňové slevy za umístění dítěte (tzv. školkovné) a daňové slevy na studenta. Rovněž sleva na manželku či manžela je nově uplatnitelná, pouze pokud dotyčný pečuje o dítě do věku tří let,“ uvádí Holeček. Tyto slevy je naposledy možné využít nyní, v daňovém přiznání za rok 2023.

Naposledy: Sleva na chudého manžela či partnera

Slevu na »chudého« manžela/ manželku či registrovaného partnera/partnerku je možné využít v případě společné domácnosti a pokud nemá vlastní příjem vyšší než 68 000 Kč za rok. Výše slevy je 24 840 korun ročně.

„Pokud došlo k uzavření či rozvodu manželství v průběhu roku, může si daňový poplatník nechat uplatnit 1/12 z celkové částky 24 840 korun za každý měsíc, ve kterém byla uplatněná osoba k prvnímu dni manželkou (manželem),“ vysvětluje Lukáš Voráček, daňový poradce ze společnosti BDO.

Naposledy: Sleva pro studenty

Na speciální daňovou slevu ve výši 4020 Kč ročně mají nárok studenti do 26 let, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání. V případě, že navštěvují vysokou školu, můžou slevu uplatnit pro prezenční, distanční i kombinovanou formu studia.

Naposledy: Školkovné

Jeden z rodičů může využít slevu na dani na tzv. školkovné do maximální výše 17 300 Kč za rok. „Jedná se v podstatě o náhradu nákladů na umístění dítěte ve školce a je potřeba ho doložit potvrzením od školky, kterou dítě navštěvuje,“ uvádí poradce.

Základní slevu využije každý

Základní slevou, kterou může využít každý, kdo měl alespoň po část uplynulého roku zdanitelné příjmy, je sleva na poplatníka ve výši 30 840 korun. Nárok není potřeba prokazovat a platí v plné výši, i když výdělečná činnost trvala jen několik měsíců.

 

 

Co ještě můžete uplatnit:

Sleva na dítě

Jen jeden z rodičů (ten který žije v dítětem ve společné domácnosti) může využít slevu na dítě. „Výše daňové slevy se určuje podle počtu dětí – na první dítě činí 15 204 Kč ročně, 22 320 Kč na druhé dítě a 27 840 Kč na třetí a další děti. U slevy na dítě platí, že se zvyšuje na dvojnásobek, pokud je potomkovi přiznán nárok na průkaz ZTP/P,“ vysvětluje Lukáš Voráček.

Životní a penzijní pojištění

Od základu daně lze odečíst i příspěvek na penzijní připojištění, penzijní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření v souhrnném limitu nejvýše do 24 000 Kč. Stejný limit pak platí pro odečtení plateb na zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění.

Úleva za dobročinnost

Od základu daně je možné si odečíst dar na dobročinné účely. Jeho hodnota musí být alespoň 1000 Kč nebo přesáhnout 2 % ze základu daně.

Úroky z hypoték

Odečíst lze i úroky zaplacené v uplynulém roce na hypotékách či úvěrech ze stavebního spoření, pokud byly použity pro financování bytových potřeb. „Jinými slovy, pokud v bytě, na který si pořídili úvěr, trvale bydlí. Takovéto úroky lze odečíst do limitu 300 000 Kč u úvěrů pro fnancování zajištění bytové potřeby před 1. lednem 2021 a 150 000 Kč u úvěrů pořízených po tomto datu,“ uvádí poradce.

Sleva pro invalidy

Výše slevy na dani pro invalidní důchodce se odvíjí od stupně invalidity. „Na invaliditu I. a II. stupně dostanou slevu 2520 korun ročně, tedy 210 korun měsíčně, v případě invalidity III. stupně mohou pobírat slevu až 5040 ročně, tedy 420 korun měsíčně,“ vypočítává Voráček.

➤ Slevu ve výši 16 140 Kč za rok si mohou uplatnit držitelé průkazu ZTP/P

Rada: Nezapomeňte na podklady

Nezapomeňte finančnímu úřadu předat i dokumenty, na základě kterých uplatňujete slevy na daních nebo si snižujete daňový základ.

Rada: Paušální daň

Přihlásili jste se k paušální dani? V tom případě nemusíte podávat daňové přiznání, ale zároveň nemůžete využít žádné daňové odpočty ani slevy.

S přiznáním pomůže finanční správa

S vyplněním a podáním přiznání pomáhají pracovníci finančních úřadů. Ve všech krajích fungují konzultační infolinky a na konci března budou prodlouženy úřední hodiny podatelen.

■ Infolinky jsou k dispozici ve všední dny od 8:00 do 17:00 hodin, v pátek do 14:00 hodin.

■ Prodloužené úřední hodiny mají od 25. března do 2. dubna všechna územní pracoviště každý pracovní den od 8:00 do 17:00 h.

Někdo jen elektronicky

Na elektronické podání daňového přiznání musí letos přejít všichni živnostníci a OSVČ, kteří mají povinnost mít datové schránky. Loni to ještě někteří před jejich automatickým zřízením mohli stihnout na papíře.

Neprošvihněte termín

U termínů pro podávání daňového přiznání záleží na tom, v jaké podobě daně podáváme a jestli si je zpracováváme sami, nebo s daňovým poradcem.

Nejzazší termíny jsou:

■ 2. 4. 2024 – pro daňové přiznání v listinné podobě. Rozhoduje datum podání na poště, takže stačí odeslat v úterý 2. dubna.

■ 2. 5. 2024 – pro daňové přiznání v elektronické podobě (nejsnazší je to přes portál MOJE daně). Stačí online odeslat nejpozději do půlnoci ve čtvrtek 2. května.

■ 1. 7. 2024 – pokud za nás přiznání podává daňový poradce či advokát