Prvního března vyrazil Karel Zikmund do vedlejší vesnice pro svého syna Honzu (11), kterého tu vyzvedl z kroužku. Cestou domů ho ale překvapilo auto v protisměru. „Byl to nějaký chevrolet, který řídil mladý kluk. Chtěl předjet náklaďák a v esíčku, kde neměl dostatečný přehled, vybočil ze svého jízdního pruhu. Okamžitě jsem strhl volant na pole, on ale udělal to samé a narazil do nás,“ popsal pan Karel s tím, že jeho auto začalo po střetu okamžitě hořet. „Rychle jsem vytáhl syna ven, bylo to opravdu za pět minut dvanáct. Stihl jsem vzít ještě peněženku, ale mobil, tašku a další věci jsem tam musel nechat,“ přiblížil.

Jedenáctiletý Honza byl v šoku, utrpěl zranění třísla a hrudníku, jeho otci ošetřili lékaři zlomenou ruku a skončil na neschopence. „Jsem z toho špatný ještě teď, kluk sice už chodí do školy, ale pořád se nemůže zbavit strachu z jízdy autem,“ dodává Karel.

Za šrot 15 tisíc?

Přestože na místo nehody celkem rychle dorazila záchranka i hasiči, vůz plameny zcela pohltily a udělaly z něj jen hromadu šrotu. „Bylo to sice 22 let staré auto, ale udržované. Vrazil jsem do něj asi 60 tisíc, těsně před tím natankoval plnou nádrž a o to všechno jsem, ne vlastní vinou, přišel,“ kroutí hlavou padesátiletý dělník. Přestože měl auto pojištěné, skutečnou hodnotu auta mu pojišťovna zřejmě nepřizná.

Auto k likvidaci mi nezaplatí. Takže dostanu tak 15 tisíc. Vnímám to jako obrovskou nespravedlnost,“ pokračuje Karel Zikmund s tím, že netuší, co bude následovat. Uvažuje o tom, že se obrátí na soud a pokusí se získat náhradu škody od viníka nehody. „Nevím, jaké mám další možnosti a jak to vyřešit. Rozhodně nechci skončit bez auta a bez peněz,“ dodal muž.

Ptá se Ombudsmana Blesku: Kdo mi zaplatí auto?

Pan Zikmund se na Ombudsmana Blesku obrátil se svým příběhem a po právnících by chtěl znát odpověď na otázku: „Pojišťovna mi neuhradí to, co jsem investoval do auta. Mohu nárokovat soudně pro poškození cizí věci částku po viníkovi autonehody? A jak to mám případně udělat? Po bouračce jsem byl nějakou dobu navíc na neschopence s úrazem s rukou v sádře.“

Ombudsman Blesku: Velké investice do starých aut jeho cenu nezvednou!

„V případě nezaviněné dopravní nehody způsobenou škodu platí za viníka vždy jeho pojišťovna z titulu povinného ručení. V případě, že vozidlo viníka pojištěno nebylo, hradí takovou škodu Česká kancelář pojistitelů,“ říká hned na začátek k případu Ombudsman Blesku a advokát Mgr. Jakub Keresteši. Škodu pana Zikmunda by tedy podle něj měla uhradit pojišťovna, u které mělo vozidlo viníka uzavřenu pojistnou smlouvu o tzv. povinném ručení.

„Co se pak týká samotných přiznávaných částek, bývá spíše pravidlem než výjimkou, že pojišťovny hradí méně, než je samotná hodnota vozidla. Judikatura soudů v poslední době v obdobných věcech prošla zajímavým vývojem ve prospěch poškozených, ale povětšinou se jednalo o případy, kdy bylo vozidlo poškozeno, ovšem nikoli zničeno,“ hodnotí situaci Jakub Keresteši.

V neprospěch pana Zikmunda mluví skutečnost, že samotná investice 60 tisíc korun do takto starého vozu nikdy nepřinese jeho zhodnocení o stejnou částku. „Jinými slovy, pokud necháte vozidlo v hodnotě 15 tisíc korun opravit za 60 tisíc korun, nebude mít na konci této opravy hodnotu 75 tisíc korun,“ vysvětluje dále Ombudsman Blesku s tím, že pojišťovny navíc málokdy zhodnotí skutečný stav zničeného vozidla, vycházejí z tabulek a rozhodují tzv. od stolu.

„Poškozené či zničené vozidlo srovnají s cenou obdobných vozidel se stejnou či podobnou výbavou, kilometrovým nájezdem a rokem výroby a na základě takového srovnání pak určí cenu. Nestává se, že by byla zhodnocena i péče o vůz a jeho skutečný stav,“ pokračuje Keresteši.

Znalecký posudek a pak soud

Pokud má pan Zikmund za to, že jeho vozidlo bylo lépe udržované, a mělo tak vyšší hodnotu, nezbývá mu podle Ombudsmana Blesku než nechat zpracovat znalecký posudek. „Znalec by pak měl na základě dokladů o opravě a údržbě zhodnotit skutečnou cenu konkrétního vozidla poškozeného. S takto vypracovaným znaleckým posudkem je pak možné požadovat po pojišťovně rozdíl mezi vyplacenou částkou a skutečnou hodnotou vozidla. Pojišťovna by následně měla zpětně proplatit i cenu znaleckého posudku,“ radí Jakub Keresteši.

„V případě, že ani následně pojišťovna rozdíl neuhradí, nezbývá než se obrátit na soud. U nároků z povinného ručení je zde tzv. přímý nárok, není tedy nutné žalovat viníka nehody, ale přímo pojišťovnu,“ uzavřel případ.

 

Video
délka: 00:53.33
Video se připravuje ...

Policisté na Kutnohorsku viděli na vlastní oči nehodu! Řidičce naštěstí zachránili život Policie ČR

Fotogalerie
5 fotografií