Pokud tak váháte, jak třeba strávit víkend, vyražte na prohlídky.

Perla jižních Čech - zámek Hluboká - nabízí v zimě prohlídku soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů
Například perla jižních Čech – zámek Hluboká nad Vltavou – nabízí prohlídku soukro-mých apartmá posledních čtyř generací majitelů. Vidět tak můžete Hamiltonův salon fotografické sb-írky knížecího roku Schwarzenbergů, Kuřácký sa-lon, malou jídelnu, honosnou Loveckou jídelnu, obývací pokoj, ložnici a další komnaty.
Otevřeno: 10 až 12 h a 12.30 až 16 h mimo pondělí, vstupné: 140 Kč/dospělí, 90 Kč/dítě nad 6 let, 320 Kč/ rodina.

Když už budete v jižních Čechách, navštívit můžete i hrad Rožmberk.
Téměř pohádkově vypadá zasněžený Rožmberk, prohlédnout si jeho interiéry můžete i v zimě. Dozvíte se například něco o šlechtické rodině Buquoy.
Tady je připravena prohlídka pokojů šlechtické rodiny Buquoy tak jak žili na hradě v 19. století. Otevřeno: úterý až pátek 11 až 13 h, víkend 10 až 15 h, vstupné: 100 Kč/dospělí, 60 Kč/dítě nad 6 let, 260 Kč/rodina.

Třetím přístupným hradem jihu Čech a zároveň letošní novinkou je zámek
Zámek Český Krumlov otevřel letos v zimě poprvé a nabízí prohlídku Hradního muzea
Český Krumlov
. Přístupné je tu Hradní muzeum, kde můžete nahlédnout do zákulisí provozu zámku, kanceláří správy panství a také do biografu, kde se promítají především sch-warzenberské snímky z 20. let minulého století. Otevřeno: 9.30 až 16 h, vstupné: 100 Kč/dospělý, 50 Kč/dítě nad 6 let, 260 Kč/rodina.

Jet můžete ale i na opačný kraj republiky – do zámku Sychrov na
Sbírky jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů Rohanů si můžete i nyní prohlédnout na zámku Sychrov
Liberecku. Zde jsou pro návštěvníky připraveny sbírky jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodu Rohanů, dále Královské apartmá, jídelna, kulečníkový sál, knihovna či zámecká kap-le. Otevřeno: každý den 10 až 14 h, vstupné: 150 Kč/dospělý, 100 Kč/dítě nad 6 let, 400 Kč/rodina.

Speciální dětské víkendové programy jsou připraveny na zámku
V zámku nedaleko Prahy - v Mníšku pod Brdy - jsou na objednání připraveny dětské programy
Mníšek pod Brdy
, který leží sotva 15 km od jihozápadního okraje Prahy. Pokud si předem prohlídku zamluvíte, můžete vidět třeba dětský pokoj malých šlechticů s mnoha dobovými hračkami, ložnici, koupelny a další komnaty. Prohlídka pak končí návštěvou loutek a výtvarné dílničky, kde si můžete i něco vyrobit. Otevřeno: víkendy 10 až 12 h a 13 až 16 h.

Na děti myslí i na Hradě a zámku Staré Hrady u Jičína. Připraveny tu

Na hradě a zámku Staré Hrady u Jičína provází návštěvníky princezna Laskonka a rytíř
jsou dva prohlídkové okruhy. První zavede návštěvníky na Dračí čarodějnou pohádkovou prohlídku hradu a půdy, druhý pak do zámeckého pohádkového sklepení. Nově je tu k vidění i Čarodějná Bestyjola s živými zvířátky. Otevřeno: víkendy, svátky, prázdniny 10 až 17 h, vstupné: 115 Kč/dospělí, 65 Kč/děti.

Zavítat můžete v zimě také do rezervace lidových staveb Vysočina –

V malebných roubenkách ve skanzenu lidových staveb v Hlinsku se můžete přenést v čase do běžného života našich praprababiček
do Betlému Hlinsko v Pardubickém kraji. Staré dobově zařízené roubenky vás zavedou do časů našich předků, součástí jsou i ukázky dílen řemeslníků. Otevřeno: 8.30 až 16 h, v sobotu 8 až 11 h, neděle a pondělí zavřeno, vstupné: 35 Kč/dospělí, 25 Kč/dítě nad 6 let, 95 Kč/rodina.

 

Fotogalerie
9 fotografií