Jenže přiznejme si, že kazí krajinu, jsou hlučné a jak jich není mnoho, tak je jejich energetický přínos zanedbatelný. Avšak například Norsko by na turbínách mohlo pěkně vydělávat. Architekti ze studia On Office totiž přišli s řešením, jak využít turbíny kromě výroby elektřiny i k turistickému byznysu.

Norsko je díky obrovským zásobám ropy v Severním moři pátým největším exportérem černého zlata na světě a v produkci je na desátém místě. Právě ropě vděčí lidé v této skandinávské zemi za svou vysokou životní úroveň.

Moře pár desítek kilometrů od pobřeží je poseté plovoucími vrtnými plošinami, které čerpají ropu z hloubky mořského dna. „Jenže Norsko má ještě jednu výhodu – má nejlepší podmínky na to, aby využívalo větrnou energii,“ tvrdí architekti ze studia On Office.

Do hotelu pod vrtule

Architekti proto přišli s návrhem vybudovat ukázkové turbínové město s desítkami větrných elektráren, které by byly ukotvené na plovoucích podložkách, stejně jako ropné plošiny. „V Severním moři po celý rok fouká silný vítr, norské pobřeží je málo osídlené a země má bohaté zkušenosti s budováním mořských plošin,“ znějí argumenty architektů, proč by tento zázrak měl vzniknout právě v Norsku.

V současnosti má země jen 5 procent své energie z obnovitelných zdrojů, to je mnohem méně, než mají její sousedi. A Evropská unie chce, aby její členové měli do roku 2020 až 20 procent energie ze zelených zdrojů.

Fotogalerie
3 fotografie

Obrovská elektrárna

Turbínové město v moři má být reklamní ukázkou, že obnovitelné zdroje můžou být i sexy. „Až čtyřicet devět větrných elektráren, každá s výkonem osm megawattů, by mělo stačit na výrobu elektřiny pro sto dvacet tisíc domácností.

Největším plusem má být však jedna speciální obrovská elektrárna, ve které by byl hotel se sto padesáti pokoji, bazénem, wellness centrem, restauracemi a muzeem o obnovitelných zdrojích energie.“ Větrné město by se mělo nacházet v Severním moři, asi 50 kilometrů od města Stavanger. Jestli však tento projekt někdy vznikne, je otázka. Už dnes se ale země, kterým to podmínky umožňují, snaží nevzhledné větrné parky umísťovat co nejdále od obývaných oblastí. A Severní moře je z tohoto pohledu ideální.