Hřbitovů aut je v Evropě celá řada. Leží tu ladem desítky vraků historických aut, jejichž hodnota by v zachovalém stavu byla pomalu nevyčíslitelná. Kam se za opuštěnými auty vydat?

Patrně nejznámější vrakoviště se nachází v Belgii u malého lesa u Châtillonu. Jde o auta amerických vojáků, kteří je zde zanechali po skončení druhé světové války. Převoz plechového miláčka přes oceán si totiž řada z nich nemohla dovolit. Místní obyvatelé některá auta rozebrali na náhradní díly, většina jich ale byla ponechána svému osudu. Kdysi kolem Châtillonu bylo zhruba 500 vraků na různých »hřbitovech«, do dnešních dob se ale dochoval pouze jeden se zhruba stovkou vraků.

Nejde ale zdaleka o jediný takový úkaz, podobná vrakoviště se nalézají i ve Francii, Německu či Švédsku. V případě posledního jmenovaného konkrétně u hornického města Båstnäs, kde je přes tisíc vraků ze 40., 50. a 60. let, a pak poblíž přístavního města Malmö, kde opět najdete vraky vozidel odsunutých vojáků. Na snímky z evropských pohřebišť aut a opuštěných aut se podívejte v galerii pod článkem.

Fotogalerie
32 fotografií