Během svátků Vánoc a Silvestra je u Čechů jednoznačně největší zájem o pobyty na horách.

Období Vánoc a Silvestra stráví přibližně 220 tisíc Čechů na tuzemských horách a 120 tisíc v zahraničí. Oproti loňskému roku je to o 10 % více lidí.

„Už nyní jsou prakticky všechny zajímavé silvestrovské pobyty na českých i zahraničních horách vyprodány, přestože ceny ubytování právě na silvestrovskou noc bývají nejvyšší z celého roku, jelikož v tomto termínu převyšuje poptávka nabídku,“ potvrzuje Tomio Okamura z AČCKA.

Na lyže v tuzemsku i mimo něj

Neoblíbenějším místem na tuzemských horách, jsou Krkonoše, které si vybere přibližně čtvrtina českých návštěvníků našich hor.

Mezi zahraničními horskými oblastmi jednoznačně vedou rakouské Alpy, kde Češi stráví polovinu ze všech zahraničních silvestrovských pobytů. Následují je italské a pak francouzské Alpy.

V teplých krajích letos stráví svátky u moře přibližně 20 tisíc Čechů, především v Egyptě, na Kanárských ostrovech a v Tunisku, v popularitě pak následuje Kuba, Thajsko, Dominikánská republika a Spojené arabské emiráty.

Metropoli zaplní zahraniční turisté

Turisticky nejvytíženějším obdobím jsou i u nás Vánoce, Silvestr a Nový rok. Z analýz Asociace českých cestovních kanceláří a agentur vyplývá, že Vánoce stráví v České republice kolem 130 tisíc turistů a Silvestr a Nový rok asi 200 tisíc turistů. Z toho většina (80%) právě v Praze. Znamená to tedy přibližně 5% meziroční nárůst.

A proč Praha tolik láká? „Důvodem jsou nejen historie, památky, romantická atmosféra, kvalitní hotely a dobré ceny, ale ve srovnání s minulostí také výrazné zvýšení úrovně pražských vánočních trhů na Staroměstském náměstí,“ vyjmenovává mluvčí AČCKA Tomio Okamura.

Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur