Forrest Fenn se rozhodl vytvořit zlatý poklad v roce 1988, kdy mu lékaři diagnostikovali rakovinu. Do bronzové truhlice z 12. století ukryl zlaté nugety, vzácné mince, šperky a drahé kamení spolu se svou autobiografií a poklad chtěl ukrýt poblíž místa, kde si plánoval vzít život. Vážnou nemoc ale porazil a poklad nakonec ukryl, až když mu bylo 79 nebo 80 let.

Vodítka k pokladu Fenn zakomponoval do básně ve svých pamětech, které vydal v roce 2010. Od vydání knihy se do Skalnatých hor v honbě za pokladem vydalo odhadem až 100 tisíc dobrodruhů. Někteří z nich kvůli tomu dali výpověď a opustili rodiny. A několik jich tu našlo i smrt.

Potvrzené jsou zatím dva případy. Randy Bilyeu, který se ztratil v lednu 2016 a jeho tělo bylo nalezeno až v červenci toho roku. A pastor Paris Wallace, který byl pohřešován od června 2017a jeho tělo bylo nalezeno u řeky, několik kilometrů po proudu od jeho auta. Spekuluje se i o třetí oběti, zatím neidentifikovaném muži, který byl nalezen koncem července mrtvý v řece Arkansas. Pravděpodobně jde o Erica Ashbyho (31), který se sem podle rodiny vydal poklad hledat. Úřady ale zatím oficiálně totožnost muže nepotvrdily.

Fennův poklad tak zatím stále čeká na svého nálezce. Ačkoliv už několik lidí tvrdilo, že poklad objevilo, milionář to vyvrátil. "Poklad je stále tam, kam jsem ho před 7 lety schoval," řekl Fenn v červenci 2017. Záhadná truhlice se stala tak populární, že o této legendě vzniklo několik knih a dokonce už i dokumentární film. Sám Fenn prohlásil, že poklad vyzvedne, až jeho hodnota vlivem inflace stoupne na 10 milionů dolarů.

Video: Štěchovický poklad a jeho hledač Mužík: Už jsem utratil 16 milionů! Ale čeká mě 20 miliard dolarů!

Video
délka: 05:15

Štěchovický poklad a jeho hledač Mužík: Už jsem utratil 16 milionů! Ale čeká mě 20 miliard dolarů! 

Video: Tajemný Lechův kámen: Je pod ním prý poklad! Jak ho najdete?

Video
délka: 01:18

Tajemný Lechův kámen: Je pod ním prý poklad! Jak ho najdete? David Malik, Daniela Pilařová

 

Fotogalerie
10 fotografií