2. duben 2020
Svátek slaví Erika, zítra Richard

Paznaun: Největší párty Alp i lyžařský ráj pro rodiny s dětmi od sebe dělí pár kilometrů

/
 • Paznaun: Největší párty Alp i lyžařský ráj pro rodiny s dětmi od sebe dělí pár kilometrů
  10. prosince 2017 ● 14:58

  Pod názvem Paznaunské údolí si něco představí jen opravdoví znalci. Stačí ale jmenovat největší z místních lyžařských center a hned je jasné, proč ostatní zdejší areály leží v jeho stínu. Ischgl je fenomén nejen díky luxusnímu lyžování ale hlavně kvůli oprávněnému titulu párty centra celých Alp. Redaktor Blesku projel sjezdovky tří dalších areálů v údolí a našel hned několik důvodů, proč Kappl, Galtür nebo See kvůli velkému bratrovi nepřehlížet. Kontrast s Ischglem je o to větší, že lyžařské areály jsou v údolí od sebe vzdálené jen pár kilometrů.

 • 1.

  Ischgl

  V poklidném Paznaunském údolí působí Ischgl jako zjevení. Městečko plné velkých a přepychových hotelů tepe nespoutaným nočním životem. I díky vyhlášeným podnikům jako Pacha nebo Shatzi se sem pořádají populární lyžařsko-večírkové zájezdy nejen z Německa.

  Video
  délka: 01:06.15

  Lyžařské středisko Ischgl YouTube/Ischgl

  Lyžování v kotli

  Samotný lyžařský areál je jeden velký kotel. Lanovka Silvretabahn vás vyloží na plochém platu ve výšce 2400 metrů nad mořem, kde kromě několika restaurací najdete i sedm dalších lanovek, které se v půlkruhu rozjíždí do všech stran a vytváří učiněný amfiteátr. Z jednoho bodu tu můžete sledovat pokroky svých ratolestí, nebo jízdní styl tisíců dalších lyžařů, kteří se hemží na svazích čtyř propojených horských vrcholů. Nutno říci, že areál je obrovský, takže o komfortní prostor na svahu nepřijdete.

  Lanovky v Ischglu začínají téměř z jednoho místa. Sjezdovky jsou do půlkruhu kolem vás.

  Nejvyšší koncerty

  V centru tohoto kotle je pak pódium, které se stává dějištěm monstrózních zahajovacích a ukončovacích koncertů Top of the mountains, na nichž v minulosti nechyběly hvězdy jako Madonna, Muse, Robie Williams nebo Elton John a samozřejmě i několik tisíc návštěvníků v obecenstvu.

  Koncerty Top of the mountains v Ischglu navštěvují tisíce lidí.

  Pašerácká stezka

  Nákupní maniaci a zdatní lyžaři tu mají navíc jednu velkou atrakci, kterou je pašerácká stezka. Sjezdovky a lanovky jsou tu totiž propojené s areálem ve švýcarském Samnaun, kde můžete nakupovat bez daně. Pozor ale na celníky, kteří množství převáženého zboží mohou kontrolovat.

  Značené ale neupravované sjezdovky najdete i v Ischglu.

  Dolů na laně

  Hemžící se davy a moře odložených lyží před horskými chatami nemusí být pro každého. A kdo bude chtít dolů velmi rychle, zvolí zipline SkyFly. Připoutáni na laně tu svištíte do údolí kamenitým kaňonem i 50 metrů nad zemí. 

  Oproti ostatním střediskům v údolí je Ischgl rušný i mimo sezonu.

 • 2.

  Kappl

  Kappl je doslova menší bratr Ischglu. Městečko má poklidnějšího ducha a cenovky tu neurčují celebrity a bohatá německá a ruská klientela. Zato tu najdete snad nejlepší lyžování v údolí. A protože místo láká kromě rodin s dětmi především vyznavače freeridu, má i uvolněnější atmosféru. Obzvlášť v době konání freeridových festivalů. Zároveň není problém za nočním životem do sedm kilometrů vzdáleného Ischglu kdykoliv vyrazit.

  Video
  délka: 01:16.95

  Lyžařské středisko Kappl YouTube/KapplTirol

  Slunce a prašan

  Lyžařský areál Sunny mountain v Kapplu je jako stvořený pro všechny skupiny lyžařů nehledě na věk, ani úroveň. Najdete tu nejdelší (8 km) panoramatickou sjezdovku v celém údolí, deset lanovek a vleků a celkem 42 kilometrů upravených tratí. Stačí se ale porozhlédnout po okolních kopcích a bude vám jasné, že těch, co vyměnili manžestr za prašan je tu obrovské množství. Jízdu mimo sjezdovky tu můžete zakusit na řadě značených, ale neupravovaných tratí bez nutnosti šlapat pěšky. Vyveze vás k nim lanovka. Jízdu v prašanu se tu můžete naučit i s pomocí instruktora.

  Kromě rodin láká Kappl i vyznavače prašanu.

  Rodinný areál

  Na sjezdovkách si tu užijí nejen experti. Funguje tu špičková lyžařská škola, nechybí tu hned několik cvičných svahů, čtyři pojízdné koberce, vleky nebo lyžařské kolotoče pro nejmenší.

  Na sjezdovkách tu je celá řada dětských prvků.

  Istruktor vás v Kapplu naučí i základům jízdy mimo sjezdovky.

 • 3.

  Galtür

  Areál v Galtür je spjat s horou Ballunspitze (2671 m n.m.), na níž leží. Hora je v létě magnetem pro horolezce a v zimě na ni láká 23 sjezdových tratí s celkovou délkou 40 km. Lyžařský areál se zaměřuje na rodinné lyžování.

  Video
  délka: 01:49.83

  Lyžařské středisko Galtür YouTube/Galtuer Tirol

  Všechno pro rodiny

  Na rodiny se areál zaměřuje to do té míry, že kromě vyhlášené lyžařské školy a svahů pro začátečníky nabízí i hlídání dětí, takže si rodiče mohou udělat čas pro sebe a sjet i některou z místních černých sjezdovek. A instruktoři tu i malé caparty učí základům lyžování a snowboardingu.

  Dětské pojízdné koberce a cvičné sjezdovky jsou samozřejmostí.

  Malá elita

  Odvážní rodiče pak mohou dítě zapsat i na lekce jízdy mimo sjezdovku, kde se malí lyžaři pod vedením instruktora učí jízdu v prašanu na speciální neupravované trati Siggi's freeride route. Kurz jim v útlém věku vštípí základy bezpečného pohybu mimo sjezdovku.

  Sjezdovky vás zavedou i na druhou stranu hory, než je parkoviště. Je tu krásné jezero a nejnovější lanovka areálu, která vám za jízdy dává kvíz.

  I v Galtüru se jezdí mimo sjezdovky.

 • 4.

  See

  Najdete tu jen 12 sjezdovek, ale co se velikosti týče, může se svými 41 km konkurovat ostatním třem areálům. I jako místo pro nadšence do jízdy v prašanu a jako špičkový areál pro rodiny se ostatním vyrovná.

  Video
  délka: 03:38.25

  Lyžařské středisko See 

  Lyžování v přírodě

  S lyžováním v Ischglu See kontrastuje snad nejvíc. Především pak novou částí, která vznikla na místě, kam dřív mířili jen nadšenci. Je totiž o poznání klidnější a v některých částech máte pocit, že máte horu snad celou pro sebe. Lyžaři se jen snadno rozprostřou v prostoru. Do překrásného údolí s více než tříkilometrovou neupravovanou sjezdovkou tu vede osmimístná gondola.

  Nejnovější osmisedačka vás v See doveze pod vrchol hory. Vpravo vede upravená sjezdovka, vlevo je značená trať v prašanu.

  Noční aktivity

  Stejně jako v Ischglu to i tady v noci žije. Jen trochu jiným způsobem. Populární je tu noční lyžování na nasvícených sjezdovkách, lanovky jezdí až do 23:00 kvůli párty s dýdžeji v maličkém baru podobném prosklenému modrému diamantu ve výšce 2200 m n.m. A jedním z nejpopulárnějších míst areálu je chata Ascherhutte věčně zasypaná sněhem, která těm, kdo na ní v noci uvíznou, nabízí nebe plné hvězd, kachlová kamna a hory tak, jak mají být. 

  Skybar v See
 • 5.

  Fotogalerie

  Fotogalerie
  19 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy