Tentokrát vás pozveme do moravské vinařské podoblasti Mikulovsko. Centrem je město Mikulov, které představuje rovněž výchozí bod Mikulovské vinařské naučné stezky. Zde se můžete pohodlně ubytovat v hotelu, penzionu, nebo u některého z místních vinařů, kde můžete vychutnat domácí atmosféru.

Mikulov se stal významným vinařským střediskem díky výborným viničním polohám jak v bezprostřední blízkosti města, tak v mnoha obcích v okolí, z nichž vynikly zejména Valtice ozdobené zámkem, v jehož sklepeních se nachází celoročně otevřená degustační expozice naší nejvyšší soutěže vín Salon vín České republiky. Ve Valticích je i naše nejstarší vinařská škola.

V Mikulově stojí určitě za vidění místní barokní zámek, v jehož sklepení je možné navštívit unikátní vinařskou expozici s obřím sudem. Při prohlídce města nevynechejte Svatý kopeček či Kozí hrádek.

Pak už se ale vydejte na cestu po okolí. Stezka celkem čítá asi 25 kilometrů, lze ji tedy pojmout jako nenáročný celodenní výlet, nebo jen jako část delší trasy. Výchozím bodem je parkoviště pod mikulovským náměstím, kde je první ze 17 informačních panelů. Odtud se vyráží přes městské centrum na Kostelní náměstí a pak už vás stezka vede ven z města mezi pálavské vinice.

Cestou projedete Bavory a budete pokračovat polní cestou dále do Perné, sídla známé vinařské šlechtitelské stanice. Tady doporučujeme udělat si zastávku a ochutnat u místních vinařů odrůdy Pálava nebo Aurelius, které vznikly právě zde.

Dále vás stezka zavede do Horních a Dolních Věstonic. Právě tady byla nalezena světoznámá Věstonická Venuše. Po shlédnutí archeologické expozice a tzv. habánských sklepů, které vznikly už na přelomu 16. a 17. století, cesta pokračuje do Pavlova.

Za vidění stojí hlavně historické sklepní domy v České ulici, ale neměli byste minout ani obecní vinotéku. Poslední část vinařské stezky vede lesem z Pavlova po silnici do Klentnice, ležící pod zříceninou Sirotčího hradu.

Na vápenitých půdách v okolí Pálavy vyzrává Ryzlink vlašský do význačné jakosti odrůdového vína. Výbornou jakostí tu vynikají i Rulandské bílé a Chardonnay.

V hlinitějších půdách Dunajovických vrchů se k Ryzlinku vlašskému přidává další odrůda typická pro Mikulovsko - Veltlínské zelené. Na méně vhodných polohách to je i Müller Thurgau a na Valticku Neuburské a Sylvánské zelené.

Severně od Pálavy leží obce Strachotín, Pouzdřany a Popice, které jsou známé víny Ryzlinku rýnského, Tramínu a Pálavy.

Tip na akci:

Zarážení hory a degustace vín

Na mikulovském náměstí proběhne v pátek 15. srpna a v sobotu 16. srpna od 16 hodin degustace vín okořeněná tradiční cimbálovou muzikou. Všichni jsou srdečně zváni.

Více o vinařské turistice na jižní Moravě naleznete na stránkách www.vinazmoravy.cz, kde si můžete také objednat užitečné mapy a průvodce.