Uprchlíci, teroristé i levné palivo. To loni nejvíce ovlivňovalo, kde jsme trávili své dovolené. „Zlevnily pohonné hmoty, což podpořilo cestovní ruch do okolních států, na Slovensko i do Německa. Zároveň do těchto regionů zamířili i Češi, kteří z důvodu geopolitických změn vynechali ‚rizikovější‘ destinace, jako třeba Egypt nebo Řecko,“ uvedla mluvčí statistiků Petra Báčová. Nejvíce s nezájmem českých turistů zápolil Egypt, kam vyjelo o 37 % méně Čechů než předloni. Ještě hůře na tom bylo Tunisko, kam odjelo jen 39 tisíc Čechů (-50 %). O 8 % se propadlo i dlouhodobě nejpopulárnější Chorvatsko.

Mezi leteckými zájezdy vedlo loni Řecko, které si sice pohoršilo o 13 %, ale kvalitu pobytů migranti ani ekonomická krize neovlivnili. „Všechny zájezdy proběhly zcela normálně a pobyt klientů nebyl nikterak omezen,“ potvrzuje ředitelka Asociace cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Češi zkrátili své dovolené a strávili na jedné cestě v zahraničí průměrně 7,7 dne (předloni 8,2 dne). Průměrně za pobyt utratili 12 468 korun.

Kde jsme trávili dovolenou v roce 2015?
Fotogalerie
11 fotografií