Caroline Power se specializuje na fotografování pod mořskou hladinou. Tyto záběry se však od nádherných snímků podmořského života drasticky liší. Zobrazují doslova nechutnou záplavu převážně plastového lidského odpadu, která pohltila vlny karibského moře mezi ostrovy Roatán a Cayos Cochinos v Hondurasu. 

„Vidět něco, co pro mne tolik znamená, jak je pomalu zabíjeno a dušeno lidským odpadem bylo prostě zničující,“ sdělila fotografka listu The Telegraph.  Nejhorší vrstva odpadu byla podle ní právě mezi ostrovy Roatán a Cayos Cochinos. Nejhoršími nánosy odpadu se na moři s její skupinou brodili prý asi 8 kilometrů. 

„Jakmile je odpad v oceánu, je neuvěřitelně složité a nákladné ho odstranit. Klíčové je zastavit odpad dřív, než se do oceánu vůbec dostane,“ vysvětluje Caroline Power jádro problému. „Aby se to mohlo stát, potřebujeme zlepšit odpadové hospodářství po celém světě. Tohle je problém všem, včetně rozvinutých národů a částí světa,“ pokračuje.  

„Všude, kam jsme se podívali, jen plastové tašky všech tvarů a velikostí: pytlíky od brambůrek, uzavíratelné sáčky, igelitky z obchodů, pytle do odpadkových košů, pytlíky od svačiny, všelijaké obaly. Některé byli celé, z většiny byly jen kusy. Bohužel, mnohé mořské želvy, ryby, velryby nebo vodní ptáci si tento odpad pletou s potravou,“ vypráví zdrcená žena. 

„Všude bylo také zdánlivě nekonečné množství plastových vidliček, lžic, lahví od nápojů a talířů. Byly tam zničené fotbalové míče, kartáčky na zuby, televize a velká spousta bot a sandálů,“ pokračuje Power ve výčtu odpadu. Podle fotografky, která se na podmořský život specializuje, je největší trhlina ve vzdělávání a informovanosti. Řada lidí podle ní z nevědomosti odpad pálí nebo háže do řek a vodních toků. 

Caroline Power doufá, že její fotografie přimějí ostatní lidi k zamyšlení. Ona sama říká, že po této zkušenosti zmnohonásobila své snahy omezit vlastní ekologickou stopu. Každý rok lidstvo vyprudukuje v průměru 300 milionů tun plastového odpadu, zrecyklováno bývá pouze 12 procent...

Video: Hendersonův ostrov by mohl být tropickým rájem, namísto toho ho pokrývají tuny odpadků

Video
délka: 00:50
720p 480p 360p 240p

Hendersonův ostrov by mohl být tropickým rájem, namísto toho ho pokrývají tuny odpadků YouTube/IMAS - Institute for Marine and Antarctic Studies

Fotogalerie
6 fotografií