Každý turista, který se do země faraónů chystá, má na výběr z několika možností, jak svůj pobyt strávit. Někdo se vydá rovnou na pobřeží a nerušeně si užívá slunečních paprsků a špičkového zázemí místních hotelů, jiný se nedočkavě rozjede za památkami, kterých je v Egyptě požehnaně. A ještě zbývá elegantní řešení kompromisu – užít si plážového relaxu i poznání zdejších pamětihodností. I tady mají turisté na výběr. Buď se za egyptskými památkami vydat po zemi, nebo po vodách Nilu.

První krůčky

Většina lidí, kteří do Egypta přijíždějí, přistane na letišti v Hurghadě nebo Káhiře. A byla by škoda se v hlavním městě na chvíli nezastavit. Káhira je totiž velkolepou metropolí a také nejlidnatějším městem v celé Africe. Díky své poloze na pomyslné hranici tří kontinentů byla svědkem mnoha historických událostí a odjakživa významným centrem – proto se jí také někdy říká Matka světa.

Jak si všichni pamatují z hodin dějepisu, Káhira leží na Nilu. Starší části města jsou spíše dál od jeho břehů, ty nejmodernější stavby jsou naopak v jejich blízkosti. Hlavní město se ale rozkládá spíše na pravém břehu. Na protějším stojí Gíza a u ní i pyramidy – jeden ze sedmi divů světa.

Dávné pyramidy a moderní budovy – jeden z mnoha egyptských kontrastů.
Dávné pyramidy a moderní budovy – jeden z mnoha egyptských kontrastů.
Autor: FIRO-tour

Než ale řeku překročíte, navštivte ještě Egyptské muzeum, kde kromě jiného uvidíte slavnou Tutanchamonovu posmrtnou masku i jeho dvě zlaté rakve. Na severozápad od Káhiry se pak podívejte také do Severního města mrtvých, kde jsou na kameni v jedné z mešit údajně dochované stopy proroka Mohameda.

Big Apple? Ne, Big Mango!

Matka světa není jedinou přezdívkou, kterou Káhira má. Někdy se jí také, v reakci na newyorský Big Apple, říká Big Mango. To díky její kulturní rozmanitosti a velkému množství obyvatel. Přezdívky ale nejsou jediným rysem, který mají obě města společný. Tím dalším je rušný noční život. Město, které nikdy nespí, už se ale mnohým zdá v porovnání s Káhirou dost unavené. Egyptská metropole je prý nesrovnatelně živější a rušnější – 24 hodin denně.

Vzhůru po Nilu

Nejkrásnější pohled na Egypt je z Nilu. S tím souhlasí snad každý cestovatel, který romantickou plavbu absolvoval. Hodí se jí začít například v Asuánu a přes město Kom Ombo, za dávných časů také známé jako Město ze zlata, a se zastávkou v světoznámém Horově chrámu v Edfu, dojet až do Luxoru. Ten je v současnosti hlavně střediskem turismu – dříve tomu ale bylo jinak. V historii byl významným náboženským i správním centrem celé říše a tehdejší obyvatelstvo ho znalo pod jménem Veset. Jeho dávná sláva už ale zašla a Luxor si teď užívá spíš své popularity mezi turistickou veřejností. Poblíž je k vidění slavné Údolí králů, kam jezdí turisté obdivovat poslední místo odpočinku nejvýznamnějších osob egyptské historie.

Vedle Údolí králů můžete navštívit i Údolí královen.
Vedle Údolí králů můžete navštívit i Údolí královen.
Autor: FIRO-tour

Místním nejdůležitějším pohřbeným je Ramesse II., který je považován za nejlepšího panovníka, protože země za jeho vlády žila v míru a prosperitě. Nejznámější místní „celebritou“ byl Tutanchamon, jehož slavnou zlatou pohřební masku můžete vidět v Káhiře. V Luxoru také najdete největší chrámový komplex v zemi – Karnak, který se celý stavěl neuvěřitelných 1600 (a podle některých ještě neuvěřitelnějších 2 tisíce) let.

Na pobřeží Rudého moře za potápěním nebo lenošením

Cestu po Egyptě pak můžete zakončit u Rudého moře a obdivovat další jeho krásy – tentokrát pod hladinou. Místní podmínky jsou ideální jak pro potápěče profesionály, tak i pro začátečníky. Na tamním pobřeží najdete mnoho vyškolených instruktorů, kteří se potápí jak s dětmi, tak i například s fotografy, a trpělivě přihlížejí, když si jejich klienti chtějí vlastnoručně zvěčnit krásy podvodního království.

Nil je druhou nejdelší řekou na světě a jeho úrodné vody daly vzniknout staroegyptské civilizaci.
Nil je druhou nejdelší řekou na světě a jeho úrodné vody daly vzniknout staroegyptské civilizaci.
Autor: FIRO-tour

Poznávací zájezd po Egyptě si tak můžete zpestřit pobytem u moře. A pobyt u moře zase potápěním, kdy je jen na vás, zda necháte stoupnout hladinu adrenalinu nebo se budete v klidu kochat pestrým podmořským životem. Dejte ale pozor – v celém Rudém moři je zákaz krmení ryb, sbírání mušlí a odlupování nebo dotýkání se korálů.

Na závěr malý tip. Pokud patříte mezi ty, kteří si na dovolené rádi přečtou dobrou knihu, pak si do Egypta nemůžete přibalit nic jiného než tematickou nestárnoucí klasiku s názvem Egypťan Sinuhet, která vás vtáhne do dob egyptské slávy a vaše dovolená pak bude dotažená do dokonalosti.

Autorka: Petra Novotná & FIRO-tour

 

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář FIRO Tour, odborník na dovolenou v Tunisku, Turecku, Egyptě, Řecku, Španělsku a dalších oblíbených destinacích, vybírá ze své nabídky zájezdy Egypt:

 

Nechbet – velké putování Egyptem

FIRO-tour
Na dvoutýdenním putování po krásách Egypta navštívíte každý kout, který stojí za vidění – od Káhiry po slavné pyramidy.

 

Plavba po Nilu a pobyt u moře se službami All Inclusive

FIRO-tour
Ideální zájezd pro ty, kteří by rádi zkombinovali poznání s odpočinkem na pobřeží Rudého moře – relax a poznání v jednom.

 

Ramses – klasický okruh Egyptem s třídenní plavbou po Nilu

FIRO-tour
Káhira, Luxor, Údolí králů, západy slunce na Nilu – to vše a ještě víc na tomto jedenáctidenním zájezdě, kde poznáte krásy Egypta i z hladiny majestátní řeky.