Během celých prázdnin vám budeme pravidelně přinášet zajímavé informace a tipy na nejrůznější vinařské aktivity, které vám mohou víno přiblížit v mnohdy netušených souvislostech. Seriál o vinařské turistice jsme připravili ve spolupráci se stránkami www.wineofczechrepublic.cz.

Fotogalerie
5 fotografií

Česká vína

Základní podmínkou objevování tajů a krás českých vinařských zajímavostí je

Karlštejn
nesrovnávat s Moravou. Jednak jde o různé tradice, jednak se liší i přírodní podmínky.

České víno má svoje specifické vlastnosti, pěstují se zde typická severoevropská odrůda Müller Thurgau, všechny tři klasické francouzské Pinoty - Rulandské bílé, šedé i modré, starodávná aristokratická odrůda z německého Porýní Ryzlink rýnský a nejpěstovanější modrá odrůda u nás, Svatovavřinecké.

V menším množství se můžete setkat i s Modrým Portugalem a Zweigeltrebe. Vinařská oblast Čechy zahrnuje dvě podoblasti – mělnickou a litoměřickou.

Mělník nad Prahou

Mělník

Ačkoli je Praha hlavním městem naší vlasti, během svých vinařských toulek po Čechách s překvapením zjistíte, že pražské vinice spolu s kutnohorskými, benátskojizerskými, kralupskými, berounskými a slánskými spadají do mělnické vinařské podoblasti.

Mnoho pražských vinic s historickými kořeny bylo do roku 1990 zanedbáváno a jejich obnova si vyžádala mnoho sil a financí. Nicméně už dnes můžete ochutnat jejich vlastní produkci v rekonstruovaných nebo nově postavených sklepech.

Z nejznámějších vinic jmenujme alespoň Svatováclavskou vinici (nejstarší) na

Pražský hrad
Pražském hradě, vinici svaté Kláry (největší) v Troji či vinici Gröbovka (nejznámější) s Viničním altánem.

Na výlet či dovolenou se určitě vydejte i do Kutné Hory, kde vinařská tradice sahá hluboko do minulosti. Úchvatné historické památky, romantické uličky a zákoutí, fascinující kostnice v sedleckém klášteře se mohou stát předehrou hlavního programu vašeho pobytu. Tím je poznávání kutnohorského vinařství takřka všemi smysly.

Na tradici místních vinic, zmiňovaných již v Kosmově kronice, navazuje nyní společnost Vinné sklepy Kutná Hora. Jako jediná ve vinařské oblasti Čechy hospodaří systémem ekologického vinohradnictví. Vinice najdete v okolí města, ale i přímo v jeho centru pod chrámem svaté Barbory. Zde si můžete prohlédnout i méně známé odrůdy, pěstované našimi předky.

Kromě Kutné Hory obnovila zmíněná rodinná společnost také vinohrad v Kuksu, a přidala tak další z rarit k rozvoji českého vinařství.

Jižní stráně na severu

Litoměřice
Litoměřická vinařská podoblast je sice menší než mělnická, ale rozhodně stojí za poznání. Jednotlivé vinice jsou zde více roztroušeny – výlety si můžete naplánovat do Litoměřic a okolí, na Mostecko, na Karlštejn, do Roudnice nad Labem, do Velkých Žernosek, Dřísů a Ústí nad Labem či do Kadaně.

Milovníky cykloturistiky jistě zaujme Litoměřická vinařská stezka, v současnosti asi 20km okruh. Do budoucna se plánuje propojit ji s cyklostezkami, rozesetými podél Labe na litoměřické straně.

A po víně do peřin

U vína čas utíká rychle, proto je dobré předem myslet na to, kam večer složit hlavu. Pokud byste si nebyli jisti, podle čeho vybírat, klíčem pro vás může být systém certifikovaných vinařských turistických zařízení.

Jejich přehled a rozsah poskytovaných služeb najdete na www.wineofczechrepublic.cz. Na stejné adrese je i spousta informací o českých vínech, kalendář vinařských akcí a všechny potřebné kontakty.