První let airbus Spojených arabských emirátů vykonal 2. března. Poprvé byl sice nasazen Airbus A-380, ale k rutinnímu provozu bude na lince používán Boeing 777. Linka z Dubaje do novozélandského Aucklandu je prozatím nejdelší známý komerční let. Bez přestávky letadlo urazí přes 14.200 kilometrů, papírově by let měl trval 17 hodin a 15 minut.

První let airbusu byl ale podle listu The New Zealand Herald nakonec skoro o hodinu kratší - trval 16 hodin a 24 minut. Doba letu totiž záleží na povětrnostních podmínkách. Nově zvolená trasa zkracuje původní letový plán s mezipřistáním v Sydney o tři hodiny. Nejlevnější jednosměrná letenka na uvedené trase se momentálně pohybuje kolem dvacet tisíc korun.

Časově nejdelší let do nedávna provozovala společnost Qantas mezi Dallasem a Sydney. Letadla na této trase urazí 13.800 kilometrů za 16 hodin a 55 minut.

Společnost Emirates se však chystá zajišťovat ještě delší let: tento měsíc by měly začít létat stroje mezi Dubají a Panamou. Let potrvá podle předpokladů 17 hodin a 35 minut.

V minulosti zajišťovala společnost Singapore Airlines spojení mezi Singapurem a New Jersey za 19 hodin. Tyto lety byly zrušeny, ale počítá se s jejich obnovením v roce 2018.

Fotogalerie
6 fotografií