Řecký ostrůvek Antikythéra má rozlohu přibližně 20 km² a leží mezi Středozemním mořem a Krétským mořem, asi 38 km jihovýchodně od známější Kythéry, od níž ho odděluje Kythérský průliv. Před 40 lety tu žilo na tři stovky obyvatel, v roce 2011 už je 68 a nyní populace klesla zhruba na třetinu. Starosta Andreas Charchalakis je z toho značně zoufalý, a proto místní rada přišla s nabídkou, která se neodmítá. 

"Hledáme rodiny, které přijdou a ostrov znovu oživí," vysvětlil starosta, který touží zejména potom, aby se ostrovem opět rozeznívalo dětské švitoření, jako tomu bylo kdysi. Příchozím rodinám rada za usazení nabízí až 500 euro (12,7 tisíce Kč) měsíčně! 

Na zájemce čeká taky několik pěkných pláží s tyrkysovým mořem a nachází se tu i archeologické naleziště a ptačí rezervace s 250 druhy opeřenců. Žít na ostrově ale není med, zvláště pak v zimním období. Není tu žádné pravidelné lodní spojení a lidé se tu živí převážně tím, co si vypěstují. Navzájem si také pomáhají. Radnice by si proto přála, aby se k nim nastěhoval nějaký pekař, stavitel, rybář a chovatel hospodářských zvířat. Tyto profese jim totiž zoufale chybí. 

Fotogalerie
11 fotografií