Celá nevysvětlitelná světelná ‚show‘ začala modrým světlem, které vycházelo z hor na severu země. Stoupalo nad horizont, pak se zastavilo a začalo rotovat. Během vteřiny se na obloze vytvořila ohromná bílá, jasně ohraničená spirála, z jejíhož středu jako by vystřelil zelenomodrý paprsek světla. Záhadný světelný jev pak trval asi deset až dvanáct minut a poté celý zmizel.

Přihlížející popisují, že to vypadalo jako nějaká ohnivá koule, která se roztočila a ‚metala‘ kolem sebe stále větší světlo. „Světlo explodovalo na obloze,“ řekl svědek Totto Eriksen, který v té době zrovna vedl dceru do školy. „Bylo to fantastické. Skoro to vypadalo jako rotující raketa,“ dodal.

Norský meteorologický institut okamžitě zaplavily telefonáty. Odborníci pro kontrolu vzdušného prostoru tvrdí, že záře trvala příliš dlouho na to, aby se mohlo jednat o nějaký astronomický fenomén.

Mluvčí norského ministerstva obrany Jon Espen Lien řekl, že světlo pravděpodobně pochází z ruského testu řízené střely. Rusko totiž údajně běžně používalo Bílé i Barentsovo moře k podobným testům.

Výzkumný pracovník z norského geofyzikálního institutu Tuls Lynne Hansen toto vysvětlení také považuje za velice pravděpodobné. Podle něj se jednalo o raketu, která explodovala. Spirálu pak prý vytvořilo unikající palivo.

Rusko ovšem popřelo, že by v době, kdy se na nebi spirála objevila, provádělo v té oblasti jakékoli testy. Ruské zpravodajské stanice citovaly ruské námořnictvo, které odmítlo, že by v oblasti Bílého moře jakoukoli střelu vypustilo.

Čtvrteční ruský tisk ovšem píše, že Rusko potvrdilo další neuspěšný test mezikontinentální rakety Bulava, určenou pro novou generaci jaderných ponorek.

Na počátek prosince totiž Rusko odložilo další zkoušku Bulavy, po říjnovém neúspěšném pokusu o odpálení střely z paluby ponorky Dmitrij Donskoj, která se musela vrátit do přístavu po zjištění závad na střele. Stejná ponorka třídy Akula, upravená pro testování Bulavy, toto pondělí vyplula ze Severodvinska "na střelby".

Ještě dříve Moskva upozornila sousední země na zkoušky raket v jižní části Bílého moře v období od 7. do 14. prosince. Jeden z ohlášených termínů se časově shodoval s letem UFO nad Norskem. Dráha letu přitom prý nasvědčuje, že se zkouška nepovedla.

Co je Bulava?
Bulavu začalo Rusko vyvíjet v polovině 90. let, zkoušky absolvuje od poloviny nynějšího desetiletí. Střela se má stát klíčovým typem strategické výzbroje válečného námořnictva a hlavní zbraní nových ponorek třídy Borej, z nichž první, Jurij Dolgorukij, už absolvuje zkušební plavby a další dvě se staví. Stavba čtvrté ponorky stejné třídy má začít do konce roku. Do roku 2015 flotila počítá s celkem osmi ponorkami třídy Borej (severák).

Raketa o váze 36 tun má být s to dopravit šest až deset individuálně naváděných bojových hlavic až na vzdálenost 8000 kilometrů.