18. listopad 2018
Svátek slaví Romana, zítra Alžběta

Božská dovolená na Krétě: Aby ne, když se tu narodil vládce olympských bohů Zeus

/
 • Kréta
  19. června 2018 ● 05:00
   

  Pozůstatky minojské civilizace, tradiční vesnice, vysoké hory, ale především nádherné pláže, skvělý gyros, opojné místní víno a pohodu navozující řecká muzika. Je opravdu mnoho důvodů, proč vyrazit na Krétu.

 • 1.

  Heraklion

  Hlavní a největší město Kréty, žije v něm na 120 tisíc obyvatel, na jeho východním okraji se nachází jedno ze dvou místních letišť. Ve městě určitě nevynechejte přístav, benátskou pevnost, muzeum nebo trh s ovocem a zeleninou.

  Heraklion

 • 2.

  Palác Knóssos

  Centrum minojské civilizace leží na okraji Heraklionu. Jak vypadalo, si návštěvník může představit díky vykopávkám i dostavbám, jak je navrhl archeolog Arthur Evans. Kdysi zde žilo až 8 tisíc lidí, zánik zřejmě přinesla tsunami.

  Palác Knóssos

 • 3.

  Agios Nikolaos

  Jedno z  nejhezčích městeček ostrova, které leží podél pobřeží, ale současně se rozkládá kolem sladkovodního jezera Voulismeni, které je hluboké až 60 metrů. Nejatraktivnější je strávit zde pozdní odpoledne a podvečer.

  Agios Nikolaos

 • 4.

  Diova jeskyně

  Na náhorní plošině Lassithi v pohoří Dikté nejsou jen pozůstatky některých z 20 tisíc větrných mlýnů, ale i krápníková jeskyně, v níž se měl narodit a skrývat Zeus. Nachází se ve výšce 1025 m n. m. a hluboká je přes 40 metrů.

  Diova jeskyně v pohoří Dikté

 • 5.

  Elafonissi

  Jednoznačně nejatraktivnější pláž ostrova připomínající tichomořské laguny. Průzračné moře zde má snad všechny odstíny modré a zelené, místo si oblíbili i filmaři. Idylku v sezoně narušují davy turistů, ale místo stojí za vidění.

  Elafonissi

 • 6.

  Vai

  Palmová pláž nechybí snad na žádném prospektu o Krétě. Aby ne – zlatý písek, moře mající až smaragdovou barvu a pahorky v  pozadí. Kdo ji chce vidět z výšky, může vystoupat na vyhlídku do výšky 25 metrů, stojí to za to. Krásný je odsud východ slunce.

  Palmová pláž Vai

 • 7.

  Kréta

  ◆ Největší řecký ostrov

  ◆ Má rozlohu 8261 km2

  ◆ Žije zde přes 600 tisíc obyvatel

  ◆ Podle báje se právě tady narodil budoucí vládce olympských bohů Zeus

  ◆ Doba letu z  Prahy cca 2 hodiny a 50 minut

  ◆ Platí se zde, stejně jako v  celém Řecku, eurem

  ◆ V létě mívá vzduch přes 30 stupňů, v noci zhruba o deset méně

   

  Video: Léto v Řecku

  Video
  délka: 00:30
  720p 480p 360p 240p

  Léto v Řecku YouTube/Visit Greece

  Fotogalerie
  19 fotografií

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

naidka: Kréta je ráj na zemi pro všechny, kteří milují čilý a hodně hlasitý turistický ruch a sálavé, vyprahlé vedro, i ráno 39 st. Možná před nebo po sezóně by bylo lépe. Říká se, že každý turista, který zavítá na Krétu, musí vidět Knóssos a taky se říká, že ho stačí vidět jenom jednou. Neříkám, že není úžasný, ale sir Evans, který naleziště v r. 1900 koupil, tam napáchal docela paseku. K vidění jsou jeho "dostavby" z betonu i zapomenuté lešení. Po zkušenostech s turisty předimenzovanou Krétou jsme se soustředili na malé, turisty nepolíbené a uprchlíků prosté ostrůvky - např. Lefkáda, kde turistický ruch teprve ožívá, letos Thassos, který je nejsevernější a hodně zelený řecký ostrov, který doposud nemá naše cestovka obsazený, proto docela slibný. To je samozřejmě jenom můj názor, každému vyhovuje něco jiného.

(19. 06. 2018 08:05)
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy